Ekzém v létě je naše velké téma. Obrátili jsme se na několik žen, které mají ve svém blízkém okolí někoho, kdo atopickým ekzémem trpí a má s ním v létě problémy, nebo jím trpí samy. Pokud se tento problém týká i vás, napište nám svůj příběh na redakční email, tři z příběhů odměníme.

skin

Kristína: Spousta mých známých a dobrých kamarádů trpí ekzémem. Díky nim si vlastně uvědomuji, jak je krásné nemít dlouhodobé problémy s kůží. S ekzémem se potýká i můj přítel. Čas od času mu ve velkém vzplane ekzém na hlavě, přesněji ve vlasech a v místech, kde se kůže mění ve vlasový porost (čelo, za ušima, na zátylku). Mně osobně to nevadí, ale občas vidím, že na něj lidi divně koukají . Bohužel někdy vypadá tak, že má velké lupy, z vlasů mu padají velké kusy suché kůže. On tím docela trpí a tak většinou nosí bekovku nebo jinou pokrývku hlavy, což ekzém samozřejmě ještě zhoršuje obzvláště teď v létě, kdy se hlava potí i bez čepice. I když se o pokožku stará, chodí k dermatoložce, v létě s tím velmi bojuje. Rozhodně se o ekzému dá říct, že snižuje sebevědomí, takže je to takový začarovaný kruh. Máte zdravotní problém, stydíte se za něj, schováváte ho – což působí na psychiku a ekzém se tak (podle mého) „rozrůstá a tím, že ho schováváte, vlastně pomáháte k tomu, že se hlava potí a ekzém si vesele bují dál. Nikdy jsem si neřekla, že je to nechutné nebo tak podobně – spíš musím častěji převlíkat povlečení a prostěradla.

Tereza: pro mne je léto vždycky náročným obdobím. Mám ekzém v záhybech kůže a to nejvíc v loketních místech a pod koleny. Jakmile začne teplo a jak se víc potím, vždy mi ekzém vzplane. Stydím se za své zarudlé a popraskané ruce, takže se snažím nosit delší rukávy. Už mám několik hezkých košil, z přírodních materiálů, které ekzém maskují. To samé je to i s pokožkou pod koleny. Nedávno jsem byla na svatbě, musela jsem se slavnostně obléci a nepřipadalo v úvahu, abych šla bez punčoch. I když bylo velké vedro, vzala jsem si tmavé silonky, abych ekzém zakryla. To jsem se potila ještě víc, tudíž mě místa s ekzémem úplně pálila a štípala. Když není velké teplo, ekzém mě tolik netrápí. Jakmile se ale hodně potím, je to problém. Také se nemohu opalovat a koupat v bazénech, chlorovaná voda mi kůži vysušuje a dráždí. I když se snažím ekzém držet pod medikamenty, léto je vždycky potíž. Když není vedro, já na rozdíl od ostatních se v létě raduji.

Léto je pro ekzematiky náročným obdobím. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Je léto pro ekzematiky náročným obdobím?
Letní období bývá obecně pro většinu atopiků „požehnaným“ obdobím. V letním období u většiny z nich nastává zklidnění atopického ekzému. Jedná se o komplexní mechanismus zklidnění projevů ekzému: psychohygiena (relaxace dětí na prázdninách a dospělých na dovolené), vliv slunce, moře, horského prostředí (tedy trávením dovolené mimo domov, který je pro ně zdroj roztočů, plísní, pylů a prachu).

Jaké mohou být spouštěče ekzému v letním období?
Spouštěčem atopického ekzému v letním období může být přehřátí a následné zapocení v horkém klimatu. Ekzém se může také zhoršit působením exotického jídla v prázdninové destinaci (exotické ryby, ovoce) nebo i obyčejných jahod, které k létu patří, nicméně přímo uvolňují histamin, který je příčinou zhoršení atopického ekzému.

Celý rozhovor si přečtěte zde: Jak na ekzém v létě? Odpovídá odborník MUDr. Radek Litvik //zena-in.cz/clanek/jak-na-ekzem-v-lete-odpovida-odbornik-mudr-radek-litvik

 

 Napište nám svůj příběh

Pokud se tento problém – atopický ekzém v létě, týká i vás, napište nám svůj příběh na redakční email klara.krizova@zena-in.cz  tři z příběhů odměníme vůní Avon Scent Essence blooming lotus.

Čtěte naše články

Atopický ekzém: Jeden velký boj //zena-in.cz/clanek/atopicky-ekzem-jeden-velky-boj/kategorie/zdravi/rubrika/zdravi

 

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin

Reklama