Koupit si nové boty je pro mnohé z nás jistě příjemná věc.  A vcelku snadná, řeknete si. Všude je přece takový výběr, takže nebude problém to zmáknout za jedno odpoledne. Tím spíš, že nejsem ve svých požadavcích zas tak náročná. Chci hladké, černé, kotníčkové boty ke kalhotám, na středně vysokém podpatku, se zaoblenou špičkou. Prostě elegantní nadčasovou klasiku. Jdu na jistotu do obchodu, kde jsem si loni koupila něco podobného v hnědé verzi, a jsem spokojená.

Rozhlížím se po regálech a zjišťuji, že jsem svou „nenáročnost“ trochu přecenila. Všechny modely mi připadají přezdobené, překombinované a na můj vkus příliš robustní.  Á, konečně. Tyhle by se mi docela líbily, vítězoslavně se ženu za párem, který si hodlám vyzkoušet.  Ale chybička, mají ho jen ve fialové a v jiné se nevyrábí. Ta je sice teď na podzim módní, ale já nic fialového nemám. A pořizovat si to jen kvůli botám mi připadá neekonomické a příliš svazující. Jdu dál.

shoes

V dalším obchodě nalézám to samé v  bleděmodrém.  Asi chápete, že tím nemyslím barvu, ale tvar. Když jsou ucházející, mají vražedný štekl, na kterém bych nevydržela ani hodinu, nebo pro změnu nemají podpatek žádný, a to při mé výšce také nepadá v úvahu. Jinak samé varhánky, manžety, přezky. Špičky buď ďábelské (a to jim prý odzvonilo), nebo zase humpolácké. Eleganci abych pohledala. Prošla jsem všechny „normální“ obchody, ale se stejným výsledkem. Ale já nechci vypadat jako kocour v botách, gotický šašek nebo slepice na chůdách.

Dobrá, nedá se nic dělat, budu muset sáhnout hlouběji do kapsy a zamířím do těch dražších. Koneckonců, na botách bych neměla šetřit, jsem přece módní redaktorka, tak ať nedělám ostudu.

Ale i kdybych byla ochotná vysázet několik tisíc, nenacházím boty, o kterých bych si řekla: „To je přesně ono, co hledám.“

Existují vůbec takové boty, nebo jsou jen výplodem mé bujné fantazie?

 Jen tak cvičně zajdu do extra drahého obchodu, který jindy obcházím obloukem. To snad není možné, to mi dělají naschvál. Konečně mé oko zálibně spočine na botičkách mých snů: Černé, hladké, podpatek tak akorát, kůžička jedna báseň, noblesa sama. Neváhám, vpluji do nich a otáčím se před zrcadlem. To je nádhera, ta elegance a pohodlíčko, to se hned pozná luxus. Rozplývám se do té doby, než zaostřím na cenovku. Šálí mě zrak? Pro jistotu vylovím brýle z kabelky.

Hm, tak za to bych obula auto do zimních pneumatik, zaplatila půlroční školné nebo koupila čtyři židle k jídelnímu stolu. Smutně vracím boty do poličky a odcházím s myšlenkou, že své nároky budu muset přehodnotit. Nebo vyloupit banku?

Máte podobné zkušenosti? Jak se vám líbí současná móda bot? Už jste si letos nějaké koupila? Pochlubte se.