skin

Trápí vás v létě atopický ekzém? Myslíte si, že vám může pomoci moře? Zeptali jsme se MUDr. Š. Čapkové z dětské kožní ambulance, (Dětská poliklinika - FN Motol), jak se máme chovat a co doporučuje v péči o postiženou pokožku v letním období.

Jaké jsou nejčastější projevy ekzému v létě?
Pokud není atopický ekzém ve stadiu zhoršení s mokváním nebo druhotnou bakteriální infekcí a dítě se nepřehřeje, působí opatrné slunění při pobytu u vody a ve volné přírodě nebo pobyt na horách většinou blahodárně a často dochází v letním období k úplnému zhojení ekzému u lehčích pacientů. Pokud je však příliš horko a dítě se nemůže ochlazovat koupáním, nebo je dítě příliš oblečené vzhledem k větší fyzické nebo sportovní aktivitě, kterou provozuje, dochází k rychlému zhoršení ekzému. U kojenců a malých dětí dojde většinou k náhlému hustému výsevu drobných pupínků, které jsou podobné „potničkám“ na horní polovině těla (nejčastěji na krku, ramínkách, na horní přední části hrudníku). Typický je tento výsev na celých zádíčkách, při delší cestě v horkém počasí v autosedačce. U větších dětí se po přehřátí a zapocení objeví ekzém typicky v záhybech horních a dolních končetin, většinou v podkoleních a loketních jamkách. Speciální letní formou atopického ekzému je (většinou u předškolních a školních dětí) puchýřkový výsev na dlaních a ploskách. Nejčastěji se tato forma objevuje v horkých dnech na nohou po sportovních aktivitách v neprodyšné obuvi.

Jaké přípravky bychom si měli v letním období vzít na dovolenou, pokud nás trápí ekzém?
Pokud je dítě alergické na pyl trav, stromů, plísně nebo některé potraviny, nesmí zapomenout svoje tablety nebo kapičky na alergii. Používáme je při zhoršení ekzému i u těch dětí, kde alergie prokázána není, protože dovedou částečně tlumit nepříjemné svědění a otok nejen při ekzému, ale při každé letní vyrážce, a hodí se například i při poštípání bodavým hmyzem. Dítě s ekzémem reaguje většími otoky i na běžné poštípání komáry, ovády a muchničkami. Do zavazadla vždy přibalíme i prostředek, který dítě používá běžně při náhlém zhoršení ekzému, nejčastěji je to preparát s kortikoidy ( tzv. hormonální) a nebojíme se ho aplikovat ihned při počínajícím zhoršení, abychom zabrzdili prudké vzplanutí ekzému, které by celé rodině pokazilo velkou část prázdnin. Je vhodné o způsobu ošetření písemně instruovat zdravotníka, který doprovází dítě na tábor. Samozřejmostí je dále dostatečná zásoba zvláčňujícího (promašťujícího) krému, který dítě pravidelně používá do míst ekzému nebo při suchosti pokožky na celé tělo. Pravidelné a časté ošetření těmito prostředky je nutné zvláště při častém koupání, které již beztak vrozeně suchou pokožku dále vysušuje. Pro letní období jsou vhodné lehčí krémy, které obsahují vodu, aby se pod nimi pokožka nepotila. Závažnější pacient by měl před odjezdem na dovolenou nebo na prázdniny navštívit svého kožního lékaře a poradit se o konkrétních přípravcích. Na každou dovolenou patří (a to pro všechny bez výjimky) i kvalitní ochranný „opalovací“ prostředek s ochranným faktorem nejméně 30 a letos nutně (vzhledem k přemnožení komárů) i repelentní přípravek, který kojencům a batolatům s ekzémem stříkáme raději na oděv než přímo na kůži.

