Elegantní Česko - tak se jmenuje nový multimediální projekt, jehož hlavní část se odehrává na YouTube. Po pilotní fázi ho nyní na přelomu srpna a září čeká ostrý start.

Autoři mají ambici oživovat to nejlepší z toho, co uměla tato země a její lidé. Seriál videí o módě, chování a společnosti představil v červnu pilotní díly na YouTube kanálu youtube.com/elegantnicesko1. Tým také úspěšně nasbíral 205 900 korun v projektu na Katalyzátoru. Vzniká tak velmi zajímavá komunita, která vnímá slovo krása ve všech jeho smyslech a chce spoluformovat nový životní styl. Točí se nové díly, připravuje web a řada akcí. Fanoušky čeká například linie Gentleman s youtuberem Freescootem, akce Prohledáváme staré skříně či party Česko tropí hlouposti v Lucerně.

elegant

Spolu s Elegantním Českem můžete pátrat po tom, co bylo duchaplné, propracované, chic. Zachraňovat staré poklady i navazovat a vytvářet moderní varianty. Online i offline se tak bude vytvářet unikátní obraz historie i současnosti.

„Hlavní osou jsou videa na našem YouTube kanálu. Rádi se tak přidáváme do rodiny českých a slovenských youtuberů - a přinášíme nový model. Tedy kratší videa točená filmovými skly speciálně pro YouTube. Epizody píšeme společně v reálném čase - za spolupráce s experty i se všemi, které to bude bavit skrze sociální sítě či schůzky. Jde vlastně o neustálé dobrodružné hledání. Už teď jsme narazili na fascinující příběhy a jakmile se do toho pustíte, odkrývají se další a další. Takto můžeme zjistit neznámé souvislosti a zároveň se zamyslet nad tím, jak žijeme my. A třeba to ve finále bude vidět i na „živé galerii“ v ulicích a na tom, jak se k sobě chováme. Nás to tedy poznamenalo hned při natáčení pilotu,“ říká s úsměvem autorka projektu - moderátorka a bývalá ředitelka divize ČT Nová média Pavlína Kvapilová.

Mezi ambice patří skrze akci Prohledáváme staré skříně najít mezi veřejností zapomenuté vzácné kusy, které mohou být zajímavé i pro velká muzea a vytvořit z nich online galerie. A také sestavit současnou Mapu obchodů a salonů, které sázejí na dlouhodobost a kvalitu a kterých u nás přibývá - a  bude jim sympatická filosofie Elegantního Česka. Je tak v souladu se současnou vlnou tzv. „slow fashion“.

Elegantní Česko tvoří tým talentovaných mladých tvůrců z různých sfér umění, včetně studentů FAMU. Na projektu se bude podílet i producent Kryštof Šafer. V úvodních videích se objevují mimo jiné známá burleska (jinak studentka nových médií FF UK) Lady Mousellyca, dále Robert Wünsch či Kateřina Adámková. V budoucích epizodách se můžete těšit na velmi zajímavé osobnosti jako je například Muž roku 2011 Martin Gardavský, který se chopí linie Gentleman určené současné roli muže. Právě zde se budete potkávat s youtuberem Freescootem - Martin se pokusí o jeho rozvernou proměnu na gentlemana.

Autoři konzultují historiky, kteří se zabývají módou i sociálními a hospodářskými dějinami. Pracují se sběrateli dobového oblečení. Součinnost slíbil také Institut Tomáše Bati a s dalšími probíhají jednání.

Chystají se také různě akce, kde se fanoušci budou potkávat naživo. 19. září to bude Hejno korzetů na pražské Malé Straně, 2. října pak party Česko tropí hlouposti v kině Lucerna. 

YT kanál: www.youtube.com/c/elegantnicesko1

facebook: www.facebook.com/elegantnicesko

twitter: @elegantnicesko

www.instagram.com/elegantnicesko

www.elegantnicesko.cz

O YouTube

Platforma YouTube má svoji českou verzi youtube.cz od roku 2008. Česko se tak stalo desátou zemí v Evropě s lokální verzí. V roce 2010 odstartoval partnerský program pro české tvůrce, tehdy podobný program běžel jen v 18 zemích celého světa. Od září 2010 zde fungují reklamní formáty.

Český YouTube měsíčně sleduje 5,6 milionů českých uživatelů. Počet zhlédnutí YouTube videí čítá na 700 milionů měsíčně. Alespoň jednou týdně YouTube navštěvuje 70 % jeho uživatelů. Ve věkové skupině 15 -­ 54 let sleduje YouTube více než 8 lidí z 10. U diváků do 35 let má více než 90% zásah. Mezi nejoblíbenější videa patří zahraniční a tuzemská hudba, talkshow a krátká videa různého žánru.

Reklama