Letos byla již počtrnácté udělena ekologická anticena Ropák roku. Ekologičtí aktivisté ji udělili zmocněnci vlády pro severozápadní Čechy a poslanci ČSSD Vlastimilu Aubrechtovi. Získal ji mimo jiné za zpochybňování ekologických limitů chránících obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku před další povrchovou těžbou uhlí.

Zelenou perlou 2005 za nejhorší ekologický výrok loňska ekologové ohodnotili prezidenta Václava Klause. Výsledky obou anket oznámili v Brně zástupci ekologického sdružení Děti Země.

Prezident získal perlu za svůj výrok v článku Nešťastný debakl zeleného osamělce, který vyšel v deníku Právo loni v polovině června: "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat!!!".

Další pozice
v soutěži Ropák roku

Druhé místo v anketě Ropák obsadil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) za podporu těžby uranu v Dolní Rožínce na Žďársku do roku 2008 a také za podporu urychleného zbudování průmyslové zóny Nošovice u Frýdku-Místku. K druhému místu mu také pomohlo odmítání rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy.

Na třetím místě skončil ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) za ignorování ekologických rizik plynoucích z pěstování geneticky upravené kukuřice na jihu Moravy. Dalším důvodem byl jeho podíl na přípravě výstavby plavebního stupně Přelouč v cenné lokalitě Slavíkovy ostrovy a selhávání ministerstva při posuzování vlivů na životní prostředí při sanaci ekologických zátěží.
 
Zelenou perlu získává...

Druhé místo v anketě Zelená perla získal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl za svůj výrok: "Česká republika udělala chybu, když investovala do životního prostředí, protože z toho v podstatě nic nemá." Výrok uvedl časopis Euro.

Třetí místo tedy Zelenou perlu za výrok roku udělili ekologové myslivci Vladimíru Jindrovi za jeho radu publikovanou v Respektu týkající se rysů ostrovidů: "Střílet, střílet, střílet. Nic jiného se s ním nedá dělat. Je to jako s kůrovcem, je třeba včas zasáhnout a zničit ho."

Loňský Ropák roku

Loňi se Ropákem roku stal někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu a současný předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Cenu získal za propagaci energetické koncepce počítající s rozšířením těžby hnědého uhlí. Navíc i za údajnou snahu zvyšovat další produkci oxidu uhličitého a za podporu výstavby průmyslové zóny v Dolní Lutyni na Karvinsku.

Loni Zelenou perlu dostal vedoucí druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček za výroky, jimiž podle ekologů zlehčuje nakládání a vyhořelým palivem elektrárny.

Kdo všechno byl v nominacích?

Na ekologickou anticenu Ropák roku bylo navrženo 37 kandidátů. Zelená perla byla udělena pojedenácté a veřejnost na ni navrhla 56 kandidátů. Vítěze vybrala porota tvořená více než stovkou osobností, přitom cílem těchto anket je zlepšit ochranu přírody. Za dosavadní historii obou akcí podal pouze jediný "oceněný" žalobu na ekology. Tím je bývalý šéf Unipetrolu Pavel Švarc. Ropáka roku získal v roce 2002. Byl mu udělen za to, že se údajně osobně angažoval v přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany Neratovice bez výběrového řízení. Pavel Švarc žádá po ekolozích omluvu. Soudní spor, podobně jako další skutky proti přírodě, ještě neskončil

Co říkáte na vítěze obou anket? Jak se vám líbí udělování ekologických anticen? Má to nějaký smysl? A koho byste nominovala vy? 

Reklama