V zimním období se většinou zhoršuje naše pleť na obličeji i pokožka na celém těle. Mrazy, sychravé počasí, rozdíly teplot venku a vevnitř, víc oblečení i nemoci, to vše má na naši pokožku vliv.

Pokud je pokožka zdravá, po zimě se zase rychle zregeneruje, horší to však mají lidé, kteří trpí nějakým druhem ekzému.  Víme, že problémy s ekzémem řešíte i vy. Napište nám, jak a co vás nejvíce trápí. Oslovili jsme dvě ženy, které mají s touto nemocí zkušenosti.

ekzem

Problém s ekzémem řeší můj partner a já mu pomáhám s léčbou, říká Klára

Každý, kdo trpí ekzémem, asi potvrdí, že zima je rizikovým obdobím. Nejinak je tomu i u mého partnera, který bohužel už od dětství trpí atopickým ekzémem a potíže přetrvávají i teď, v dospělosti. Občas se ekzém úplně vytratí, obzvlášť po pobytu u moře, které velmi pomáhá. Jenomže k moři se dostaneme jednou za dva roky a navíc pomůže hlavně v letním období, ale s přicházejícím ochlazením jsou problémy s kůží zase zpět.
Manžel mívá ekzém hlavně na rukou – mezi prsty, v loketních jamkách, tam se dá aspoň zakrýt dlouhými rukávy. Horší je to s fleky v obličeji – hlavně kolem očí, na horních víčkách. Tato místa trpí nejvíce právě v zimě. Občas se ekzém objeví i ve vlasech a je problém sehnat šampon, který by nedráždil pokožku, umyl by spolehlivě vlasy, a zároveň by nezhoršoval ekzém.

Jinde po těle manžel ekzém nemá, ale k tomu, aby se necítil komfortně, bohatě stačí výskyt na místech, která jsem vyjmenovala. Navíc, pokud pracuje manuálně a v prašném prostředí, což se stává dost často i teď v zimě, jsou opět místa v obličeji a na rukou vystavena té největší zátěži, těžko se chrání oděvem a dokonalé promazávání také není úplně možné.

Vyzkoušeli jsme samozřejmě už všechno možné včetně toho, že se snažíme podporovat imunitu, se kterou ekzém souvisí, ale stejně se nejvíc těšíme na to, až se zase začne oteplovat a zima bude za námi. 

Klára

Zima je pro mne nejhorším obdobím, říká Mirka

Pro mě je zima nejhorším obdobím. Kůže mi často popraská a je velmi citlivá. Nejvíce na rukou, to je pro mne největší problém. Sice pokožku stále promazávám, ale stejně je to velmi nepříjemné. Některé praskliny jsou až do krve a tím, jak se pokožka v chladu vysušuje, tak je to ještě horší. Udržet kůži na rukou v nějakém stabilizovaném stavu v zimě prakticky nejde. Neustále sebou nosím Lipobazi. Těším se na jaro a až bude teplo, protože jak se oteplí, moje problémy se lepší.

My se nyní vracíme k zajímavému rozhovoru, který na našich stránkách již vyšel:

Zimní období je pro ty, které trápí atopický ekzém náročným obdobím a většinou se stav zhorší. Zeptali jsme se proto MUDr. Radka Litvika, jaké jsou nové poznatky v léčbě a jak dostat ekzém dlouhodobě pod kontrolu, jeho odpovědi si můžete přečíst v předchozím článku. Zde jsou některé z nich:

Řada lékařů ale předepisuje k léčbě AD hlavně kortikosteroidy. Jak vnímáte obecný odpor pacientů k používání kortikoidů a v jakých případech doporučujete použití kortikoidových mastí?
Všeobecně existuje fenomén zvaný kortikofobie, tedy strach z lokálních kortikosteroidních přípravků, který se dle různých studií a pramenů vyskytuje u 40-70 % pacientů. Pokud má pacient obavy z léčby kortikosteroidy, pak existuje alternativa v podobě lokálních imunomodulátorů.

Co má pacient dělat, pokud nechce používat léky s obsahem kortikosteroidů?
Pacient by si měl se svým dermatologem promluvit o léčbě atopického ekzému a o všech možných alternativách léčby atopického ekzému. Léčbu lokálními imunomodulátory indikuje výhradně dermatolog.

Jak byste srovnal léčbu AD v minulosti a v současné době? Jaké jsou hlavní rozdíly?
V minulosti byla dostupná omezená paleta účinných promazávadel a také nebyly dostupné lokální imunomodulátory. Pacient byl většinou léčen magistraliter promazávaldy, které byly připraveny v lékárně, a většinou v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a to i v dlouhodobé péči. Lokální kortikosteroidy jsou ale určeny ke krátkodobé léčbě akutních projevů atopického ekzému a nejsou vyhrazeny pro dlouhodobou terapii pro své nežádoucí účinky (zejména ztenčení kůže - atrofie). V dnešní době disponujeme moderními promazávadly, která obsahují tukové látky podobného složení, jako jsou tukové součásti lidské kůže a dokážeme tedy účinně obnovit funkci kožní bariéry a následnou hydratací kůže. Lokální imunomodulátory (takrolimus) jsou určeny pro krátkodobé i dlouhodobé zvládání atopického ekzému, jsou účinné, bezpečné a zejména v dlouhodobém časovém horizontu účinně kontrolují atopický ekzém a zabraňují exacerbacím atopického ekzému. Nevykazují nežádoucí účinky ve smyslu atrofie kůže, která vzniká po používání lokálních kortikosteroidů.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, cospouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama