Nakonec ale jeho pomstě neunikli ani jedni, ani druzí. Neznám účastníka zájezdu, který by ji unikl, a proto jsme si ráno u snídaně předávali nejnovější poznatky.
I přesto, že jsme si vodu na mytí zubů nosili z jídelny, nás tato kletba chytla a vždy na velmi nepříhodném místě (i když těžko bych definoval, co je příhodné místo).
Na druhou stranu ale musím přiznat, že to nebylo zdaleka tak hrozné, jak jsme se všichni obávali.
Z domu dovezené léky (jako živočišné uhlí, Endiaron, Immodium nebo Reasec) zde vůbec nefungují, pouze jeden zabírá skvěle: Ercefuryl. Za 5 liber lze také koupit v místní lékárně (nebo u zástupce cestovky) účinné egyptské přášky Antinal. Dva prášky hned, další po 4 hodinách, takže i faraón je na moderní farmacii krátký.
Ale nesmíte ho moc provokovat, jako kupovat si nemyté ovoce nebo jakékoliv jídlo na ulici. Voda v hotelové jídelně, ovocné šťávy, ba dokonce i led do nápojů ... všechny tyto "pochutiny" byly nezávadné.
Nejdůležitější věcí pobytu v Egyptě je dodržovat pitný režim, což v překladu do češtiny znamená: pít, pít a zase pít. I ve stínu je tam kolem 35 stupňů a tělo potřebuje tekutiny. A zde vstupuje do hry obrovská výhoda „all inclusive“: všude, dokonce i na pláži, jsou bary, kde veškeré pití (včetně piva a místních lihovin) je zadarmo.
A tak jsme do sebe ládovali nepřeberné množství coly, sody, džusů, slabého piva, ba i pitné vody.
Jídlo bylo vynikající – v podobě švédských stolů, kterých bylo nepřeberně. Teplé i studené, slané i sladké, ovoce i zelenina: všeho, co hrdlo ráčilo. Navíc tam před námi dělali čerstvé omelety, smaženice, praženice, ohřívali, kuchtili, vařili, smažili a pekli - prostě pastva pro oči a žaludek.
Venku u bazénu byl obrovský gril, kde zase opékali ryby, kuřata, holoubátka, koroptve a jakási neidentifikovatelná místní zvířátka (raději jsme se ani nesnažili je moc rozeznat. Co kdyby to bylo něco, co nechceme vědět?).
Může mít tři základní důvody: jednak nečistá voda z kohoutku či nemyté ovoce, jedním slovem bakteriologické důvody.
Druhý důvod je z přehřátí, kdy tělo vystaveno dlouhodobě velkým teplotám je prudce zchlazováno studenými napoji, což se žaludku moc nelíbí, a tak reaguje po svém.
A třetí důvod je prozaický: přežírání. Člověk do sebe láduje kvanta exotického jídla, míchá neslučitelné a slučuje nesmíchatelné, protože to musí všechno okusit, když už to tam je, a chce vědět, jak všechno chutná. A tak míchá páté přes deváté, osmé přes šesté atd. A žaludku se to zase nelíbí.
A tak člověk v průběhu zájezdu zmoudří. Protože se turnusy neustále mění, poznáte lehce nově příchozí, kteří přicházejí ke svým stolům s vrchovatě naloženými talíři, a pak ty „starousedlíky“, kteří si zobnou trochu tam, trochu jinde a stačí jim to.
Faraón je už přesvědčil, že takhle je to lepší.
Nový komentář
Komentáře
docela se i těším...
tak to ti závidím... ale já se tam snad brzy taky vypravím...
Vrátili jsme se z Egypta pred pár hodinami, prezili jsem cestu po Nilu ve zdraví a bylo to perfektni, videli jsme od Abu Simbelu (témer u sudanských hranic) vsechny pamatky podel celeho Nilu az po Káhiru a pyramidy v Gize a uzili jsme si i snorchlovani u koralovych utesu. Antinal (nic jiného nepomáhá)jsme si koupili hned první den v první lékárne, abychom ho meli po ruce v prípade potreby. Zuby jsme si cistili kupovanou balenou vodou.
známá byla letos taky v Egyptě, ale nic takového nevyprávěla. Naopak byla velice spokojená. ???
Tady je asi nejdůležitější hygiena.
Skvěle jsme se celá rodina pobavili při čtení těchto řádků a při tom jsme uvažovali, který faraónův příbuzný se mstí v Tunisu, kde jsme letos byli.
Myslím, že to opravdu není tak v té hygieně, jak v tom, že člověk chce vše co vidí lákavě připraveno vyzkoušet, a splácá dohromady cokoli, a výsledek je pak zaručen.
Určitě je to krásná země, jen to bude chtít trochu větší opatrnost
Exotické potvory nedam do huby.
Ano, ano,... už se nám to stalo!
jo, Egypt, taky bych si dala říct. Třeba se někdy dočkám.
NENECHTE SE ODRADIT !!!!
Je to moc zajímavá země
Neposlouchejte pitomce, co tam jeli v létě
Jeďte tam v nějakém rozumném měsíci a ne když jsou tam tropická horka - to může napadnout fakt jen osly. My jsme tam byli v lednu 17 - 30°C - průjem se nekonal, voda je tam ale opravdu závadná, takže té jsme se vyvarovali. Ale zuby jsme si v níčistili, čak to nepolikáme, to vyplivneme.
Taky čtete příbalové letáky až když není zbytí, co...?
Egypt je můj sen.
No, brát si Immodium do cizích zemí, kde se očekávají hlavně infekční průjmy, to je nápad. Na té krabičce je jasně napsáno, že se NESMÍ používat při podezření na infekční průjem. Ono totiž funguje tak, že zpomalí střevní peristaltiku (při průjmech z nervozity super věc), ale díky tomu tam ty potvůrky mají mnohem víc času na svoji nežádoucí práci.
S tou vodou to není jenom v egyptě - já to zažila cestou do Řecka ještě na italském trajektu - cesta z horní paluby do naší kajuty na 7.palubě byla opravdu rekordní.
Do Egypta bych se ráda jednou podívala, ale ty články o něm mě spíše odrazují než lákají.
To je pravda - vse jsem zazila v Egypte na vlastni kuzi.
Zajímavé myslela jsem, když se dodrží hygiena, hlavně s tou pitnou vodou tak se "faraonova pomsta " nechytá.Docela mě to překvapilo.