ekzem-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud trpíte na jakékoliv onemocnění kůže, dermatolog vám doporučí udržovat čistotu domácnosti – zejména potom minimalizovat výskyt prachu, zbavit se roztočů a vyhnout se chemickým prostředkům s obsahem dráždivých látek. Co můžete skutečně udělat pro prevenci ekzému, případně zmírnění jeho příznaků?

Ekzém je nejčastější kožní problém
Atopická dermatitida, známá též pod názvem atopický ekzém, se projevuje svědivými, zarudlými, suchými a šupinatými skvrnami na povrchu kůže. Nejčastěji se objevuje u dětí nebo dospívajících, ale nezřídka postihuje také dospělé, u kterých je větší pravděpodobnost jejího výskytu, pokud dotyčný trpí na alergie nebo astma. Ekzém má často tendenci na určité období vzplanout, poté na jistou dobu odeznít, aby se opět vrátil v plné síle.

Podle odborníků existuje hned několik možností, jakými lze podpořit jeho výskyt – především vystavením alergenům, jako jsou roztoči, prach nebo zvířecí srst. Mezi další spouštěče patří agresivní mýdla, kosmetika, čisticí prostředky, parfémy a další. Jelikož ekzém řadíme mezi chronická, zánětlivá onemocnění, postižení se s ním potýkají víceméně po celý život. Ovšem dodržováním správných návyků mohou tomuto kožnímu problému buď úplně předejít, nebo alespoň zmírnit jeho symptomy.

Jak prach a roztoči ovlivňují vaši kůži?
Pravděpodobně se shodneme na tom, že domov má být klidnou oázou, ve které nejenom necháme starosti všedních dnů za hlavou, ale také se cítíme fyzicky uvolnění. Člověk s kožními problémy, jako je atopický ekzém, může mít právě v prostorách vlastního domu problémy s uvolněním, protože v jeho bezprostřední blízkosti číhají miniaturní částice, pro něž se vžilo označení prach. Částice domácího prachu obsahují hlavně mrtvé kožní buňky, proto jsou ideální potravou pro roztoče. Ti si ovšem mimo jiné pochutnají také na bakteriích, plísních či kvasinkách.

„Zatímco prach bývá často skloňován v souvislosti s alergiemi a ekzémy, opravdovými nepřáteli jsou roztoči a jejich exkrementy kombinované s trávicími enzymy. Avšak vzhledem k tomu, že se živí prachovými částicemi, minimalizováním prachu v domácnosti snížíte výskyt roztočů, čímž současně předejdete vzniku ekzému, eventuálně zmírníte jeho příznaky. Jejich domovem jsou koberce, čalouněný nábytek, závěsy, osušky, ručníky a lůžkoviny jako peřiny, polštáře, deky, prostěradla či povlečení,“ upozorňuje Alexandr Řeháček, zakladatel eco čistících prostředků AYETO Eco.

3 tipy, jak předejít onemocnění kůže:

1. Pravidelný úklid je základ – bez systematického a pravidelného úklidu se neobejdete, pokud se chcete vyhnout alergiím, ekzému či jiným kožním chorobám. Doporučuje se omezit počet drobných předmětů, na kterých se usazuje prach, protože jedině tak vám úklid nezabere více času, než je skutečně nutné. Máte-li děti, snažte se z uklízení udělat hru. Jednou týdně byste měli provést větší úklid veškerých domácích prostor.

2. Používejte ekologické prostředky – většina chemických čisticích prostředků obsahuje nepřeberné množství dráždivých látek, které mohou nepříznivě ovlivnit jak vaši kůži, tak dýchání, zrak apod. Vyhledávejte produkty s označením „eko“.

3. Zbavte se roztočů – primárně je nutné zmínit, že roztočů se nikdy nezbavíte definitivně, ale dodržováním určitých pravidel můžete alespoň minimalizovat jejich výskyt. Důležité je zbavit se nadbytečných koberců, čalounění a záclon. Na trhu existuje spousta typů protiroztočových povlaků na matrace, polštáře i peřiny. Samozřejmostí je praní všech lůžkovin minimálně jednou za týden. Váš dům by měl být dobře větraný, protože roztočům se daří ve vlhkých a nevzdušných místnostech.

Zdroj: Eco čistící prostředky AYETO Eco, Michal Řeháček, Youtube: Hospital TV, MUDr. Matina Lazecká - kožní oddělení SNO