Mnoho lidí si myslí, že jim nebo jejich dětem pomůže pro zmírnění ekzému pobyt u moře. Jaký máte na to názor?
Přímořský pobyt dětí, které snášejí dobře slunce, vede většinou k výraznému zlepšení, někdy úplnému vyhojení ekzému. Kromě slunce se příznivě uplatňuje i vliv přímořského podnebí, působení soli na kůži, dýchání aerosolu z mořské vody. V neposlední řadě je důležité i vyloučení nepříznivého vlivu domácího prostředí a alergenů v okolí dítěte. Někdy pobyt u moře nesplní naděje do něj vkládané. Je to většinou způsobeno dlouhou a únavnou cestou v horku, přehřátím na slunci a krátkostí pobytu u moře. Kojencům do 1 roku pobyt u moře nedoporučujeme vůbec, přímému slunci se takto malé dítě nemá vystavovat ani v naší zeměpisné oblasti. S batolaty je lepší jezdit k moři mimo hlavní sezonu, kdy není takové horko, pláže i moře jsou čistší a nejsou tolik přeplněné. K pobytu není vhodná pláž s jemným pískem, vhodnější jsou oblázky nebo betonová nábřeží. Hledáme raději místa, která jsou zastíněná stromy (borové háje ap). Preferujeme hojný pobyt ve vodě na úkor slunění, dítěti nesmí být horko.

Letní počasí také láká ke koupání v bazénu. Jaká by měla následovat péče o pokožku po koupání v zachlorované vodě?
Zatímco koupání ve volné přírodě, v přiměřeně čisté řece, rybníku, jezeru nebo lomu, ekzému většinou prospívá, s bazény je to horší. Dítěti, které má závažnější ekzém, nedovolujeme koupání v bazénu vůbec. Chlorovaná voda pokožku dráždí, je jedním z častých „spouštěčů“ zhoršení a navíc jsou tyto děti ohrožené v bazénech infekcí virem bradavic a molusek . Dítěti s lehčím ekzémem je možné v rozumné míře bazén dovolit, většinou však za cenu určitého zhoršení stavu. Doporučujeme v lékárně zakoupit tzv. bariérový krém, kterým si dítě ošetřuje místa s ekzémem alespoň půl hodiny před prvním koupáním v bazénu. Chlorovaná voda pokožce potom tolik neublíží. Po pobytu v bazénu je samozřejmostí osprchování čistou vodou, omytí mycím prostředkem určeným pro ekzém a důkladné ošetření pokožky celého těla vyzkoušeným zvláčňujícím krémem.

Máte nějaké důležité rady pro problematiku ekzému v letním období - jak se oblékat, jaké používat přípravky pro ochranu pokožky před sluncem, jaké ovoce vyřadit z jídelníčku?
Celou péči o ekzém podřizujeme v letním období tomu, aby se dítě nezapotilo. Znamená to tedy nevystavovat dítě přímému slunci, oblékat ho jen do tenké prodyšné bavlny. Nepřepínat dítě nadměrnou fyzickou a sportovní aktivitou (pozor na náročné horské pochody a cyklistické výlety!). V horkých dnech trávit léto u vody, ale ne u společných chlorovaných bazénů. Vhodný je pro malé dítě i nafukovací bazének na zahradě nebo vanička na balkoně. S malým dítětem se vyhněte dlouhým úmorným cestám v dopravních prostředcích. I v letadle se ekzém většinou zhorší vlivem klimatizace. „Opalovací“ ochranné prostředky s UV filtrem od 30 výše se musí stát pro každého při pobytu na slunci (který dovolujeme jen mimo polední hodiny a krátce) samozřejmostí. Pro děti s velmi citlivou světlou pokožkou nebo solární alergií je již k dispozici i specielní certifikované plážové oblečení. Každý nový druh dozrávající ovoce je vhodné vyzkoušet a ochutnat nejprve v malém množství a dávku postupně uvážlivě zvyšovat. Většina dětí s ekzémem snese například malou mističku jahod, ale větší množství jim už způsobí kopřivku nebo zhorší ekzém. Při pobytech v exotických zemích nedovolujme ochutnávat žádné nezvyklé nebo neznámé jídlo a hlavně se vyhýbáme exotickému koření. Řadě letních komplikací se dá předem vyhnout rozumným chováním a určitou kázní i za cenu omezení některý lákavých zážitků celé rodiny.

MUDr. Š. Čapková, dětská kožní ambulance, Dětská poliklinika. FN Motol

Reklama