Je po svátcích a další jsou daleko. Vánoce vyčerpaly nejen hospodyňky, ale i stav našich peněženek. Ale ti, co umí alespoň trochu hospodařit a penízky si rozdělit, tomu se ještě nyní poštěstí vylovit z útrob našich peněženek nějakou tu "kačku". A věřte či ne, není jich zrovna málo. Jak jsem se měla možnost přesvědčit tak trochu z druhé strany.

Už více než rok pracuji brigádně coby pokladní v nejmenovaném supermarketu a mám možnost sledovat, jak jsou lidé při chuti i při penězích. Kolikrát se zdá, že ekonomická krize není ani nebyla.

Alespoň pro tu chvíli, kdy se vynoří pán, paní, děcko a vykládají svůj nákup na pás. Ten mi přiváží v ústrety různé dobroty i potraviny nutné k přežití. Mezi nimi se válejí zapomenuté a zlevněné koule na stromeček, vánoční osvětlení zlevněné o polovinu, také sníh ve spreji na okna. Své místo si tu často najde i zlevněné oblečení o více než padesát procent. Některé kousky jsou dokonce zlevněné ze "závratné" částky 250,-kč na neuvěřitelných 6,-kč.

To si neumíte představit, co jsou lidé pro věci za šest korun schopni udělat. Zboží naházené v drátěných koších obsypané zákazníky přehrabujících se v nich jako v kádi s rybami. Když se podaří nějaká věcička padnoucí do oka vylovit, je vzápětí vpuštěna zpět do proudu, protože nepadne na tělo nebo také nepadne do oka částka slevy. A tak to jde pořád dokola.

Lidé zpocení v kabátech a bundách si u kasy stěžují, jaké tu máme vedro. Já jim často říkám s úsměvem: "A nepovídejte, vážně?? Mně je tu zima." To zase koukají nevěřícně oni na mne a říkají si zřejmě něco v tom smyslu, že jsem asi divná...hodně divná...skoro jako bych viděla, jak si pomyslně ťukají na čelo.

Já osobně slevy nezavrhuji. Jsou důležité hlavně proto, aby se obchody zbavily výprodejem některých věcí i potravin, nadbytečných zásob. Za chvíli zaplní pulty velikonoční zboží a jarní oblečení regály a ramínka. A kam by se to všechno dalo?

Já sice nemám potřebu obletovat obchody se slevami a kupovat něco za každou cenu. Když procházím uličkou v obchodě a padne mi něco do oka i na tělo, tak si to koupím. Nebaví mě se hrabat v koších s prádlem. Vydržím to cca pět minut a jdu pryč! Nejraději ovšem nakupuji pro děti. Úplně nejlépe se mi nakupuje pro tu nejmladší ratolest. A vůbec mi nevadí, že si nakoupené oblečení nebo hračky počkají na svou příležitost do dalších Vánoc nebo do narozenin či svátku zavřené ve skříni nebo pod postelí.

Jak pomalu stárnu, zjišťuji, že špatně snáším stres z kupování čehokoliv na poslední chvíli či rychle něco vycucat z prstu, když v závěru roku není moc peněz nazbyt, natož na dárky. To se pak dobře hodí zboží zakoupené v průběhu roku a případně i ve slevě. Pak mají děti bohatého "ježíška" a já nervy relativně v klidu.

Relativně proto, že se vždycky najde nějakej "vůl nebo kráva", kteří vám na dobu určitou zkazí náladu.

Elioza

Milá Eliozo, to vás upřímně obdivuji. Lidé si asi neuvědomují, že sedět x hodin za kasou není žádný med, peníze také nic moc a ještě k tomu si na vás kde kdo otevře (s prominutím) hubu.

Jak jste na tom vy, milé ženy-in? Jste schopné využít slev a nakoupit dárky s předstihem jako Eliana? Už jste letos koupila dárek, který nadělíte až příští Vánoce? Připadá vás to ekonomické, šetrné, nebo bláznivé? Napište nám, jak využíváte slev, co nejčastěji nakupujete ve výprodejích.

redakce@zena-in.cz

 

Reklama