Zní to možná poněkud paradoxně, ale ekoaktivisté z Hnutí Duha požadují, aby myslivci postříleli řadu jelenů a srn. Informovala o tom MF DNES.

Jeleni a srny se totiž prý přemnožili a způsobují závažné škody na porostech. Až 44 % mladých stromů je jejich vinou poškozeno. Stěžují si také majitelé honiteb – peníze za jejich pronájem myslivcům jim prý nenahradí škody, které přemnožená zvěř působí.

Myslivci, kteří jinak často a rádi střílí po všem, co se pohne, však masivní lov zvěře odmítají. Jelenů je prý tak akorát.

„Jde jim o peníze,“ tvrdí ekologové. Myslivci se prý bojí, že když se teď sníží stavy, nebudou mít příští rok co lovit a přijdou o výnosný byznys.

„Škody nezpůsobují naši jeleni, ale vetřelci z Polska,“ hájí se myslivci. V příhraničních oblastech se totiž v zimních měsících objevují desítky až stovky jelenů od sousedů. U nás mají více přirozené potravy a čeští myslivci také stíhají, vzhledem k menším revírům, rychleji zavážet krmelce. Jeleni tak ovšem připravují o stravu českou zvěř.

Pravdou je, že počet jelenů a srn i bez „turistů z Polska“ od roku 2001 vzrostl téměř o pětinu. Otázkou tedy zůstává, jestli takové množství zvěře ještě naše příroda unese. A právě v tom se myslivci a ekologové neshodnou.

Věříte spíš myslivcům, nebo ekologům? Měli by se jeleni a srny postřílet? Nebo méně krmit, aby jich přes zimu víc pomřelo? A co s přivandrovalci z Polska? Byla jste někdy na lovu? Chtěla byste si to vyzkoušet? Nebo by Vám vadilo zabít zvíře?