648757b42242fblobid0.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

Odpočiňte si od všeho shonu a utečte do nejklidnější plážové prázdninové destinace, která je jen lehce přes tři hodiny cesty letadlem. Načerpejte energii a odhoďte za hlavu všechen stres při procházce po jedné z nejkrásnějších pláží na světě.

Marsa Matrouh je hlavním městem provincie Matrouh, která sahá od 61. km dálnice Alexandrie-Matrouh k egyptsko-libyjské hranici od východu na západ a od pobřeží 350 km hluboko do západní pouště Egypta, včetně oázy Síwa.

Tato nová destinace, kam se nově mohou podívat i turisté z České republiky, se pyšní bílými písečnými plážemi s křišťálově průzračnou vodou. Ne nadarmo se tomuto místu také přezdívá egyptský Karibik nebo egyptské Maledivy. Mnozí dokonce věří, že se v klidných vodách Marsa Matrouh koupala sama Kleopatra.

FotoJetert-1-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

„Takové nádherné písečné pláže, kde je pozvolný vstup do moře a nejsou tam ani kamínky, jsou ideální jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro seniory, kteří mají pohybové problémy. Kvalita a čistota zdejšího moře je nádherná,“ vyzdvihuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, která má od letošního roku tuto destinaci nově v nabídce.

Výhodou Marsa Matrouh je také kratší doletová vzdálenost, let z Prahy sem trvá kolem tří hodin a dvaceti minut, a nižší teploty než v letoviscích u Rudého moře, kde během hlavní sezóny často dosahují i kolem 50 stupňů Celsia. Zde se pohybují spíše kolem třicítky.

„Tato destinace se vlastně teprve otevírá světu. Má i jinou dobu, kdy je v provozu. První let z České republiky byl letos 1. června a sezóna je tady poměrně krátká, protože jsme u Středozemního moře. Létá se sem do konce září. Není to tedy celoroční destinace jako je třeba Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh,“ vysvětluje Lenka Pátek.

FotoJeet.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

I ti, kteří byli v Egyptě už několikrát a myslí si, že už viděli všechny slavné památky, možná budou překvapeni, co všechno tato nová, turisty z jiných kontinentů ještě příliš nedotčená destinace, skrývá. Nedaleko se například nachází úkryt německého generála Rommela, jeskyně, kterou používal k plánování vojenských operací během druhé světové války. Ta byla později přeměněna na vojenské Rommelovo muzeum.

Podívat se můžete také přímo do města Marsa Matrouh, které bylo dříve spíše letním letoviskem pro bohaté Egypťany a na evropské turisty zde ještě nejsou příliš zvyklí. O to více je toto místo autentické a můžete pozorovat místní život, který plyne jinak než v klasických egyptských letoviscích. Nacházejí se zde rušné nákupní ulice i zapadlé prázdné uličky.

FotoJewert-2-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

V Marsa Matrouh si například můžete odpočinout v největší solné jeskyni Salman, jejíž podlaha je pokryta přírodní kamennou solí pocházející z oázy Síwa. Používá se k léčbě mnoha onemocnění, jako je astma, alergie a záněty dutin. Také pomáhá s některými kožními onemocněními. Dále se ve městě nachází Archeologické muzeum, které zobrazuje historii guvernorátu Marsa Matrouh prostřednictvím artefaktů objevených v jeho hranicích. Muzeum si klade za cíl osvětlit roli, kterou sehrál guvernorát v egyptské historii. Den pak můžete završit autentickou večeří v místní restauraci.

„Od Rudého moře je velmi těžko dostupná Alexandrie, kde je nádherná Alexandrijská knihovna, největší a nejslavnější knihovna starověku, nebo oáza Síwa, která rozhodně stojí za to. Z této destinace je ze všech egyptských letovisek nejdostupnější,“ láká Lenka Pátek na výlet do největší oázy v Egyptě, která se nachází pouze 60 kilometrů od Lybijských hranic. V této oblasti můžete zažít spoustu zajímavých dobrodružství a navštívit mnoho nezapomenutelných míst. Navíc je opravdu autentická.

FotoJeter-2-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz

„Během jednoho dne se stihnete podívat na Horu mrtvých, kde můžete vstoupit do skoro 4000 let staré hrobky, navštívit Kleopatřinu lázeň, kde údajně ráda relaxovala, a vykoupat se ve slaných jezírkách, která jsou slanější než Mrtvé moře a mají nádherně bledě modrou barvu nebo se projet po poušti v džípech. Je to skvělý adrenalin,“ sděluje s nadšením Lenka Pátek, která se před nedávnem z této oblasti vrátila.

Oáza Síwa se nachází v proláklině 17 metrů pod úrovní moře a je velká asi 80 kilometrů čtverečních. Žije zde asi 30 tisíc Berberů, kteří jsou zdatnými obchodníky. Na místním tržišti můžete nakoupit například datle, kterých je oblast Marsa Matrouh snad největším producentem na světě, olivy a různé produkty z nich, ibišek na všechny způsoby, sůl z místních solných jezer, spoustu pouštních bylin, které jinde jen těžko seženete. Nejchutnější z nich je pouštní máta.

V oáze můžete navštívit také pozůstatky pevnosti Šálí z 12. století, která měla původně sloužit k ochraně obyvatel před nájezdy okolních kmenů. Když vystoupáte až nahoru, můžete si užít krásný výhled na celou oázu a datlové a olivové háje.

FotoJettr.jpg
Foto: Marta Kratochvílová, žena-in.cz
 
 Zdroj: Press trip do Marsa Matrouh, rozhovor s obchodní ředitelkou CK Blue Style Lenkou Pátek 

Reklama