Nikl je stříbřitě bílý kovový prvek, který se pro své vlastnosti používá v celé řadě průmyslových odvětví. Protože má vynikající odolnost vůči korozi, najdeme ho v chemickém průmyslu, energetice i v automobilech. Jeho tepelná odolnost ho zase předurčuje například k využívání v letectví, elektrická vodivost pak v elektronice. Často je přítomný taky ve zdravotnictví, kde ho najdeme při výrobě zubních implantátů nebo třeba zubních rovnátek. Jeho vlastnosti však neoceňuje jen moderní doba, slitiny niklu byly nalezeny už v období Číny před dvěma tisíci lety.

Nikl pomáhá vstřebat železo a podporuje funkci inzulínu

Tento prvek nás tedy obklopuje tak, že je téměř nemožné se mu vyhnout. Nejen, že ho najdeme v předmětech denní potřeby, třeba v příborech či některých hrncích, ale obsahuje ho přirozeně také řada potravin. Může být překvapivé, že kromě jater či ledvinek ho najdeme převážně v rostlinné stravě. Nejvíce niklu je v luštěninách jako jsou fazole či sója. Pozadu však nezůstávají ani kakao, listová zelenina, ovesné vločky nebo ořechy. Neznamená to však, že bychom se měli těmto potravinám vyhýbat. Nikl je pro lidské tělo důležitým prvkem, který dokáže aktivovat enzymy a pomáhá s látkovou výměnou sacharidů. Také podporuje například funkci hormonu inzulínu či vstřebávání železa. Kde je tedy problém? Jak už to tak bývá – v jeho množství.

641aebf40d8f6blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

U šperků se zaměřte na ryzost, pozor si dejte na vodu z vodovodu

Všudypřítomnost niklu v běžném životě má mnohdy za následek přecitlivělou odezvu lidského organismu. To se pak nejčastěji projevuje kontaktní alergií – zčervenáním, svěděním, případně mokvajícími pupínky či odlupující se pokožkou v místě, kde se kůže stýká s předmětem z niklu. Typicky se alergie na nikl objevuje u žen, které nosí bižuterii, případně méně kvalitní stříbrné šperky s jeho příměsí. Znamená to tedy, že se mohou s nošením náušnic či prstenů nadobro rozloučit?

„Lidé se určitě nemusí kvůli alergii na nikl vzdát nošení stříbrných šperků. Je však potřeba se při výběru vždy zaměřit na kvalitní produkty, které příměs tohoto prvku neobsahují. To výrobci obvykle deklarují,“ upozorňuje Erik Meldik, spoluzakladatel šperkařské značky USHI. „Kvalitní stříbrné šperky mají označení ryzosti 925/1000 a jsou známé také pod označením sterlingové stříbro. To znamená, že slitina obsahuje 92,5 procenta ryzího stříbra a 7,5 procenta pak tvoří příměs, nejčastěji měď. V ideálním případě by pak měly být šperky také povrchově rhodiované, což zvyšuje jejich odolnost proti oděru,“ radí Medik.

Ačkoliv to není tak časté, přecitlivělost na nikl se může projevit i rafinovaněji – zažívacími obtížemi, bolestmi kloubů, astmatem nebo třeba padáním vlasů. Málokoho na první dobrou napadne, že je to v důsledku používání rychlovarné konvice, pití vody z vodovodu nebo vaření potravin z konzerv.

trezuut.jpg
Foto: Se souhlasem USHI

V případě alergie vytvořte ochrannou bariéru, alergenu se vyhněte

Špatnou zprávou je, že alergie na nikl prozatím není léčitelná. Dobrou zprávou je, že omezením kontaktu s předměty, které nikl obsahují, se příznaky citlivosti minimalizují. Při úklidu a čištění používejte ochranné rukavice a šetrné čistící prostředky. V oblasti péče o pleť se poohlédněte po kosmetice bez konzervantů a parfemace s hodnotou pH mezi 6,0 a 6,5. Vařte spíše ve smaltovaném nádobí a v případě elektroniky či oblečení se snažte vytvořit bariéru mezi kůží a alergenem.

U mobilního telefonu tedy použijte ochranný obal, zip či knoflík u kalhot můžete podložit kouskem textilu či kůže, případně je zkusit ze zadní strany natřít průsvitným lakem na nehty. Možností je také v místě styku kůže a alergenu použít náplast. Pokud u vás již došlo k poranění kůže vlivem působení niklu, například pod prstýnkem z bižuterie nebo hodinkami, poohlédněte se v lékárně po přípravku s obsahem urey, která působí hojivě. Pokud se postižené místo zanítilo a objevila se infekce, je dobré poradit se s lékařem, který může nasadit vhodnou antibiotickou léčbu.

rttertert.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Erik Meldik, tiskové materiály USHI, Web MD, Life Gate, National Library of Medicine