Už je asi pozdě dávat někomu rady na dovolenou pro tento rok, ale moje zážitky jsou tak univerzální, že se na nich asi moc do příštího léta nezmění, a rád se o ně s vámi podělím.

Volba letošní dovolené padla na Egypt (tím chci nenápadně říct, že moje žena rozhodla, že se pojede do Egypta).
Moje sestra si vzala organizační stránku dovolené na triko, protože to chtěla spojit i s naší svatební cestou, a všechno pečlivě zařídila. Až na jeden detail, který se v den odletu ukázal jako ne nepatrný.
Vyřídila papíry, letenky, pojištění, ubytování v hotelu, slavnostně nám to předala a ještě nás vyprovodila na letiště. Nikdo si v tom shonu a těšení se na krásnou dovolenou neuvědomil, že všechno vyřídila na „manžele Kučerovy“, ale moje žena si ještě od svatby nestačila vyřídit nový pas, takže cestovala na pas starý, který ovšem – ouha - měla ještě na své „svobodné“ jméno. Ale bdělá zástupkyně cestovní kanceláře si tohoto rozporu všimla hned při předávání letenek.... a necelou hodinu před odletem nastal problém

„Co teď?“ Napřed to vypadalo jako problém malý, potom větší a s ubývajícím časem do odletu závažnost chvíle narůstala geometrickou řadou, až to nakonec vypadalo, že nepoletí nikam. Navrhoval jsem jméno prostě škrtnout a přepsat, ale bylo na mě pohlíženo jako na naprostého šílence, který neví, v jaké době žije, protože díky teroristickým útokům v září 2001 se zpřísnilo všechno, co se týká letadel, letišť a cestujících.
Nicméně slečna z cestovní kanceláře se nevzdala bez boje a rozhodla se kontaktovat podnikového právníka o radu. Celková rada trvala asi 20 vteřin po telefonu a sestávala se z lakonické věty: „Škrtněte to, co je na letence a napište tam její svobodné jméno, aby se to shodovalo s pasem a je to“.

A opravdu to bylo. Slečna tužkou přeškrtla jméno vdané a nahradila ho jménem za svobodna. A potom mě šokovala požadavkem na 1 000 korun, protože právnická porada přece není zadarmo a tento obolus je běžná taxa jejich právníka.
Chtěl jsem sice namítnout, že stejné řešení jsem nabízel před půl hodinou, a zadarmo i já, ale nakonec jsem požadovanou cenu zaplatil.
Pořád to ještě byla lepší varianta, než jet na svatební cestu sám.

A hned jsme se rozhodli (tedy žena rozhodla), že naše budoucí dítě bude právníkem.