V zimním období se většinou zhoršuje naše pleť na obličeji i pokožka na celém těle. Mrazy, sychravé počasí, rozdíly teplot venku a vevnitř, víc oblečení i nemoci, to vše má na naši pokožku vliv.

Pokud je pokožka zdravá, po zimě se zase rychle zregeneruje, horší to však mají lidé, kteří trpí nějakým druhem ekzému. Ti o sebe musí v zimním období pečlivě dbát. Stejně jako rodiče o své děti, které mají ekzém.

Oslovili jsme několik maminek, jejichž děti ekzémem trpí. Podle jejich zkušeností má na ekzém vliv spousta věcí, na něž si musí dávat pozor – namátkou jídlo, pití, počasí, tělesná námaha, krémy, hygienické potřeby, prášky… Ekzém je opravdu běh na dlouhou trať. Může se objevit kdykoliv, některé lidi trápí celý život.

skin

Všechny maminky nám potvrdily, že ekzém se u jejich dětí vždy zhoršuje v zimním období. „Synovi je teď sedm let, v zimě se vždycky víc potí, asi i proto se mu ekzém zase objevil. Nejhorší je to v ohybech kloubů – na rukou, v podpaží, pod koleny, v tříslech… Pokožku musíme neustále promazávat. Na jaře se to zase vždycky zlepší, když začne chodit míň oblečený,“ říká Marie. Podobné zkušenosti má i další žena, Květa: „V zimě má dcera větší problémy s kůží, pokožka se víc vysušuje, takže musíme o to víc mazat. Když onemocní, třeba dostane i jen rýmu, zhorší se vždycky i ekzém.“ Matky dětí s ekzémem musí dávat pozor i na to, co dítěti v zimě oblékají. „Synovi se v zimě dělaly pupínky v místech, kde nosí oblečení navíc – na krku od šály, na zápěstích od rukavic. Takže jsem mu musela koupit všechno prodyšné, bavlněné, rozhodně nemůže mít vlnu ani nic umělého nebo chlupatého. Od té doby je to lepší,“ tvrdí maminka Kateřina. Důležité je hlídat dítě, aby si poraněnou a popraskanou pokožku nedrbalo. Pokud se dítě více potí, místa s ekzémem svědí, což děti trpí a svádí k tomu, aby se drbaly. Jiřina, matka dvouleté Anežky uvádí, že její dcera se během chvíle díky drbání dostane do stavu, kdy s ní musí k lékaři. „Bohužel pak skončíme na kortikoidech, aby se pokožka rychle dala do pořádku. Nemám to ráda, ale je to v tu chvíli nutnost“.

Maminky také uvádějí, že je nutný dobrý výběr pracího přípravku, který nedráždí pokožku.

Jak jste na tom v zimním období se svými dětmi, pokud trpí atopickým ekzémem? Napište nám na redakční email.

Zimní období je pro ty, které trápí atopický ekzém náročným obdobím a většinou se stav zhorší. Zeptali jsme se proto MUDr. Radka Litvika, jaké jsou nové poznatky v léčbě a jak dostat ekzém dlouhodobě pod kontrolu, jeho odpovědi si můžete přečíst v předchozím článku. Zde jsou některé z nich:

Řada lékařů ale předepisuje k léčbě AD hlavně kortikosteroidy. Jak vnímáte obecný odpor pacientů k používání kortikoidů a v jakých případech doporučujete použití kortikoidových mastí?
Všeobecně existuje fenomén zvaný kortikofobie, tedy strach z lokálních kortikosteroidních přípravků, který se dle různých studií a pramenů vyskytuje u 40-70 % pacientů. Pokud má pacient obavy z léčby kortikosteroidy, pak existuje alternativa v podobě lokálních imunomodulátorů.

Co má pacient dělat, pokud nechce používat léky s obsahem kortikosteroidů?
Pacient by si měl se svým dermatologem promluvit o léčbě atopického ekzému a o všech možných alternativách léčby atopického ekzému. Léčbu lokálními imunomodulátory indikuje výhradně dermatolog.

Jak byste srovnal léčbu AD v minulosti a v současné době? Jaké jsou hlavní rozdíly?
V minulosti byla dostupná omezená paleta účinných promazávadel a také nebyly dostupné lokální imunomodulátory. Pacient byl většinou léčen magistraliter promazávaldy, které byly připraveny v lékárně, a většinou v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a to i v dlouhodobé péči. Lokální kortikosteroidy jsou ale určeny ke krátkodobé léčbě akutních projevů atopického ekzému a nejsou vyhrazeny pro dlouhodobou terapii pro své nežádoucí účinky (zejména ztenčení kůže - atrofie). V dnešní době disponujeme moderními promazávadly, která obsahují tukové látky podobného složení, jako jsou tukové součásti lidské kůže a dokážeme tedy účinně obnovit funkci kožní bariéry a následnou hydratací kůže. Lokální imunomodulátory (takrolimus) jsou určeny pro krátkodobé i dlouhodobé zvládání atopického ekzému, jsou účinné, bezpečné a zejména v dlouhodobém časovém horizontu účinně kontrolují atopický ekzém a zabraňují exacerbacím atopického ekzému. Nevykazují nežádoucí účinky ve smyslu atrofie kůže, která vzniká po používání lokálních kortikosteroidů.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama