Jako první přišla s příspěvkem, vztahujícímu se k hrdosti na našeho prvního československého prezidenta TGM, čtenářka ekleinovka. Bodejť by ne, když se narodili ve stejný den (tedy samozřejmě s rozdílem ročníku))

Dnešní téma - Na co jsem v historii naší země hrdá- mne přímo vybízí napsat.

Jsem patriot. Naši krásnou českou zemi bych nikdy neopustila. I když přiznávám,že bych se ráda posunula časem zpátky. Do doby,která je mému srdci blízká. Období, ve kterém naše země byla v největším rozkvětu - 1. republika
Je to tím, že můj dědeček v této době žil. Hodně mi vyprávěl. Mně se to strašně líbilo. Pořád jsem si představovala,jaká by to byla nádhera,žít právě v letech 1. republiky,kdy byl prezidentem ,,Tatíček Masaryk.“ Jeho obraz visel u dědečka v obývacím pokoji. Máme společné datum narození. To mi babička nepřestávala připomínat.

Tomáš Garrigue Masaryk byl jednou z nejvýznamnějších osobností našeho národa. Narodil se 7.3. 1850. Pocházel z chudé rodiny. Sám se postupně propracoval k postu špičkového politika. Byl velmi vzdělaný a navíc skvělý člověk.
Věnoval se literární činnosti,napsal mnoho odborných studií a statí.
Byl symbolem morální velikosti a velké autority. Jeho heslo bylo : ,,Nebát se a nekrást.“ / Tohle heslo by svědčilo naší vládě/.....
Z trosek monarchie vybudoval stát prosperující na všech úrovních. Naše země byla v té době nejspořádanější v celé Evropě. Měli jsme silnou měnu, naše hospodářství stoupalo vzhůru.. Vždyť Československá republika patřila mezi prvních 20 nejvyspělejších států světa.
Za jeho vlády jsme byli ve stadiu nejvyššího rozkvětu. Prezident,uznávaný celým světem. Státník,na kterého byl národ hrdý a vzhlížel k němu se zaslouženým obdivem.
Když 14.září 1937 zemřel, naše země ztratila člověka,který zahýbal světovými dějinami...
Státní pohřeb se konal 21. září 1937 .

Toť v kostce vše, co jsem chtěla napsat. Nebýt II. světové války a následné vlády komunistů, náš stát by prosperoval dál. V porovnání se současným stavem je tu tak velký propad, že na toto období s hrdostí vzpomínat určitě nebudu.

ekleinovka

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Kdoví co by bylo, kdyby… Kdoví, jestli by to po něm Beneš uchopil stejným směrem. Ale to už nyní nevyřešíme…Každopádně Vy jste se narodila s TGM ve stejný den a já s ním mám zase společné rodiště, také se tím často „chlubím“ :)
Děkuji za pěknou vzpomínku a přeji krásný májový den
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

 

 

 

Reklama