Začínáme hezkým příspěvkem od čtenářky ekleinovky, u nichž v rodině se rodinné rituály dodržují. Včetně zpívání.  

Rituály fungují určitě všude a jsou různorodé,tak vám přiblížím několik našich...

Dříve,když byly děti malé,u nás panoval každodenní večerní rituál - vydatné koupání,poté pohádky na přání a zpívání. Nevím proč,ale milovaly písničky, všichni.Takže jsem zpívala,až jsem hlas ztrácela a děti pomalu usínaly.Pobrukovaly si se mnou, očka zavřená,ale ještě notovaly.

Pak přišla škola a to jsme mívali ,,hodinku pravdy“, Každý vyprávěl,co se ten den dělo,co povedlo,co pokazilo.Co je mrzí,co by si přály,co je trápí,jak řešit problémy.Nevěřili byste,jak byly upřímné a sdílné.Žádné tajnůstkaření. Měla jsem z toho vždycky dobrý pocit,že mi důvěřují, nelžou a že všechny radosti i problémy řešíme spolu.
Život běžel dál,děti dospěly. Nicméně upřímné a sdílné jsou pořád. Toho si na nich cením.Dokážu se s nimi bavit o všem.

Naším společným rituálem jsou  oslavy narozenin.Slavíme buď doma nebo venku/ od ledna do prosince :). Dort pečený od maminky /kupovaný nikdo nechce/,svíčky,plné stoly jídla a pití... To ale není důležité.Důležité je,že jsme všichni spolu a tyhle chvíle si patřičně užíváme. Jsme všichni ,,velké děti“. Smějeme se ,bavíme a radujeme jako malí. A tak to má fungovat. Tyhle chvíle nám dají strašně moc!!!

eště jeden rituál nesmím zapomenout. Začátek adventu = adventní kalendář. Kluci ho měli ještě celou dobu studií :) .Dcerka v této tradici ráda pokračuje.Bez něj to prostě nejde.Kalendáře měli speciální,ušila jsem jim je  s pořádnými kapsami,aby se tam vešlo co nejvíc.Neboť jak pravili,byli ve vývinu a tělo si žádalo své :). Většinou měli Štědrý den už před 10. prosincem. Jediná poctivá je dcerka,ta má pevnou vůli...

Jsme taková ,,normální rodinka“....rozvětvená...a je nám spolu moc a moc dobře.

ekleinovka

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Děkuji za první pěkný příspěvek. Pobavily mě ty adventní kalendáře, no vidíte, ty jsme doma nějak vynechali, budu je muset opětovně zavést. :)
Krásný víkend celé vaší rozvětvené rodince
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama