Z Hurghady se totiž jede autobusem 8 hodin a vstává se v 1 hodinu v noci.
Vzdálenost sama o sobě asi není ten největší problém jako zase ona bezpečnostní opatření. Pořád se někde na něco čeká ...
než autobus sveze všechny lidi ze všech hotelů ... než se autobusy seřadí na parkovišti ... tak uplynou drahné hodiny.
A zde mě zaujala logika bezpečnostních opatření. Do Káhiry jedou všechny autobusy spořádaně v koloně s policejním doprovodem vpředu i vzadu, aby se nedala šance teroristům na turisty zaútočit.
Dojedeme do Káhiry, tam utratíme všechny svoje úspory za suvenýry, vstupné, občerstvení atd. ... na zpáteční cestě už se o sebe každý autobus musí postarat sám, policie už není.
Tam už asi nebezpečí přepadení nehrozí, protože všechny peníze byly utraceny?
Káhira je obrovské město plné protikladů, kde se snoubí bohatství s chudobou, současnost s historii, mrakodrapy s chýšemi z hlíny.
Sedm miliónů obyvatel, z nichž většina sice neumí psát a číst, ale umí říct „České cholki, pěkné cholki, dám ti toprou cenu“. A to znají v mnoha jazycích světa, a všude jsou místní holky ty „nejkrásnější cholki“, a všichni dostanou „toprou“ cenu.
Nevím, čemu říkají dobrá cena, ale když nasadí cenu vázy, která má cenu 5 dolarů, na 120 – tak než bych ji usmlouval na „opravdu toprou“ cenu, mohl by mě autobus vyzvednout akorát tak na zpáteční cestě.
Vyvolávací ceny jsou vždy tak nehorázně vysoké, že nikomu se nechtělo smlouvat v tom horku, a navíc zastávky jsou vždy časově omezené, tak si myslím, že nikdo nekoupil nic.
Nechápu, že po každodenní zkušenosti s Evropany se obchodníci trochu nepřizpůsobí tomu, že se v Evropě nesmlouvá.
Proč nenasadí rozumné ceny, za které jsou to ochotni prodat, a určitě by si každý koupil nějaký ten souvenir.
Vím, že je to jejich zvyk a patří to ke koloritu země, ale já bych – jako obchodník – raději prodal, než koloritoval.
V Káhiře se musí vidět dvě věci: Egyptské muzeum ve středu města a pyramidy v Gíze. Všechny poklady z hrobů (nebo alespoň to málo, co tam po vykradení zbylo) byly svezeny do Káhiry a umístěny v obrovském muzeu, kde se dá strávit celý den.
Vzhledem k tomu, že jsme na to měli 90 minut, jsme to vzali poklusem, a samozřejmě největší pozornost sklidil poklad z Tutenchámonovy hrobky, která jako jediná byla nalezená v panenském stavu.
Jeho slavná maska (18 kg zlata) ležela na třech rakvích (samé zlato) a pohřební komora byla plná nejrůznějšího bohatství.
Když člověk zváží fakt, že Tutenchámon byl nevýznamný faraón, který navíc zemřel velmi mlád, a vládl jen pár let – jaké poklady potom musely být v hrobech opravdových vládců Egypta, kteří psali dějiny?
V muzeu se smí fotit za poplatek 10 egyptských liber, ale pouze bez blesku.
Všude jsou velmi nekompromisní strážci a když někdo fotí bleskem, bez milosti foťák otevřou a film vytáhnou, nebo vymažou digitální fotky. V nejhorším případě zabaví celý foťák. Proto doporučuji vášnivým fotografům stativ, protože světla zde není mnoho.
Nejslavnější památkou Egypta (a pro nás i největším zklamáním) jsou pyramidy.
Člověk přijíždí ovlivněn fotografiemi, které zná a které dělají dojem, že pyramidy stojí v poušti, obklopeny jenom písečnými dunami a nomády na velbloudech.
Opak jest pravdou.
Jsou v Gíze, což je Káhirské předměstí, a člověk musí najít dobrý úhel, aby nevyfotil pyramidy i s paneláky za nimi.
Vstupné do areálu pyramid ale neopravňuje ke vstupu do pyramid samých, za to se platí zvlášť, a není jednoduché se tam dostat.
