Každý, kdo jede do těchto zemí, ví, že voda z kohoutků v hotelu se pro nás nedá pít. I čištění zubů se ukázalo jako problém. Někteří z nás to sice riskli, a jiní ne, aby nedostali všude hrozící průjem, kterému se říká „faraónova pomsta“.
Nakonec ale jeho pomstě neunikli ani jedni, ani druzí. Neznám účastníka zájezdu, který by ji unikl, a proto jsme si ráno u snídaně předávali nejnovější poznatky.

I přesto, že jsme si vodu na mytí zubů nosili z jídelny, nás tato kletba chytla a vždy na velmi nepříhodném místě (i když těžko bych definoval, co je příhodné místo).
Na druhou stranu ale musím přiznat, že to nebylo zdaleka tak hrozné, jak jsme se všichni obávali.

Z domu dovezené léky (jako živočišné uhlí, Endiaron, Immodium nebo Reasec) zde vůbec nefungují, pouze jeden zabírá skvěle: Ercefuryl. Za 5 liber lze také koupit v místní lékárně (nebo u zástupce cestovky) účinné egyptské přášky Antinal. Dva prášky hned, další po 4 hodinách, takže i faraón je na moderní farmacii krátký.
Ale nesmíte ho moc provokovat, jako kupovat si nemyté ovoce nebo jakékoliv jídlo na ulici. Voda v hotelové jídelně, ovocné šťávy, ba dokonce i led do nápojů ... všechny tyto "pochutiny" byly nezávadné.

Nejdůležitější věcí pobytu v Egyptě je dodržovat pitný režim, což v překladu do češtiny znamená: pít, pít a zase pít. I ve stínu je tam kolem 35 stupňů a tělo potřebuje tekutiny. A zde vstupuje do hry obrovská výhoda „all inclusive“: všude, dokonce i na pláži, jsou bary, kde veškeré pití (včetně piva a místních lihovin) je zadarmo.
A tak jsme do sebe ládovali nepřeberné množství coly, sody, džusů, slabého piva, ba i pitné vody.
Jídlo bylo vynikající – v podobě švédských stolů, kterých bylo nepřeberně. Teplé i studené, slané i sladké, ovoce i zelenina: všeho, co hrdlo ráčilo. Navíc tam před námi dělali čerstvé omelety, smaženice, praženice, ohřívali, kuchtili, vařili, smažili a pekli - prostě pastva pro oči a žaludek.
Venku u bazénu byl obrovský gril, kde zase opékali ryby, kuřata, holoubátka, koroptve a jakási neidentifikovatelná místní zvířátka (raději jsme se ani nesnažili je moc rozeznat. Co kdyby to bylo něco, co nechceme vědět?).

A zde jsou další důvody faraónovy pomsty.
Může mít tři základní důvody: jednak nečistá voda z kohoutku či nemyté ovoce, jedním slovem bakteriologické důvody.
Druhý důvod je z přehřátí, kdy tělo vystaveno dlouhodobě velkým teplotám je prudce zchlazováno studenými napoji, což se žaludku moc nelíbí, a tak reaguje po svém.
A třetí důvod je prozaický: přežírání. Člověk do sebe láduje kvanta exotického jídla, míchá neslučitelné a slučuje nesmíchatelné, protože to musí všechno okusit, když už to tam je, a chce vědět, jak všechno chutná. A tak míchá páté přes deváté, osmé přes šesté atd. A žaludku se to zase nelíbí.

A tak člověk v průběhu zájezdu zmoudří. Protože se turnusy neustále mění, poznáte lehce nově příchozí, kteří přicházejí ke svým stolům s vrchovatě naloženými talíři, a pak ty „starousedlíky“, kteří si zobnou trochu tam, trochu jinde a stačí jim to.
Faraón je už přesvědčil, že takhle je to lepší.