Prostřednictvím příspěvku od čtyřnásobné maminky ekleinovky se dozvíte nejen jak to měly u zápisu její děti, ale také jaká byla ona sama. A jako třešnička na dortu vás čekají půvabné dobové fotografie jejich dnes už dospělých dětí.

Příjemné zasněžené úterý.

Zápisu do školy se nevyhne skoro nikdo z nás ani našich potomků. Je to přelom, kdy dítě, doposud nazatížené každodenními povinnostmi, poznává,že život není peříčko :)

Pamatuju se na sebe, poskakující a žvatlající jako neposedný vrabčák, jak mne vedl k zápisu můj taťka. Trošku jsem se bála, byla jsem hodně živé dítě, a mamka mi vyhrožovala, že ve škole si se mnou poradí. S tátou jsem získala na jistotě a tak jsem první seznámení se školou zvládla. ,,Soudružka“ učitelka byla hodná a tolerovala moje ,,zlobení“ celé roky. Sice jsem měla ztřeštěné nápady, ale učení mi nedělalo nikdy žádný problém. Zabavila mne různými hlavolamy, příklady a tak jsem vydržela chvíli sedět na zadku :)).

A když jsem se stala maminkou několika ratolestí, čekaly mne zápisy do školy ještě několikrát. Co dítě, to originál. První synek, živější po mně, se předvedl právě při zápisu. /Byl nedonošený, narozený koncem srpna a tak mu bez otálení dali odklad školní docházky i přes mé protesty, že dítě je chytré a školu zvládne/.
Nečekal, až ho ,,soudružka“ učitelka“ vyzve, aby ukázal, co umí, ale drze vzal do ruky křídu a tam napsal: ,, Nechci tadi bít nemají tu hrački.“ Všichni přítomní se dali do smíchu, jen soudružka si ho přeměřila přísným pohledem a zasyčela, aby raději něco namaloval nebo zazpíval. Na papír jí napsal jméno i adresu, nakreslil obrázek a už mne držel za ruku s tím, ať jdeme domů, že se mu tahle paní vůbec nelíbí. Nelíbila se mu až do páté třídy a on jí také ne. Ve škole se nudil, učení mu šlo také bez problémů. Poté přešel na sportovní gympl a nikdo si už nestěžoval :)

Další syn byl bojácnější, ten se dne zápisu ani dočkat nemohl. Celý rozrušený vysekl vánoční koledu ,,Narodil se Kristus Pán“. V té době byly písně s náboženskou tematikou zakázané. Jenže syn zpíval tak nádherně, že si ani nevšimli, že jsme vlastně protistátní živlové.:) .Takže v pohodě přidal ještě další, tentokrát od Michala Davida a bylo vše ok.

Další v pořadí o škole nechtěl ani slyšet. Aktovku od Ježíška dokonce schoval pod postel s tím, ať mu ji Ježíšek donese a ž někdy jindy :) U zápisu se ale choval v podstatě normálně až na to, kdy se ho soudružka učitelka zeptala, zda má již aktovku. Zrudl a pak řekl pravdu - že ji vrátil Ježíškovi a bude chodit s igelitkou. Babička mu totiž řekla, že do školy stejně nastoupí a když nechce aktovku, tak půjde s igelitkou :) ,,Hlavně, že se mi tam vejdou autíčka,“ odvětil.

S dcerkou bylo také veselo. Vůbec se k zápisu netěšila a do školy teprv ne. Takže jsem s obavami čekala, co si zase vysekneme za ostudu. Překvapila. Zazpívala, přečetla kus Honzíkovy cesty, něco spočítala a pak pravila: ,,Maminko, já chci do jiný školy, tady se toho moc nenaučim.“ Paní učitelka byla opět moc hodná, dcerku měla moc ráda a ona ji. Uměla ji zabavit a tak naše prndě v první třídě četlo encyklopedie, učilo se angličinu pro velké, psalo slohy....

Takže žádné obavy ze zápisu, je to jen začátek dlouhé cesty ke vzdělání....
ekleinovka

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

jedna

dva

tri

ctyri

____________________

To jste napsala v závěru moc hezky. A jinak Vám řeknu, že jste si s těmi vašimi prvňáčky pěkně užila. Celá maminka. :)
Děkuji za milý příspěvek i kouzelné, vzpomínkové fotografie - nádherné děti !!!
Pěkný, zasněžený den
Saša

Téma dnešního dne: Zápisy (a odklady) dětí do školy

 • Máte doma budoucí prvňáčky?
 • Jak jste připraveni na zápis do školy?
 • Žádali jste o odklad?
 • Pište i vy, které máte už dávno odrostlé prvňáčky.
 • Těšily se nebo plakaly? Věděly, co je čeká, byly připraveny?
 • Jak probíhal jejich zápis do školy?
 • Šly v šesti letech nebo jste žádaly o odklad?
 • Nebo snad šly ještě dřív?
 • Jak na vás zapůsobily učitelky při zápisu do školy?
 • Byly pak stejné i během školy?
 • Braly jste (berete) zápis do školy jako slavnostní rodinnou událost?
 • Účastnily se ho třeba i dědečkové a babičky?
 • A co vy samotné? Jak probíhal váš první zápis do školy?

Téma je to pěkné,
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: balíčkem pro prvňáčka od firmy Stabilo

j

d

t

www.stabilo.cz

Reklama