Do Cheopsovy pyramidy pouští 150 lidí denně, takže přijedete-li k pyramidám po obědě jako my, jak se chcete dostat dovnitř s pořadovým číslem 3005?!
Pyramidy působí dost tristně a zchátrale, Sfinga pod nimi je ve velmi špatném stavu, a je docela možné, že generace našich dětí ji už neuvidí vůbec.
Je z pískovce, který se sice snažili obložit žulou, ale skončili ve výšce metr nad zemí, když
Egypt je zajímavá země a ten, kdo má trochu vztah k historii, by si ji rozhodně neměl nechat ujít. Egypt je krásná země, a kdo má rád slunce a moře, by si ji také neměl nechat ujít.
A kdo má rád potápění, dobrodružství, dobré jídlo a přátelské lidi kolem sebe, ten by si ji také neměl nechat ujít.
Jinými slovy – nenechte si to ujít ani vy a zařaďte Egypt na přední místo na seznamu Vašich dovolených - jen co vyhrajete zase nějakou tu Sportku.
P.S. Máte-li nějaké konkrétní dotazy, obraťte se s důvěrou na ikucera@volny.cz.
Všechno vím, a co nevím, si vymyslím. :-)
Nový komentář
Komentáře
Irena1: uf, tak to mi odlehlo
ale jednou se tam určitě podívám...
je to můj sen...
hned bych se tam rozjela...
Egypt... to je paráda...
Mrzi me ta nizka navstevnost pyramid.. kdyz uz se tam clovek vypravi, tak by mel mit sanci kazdy
jooo Egypt, to bych brala bez váhání...
blesksoft: bála čeho?
Taky bych tam moc chtěla, ale nejsou prašulky a bála bych se.
Moc bych se tam chtěla podívat. Ale zatím mi chybí to hlavní - prašule
Simba: neboj, já toho nelituju!!!!
Taky bych se tam nekdy chtela podivat, ale kdyz,tak poradne,tak na mesic a sjet cely Nil od shora az dolu,aby clovek videl vsechno, takova rychlovka,na muzeou jen 90 min nestoji za nic
Irena1: Uf no ani mne nestraš, že nakonec to Egypt. muzeum za moc nestálo. Vždyť jsem ti psala, že ten výlet bych si určitě vybrala.
Fotka sfingy je pěkná.
A otravování turistů "obchodníky" se vším možným patří k místnímu koloritu.
Egypt mě moc zajíma, snad se tam dostanu.
Egypt může být krásný,ale pro mě moc daleko..
tady pyramidy z dálky, v pozadí Gíza //zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=146&bezp=&album=1001&foto=10091&nazev=fotopjutqlyidq10091.jpg
a ještě mám někde pyramidy zblízka
jinak já mám sfingu tady: //zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=146&bezp=&album=1001&foto=10092&nazev=fotoptdzjgpcqs10092.jpg a můžu přidat ještě pyramidy - týden staré
sarobrouk: pravda - a ta chodbička je zralá tak jenom na to, aby se tam někomu udělalo špatně...
Já si impozantntost nevychutnala ani sedíc na pyramidě, protože všude byli otravové. Zplaťbůh za naši ochranku - ten fešák na ně jediný platil
My jsme teda jeli v koloně i zpět. Taky jsme zhodnotili, že Údolí králů bylo lepší než pyramidy. Aspoň vevnitř. Pyramida je z venku opravdu impozantní, ale musí člověk stát přímo pod ní, aby ho popadla ta posvátná úcta k umění předků. Já jsem si zase myslela, že v pyramidách to bude sama chodbička a průlez a že to bude dlouhá prohlídka jak v jeskyních a ono
, kousek chodby, kde nic tu nic. Tak nás tak napadlo, proč to vlastně postavily, má to tolik metrů do výšky a do šířky a ona je v přízemí jen malá chodbička, která je přístupná? Že oni nás ti archeologové šidí!!! Že je to všechno před nama schovaný a oni se nám za rohem smějí a točí tam filmy!
A znovu radím, všechno si lépe vychutnáte a užijete v zimě 17 - 30°C a ne v létě 45 - 60°C.