Edinburg

I když Edinburgh není, co do počtu obyvatel, tím největším městem Skotska, je jednoznačně brán za tamější metropoli number one. Historické centrum, muzea a galerie, městu vévodící hrad ukrývající v neprodyšném trezoru skotské korunovační klenoty, parky, stovky nejrůznějších kavárniček a obchůdků, velký letní divadelní festival, to vše dělá z Edinburghu jednu z nejkrásnějších evropských turistických destinací.

Edinburg

Říká se mu prý Athény severu, ale svou atmosférou je tohle město od toho řeckému na míle vzdálené. A to nemluvím o Skotech – ono totiž nejen, že u nich i muži nosí sukně – och pardon, kilty, oni taky neskutečně nezdravě jedí, hodně pijí a mají velký smysl pro humor, to jako že jo.

Ostrovní klima

Edinburg

Hlavní tepna města Princes Street je téměř v jakoukoliv denní dobu plná patrových autobusů, jízdních kol a všudypřítomných turistů, kteří vyjeveně přihlíží celému tomu pulzujícímu provozu. Mezi nimi si to kličkují místní, kteří ve svém tempu nezpomalí, ani když začne vydatně pršet, to si jen z příručního zavazadla vyndají nepromokavou bundu, oblečou se a pokračují ve své započaté cestě.

Edinburg

Ve Skotsku se totiž počasí mění na počkání, ale téměř vždy v ten moment, kdy to čekáte nejméně. Mrholení se tu neoznačuje za déšť, protože tu mrholí tak často, že by Edinburgh vyhrál světové utkání v počtu deštivých dní v roce. V tu chvilku ale, kdy vysvitne sluníčko, Skotové okamžitě odhazují maximum Edinburgsvých svršků a opalují se, a to i když je pouhých patnáct stupňů nad nulou. No a co?

Národ otužilců

Nejlépe si odolnosti skotského národa proti nízkým teplotám všimnete během víkendových večerů, kdy se vyráží do ulic za zábavou. Když letí kratičké šortky a k tomu lodičky na holou nohu, tak všechny holky budou mít kratičké šortky a k tomu lodičky na holou nohu , kdyby trakaře padaly. Husí kůži tu asi neznají.

Snažím se alespoň zorientovat v místní módě – výsledkem mého bádání je následující: Můžete si obléknout cokoliv, zkombinovat to s čímkoliv a mít jakoukoliv postavu, když to ale „unesete“, pak jde o originální a moderní outfit. Stejný názor mají asi i vlastníci většiny místních obchodů, a tak tu seženete sametový korzet ve velikosti středně rostlého slona, klobouky všech tvarů i barev nebo taky třeba kopii brnění Jindřich VIII.       

Kult sukní

Edinburg

Vzhledem k teplotním rozdílům a náhlým změnám počasí je s podivem, že příslušníci skotských jednotek Britské armády nemají dovoleno natáhnout si pod pánskou sukni kilt, který se tu počítá za právoplatnou uniformu, jakékoliv spodní prádlo. I když: On ten správný kilt má být ušitý z vlny a má vydržet téměř vše po dlouhá léta, turisté si ale většinou domů odváží kilty bavlněné, které jsou cenově dostupné a na údržbu nenáročné.

Edinburg

Když procházíme centrem města, narážíme na dvě svatby. Ta první je klasická skotská, ženich v kiltu a nevěsta v bohatých bílých šatech, u té druhé je nám trochu něco divné, až po chvilce zjišťujeme, že při hromadném focení chybí ženich. Mezi svatebčany ho nikdo ale nikdo nepostrádal, ani ty dvě nevěsty.

Edinburg

Lidé města Edinburgh

Edinburg

EdinburgO kousek dál, na nejstarší ulici v Edinburghu – na The Royal Mile, která vede od královské rezidence – Palace of Holyroodhouse, k hradu, potkáváme zase muže, jehož transparent nás upozorňuje, že „Aktivní sexuální život před svatbou vede k pekelnému posmrtnému životu“. Bereme na vědomí.

V rychlém občerstvení zase prodává parta Pakistánců, znají Prahu, Alexandra Dubčeka, Václava Havla a Milana Kunderu, okamžitě s námi zapředou erudovaný rozhovor, který končí jejich poznámkou, že ten současný český prezident není takový bejk, za jakého se považuje. Přitom nám zabalí jednou takovou porci fish and chips, než jsme si zaplatili, a odmítnou dýžko s tím, že u přátel je tohle zcela normální.

V indické restauraci dlouze vybírám, abych si nakonec objednala jídlo, u kterého je nakreslena jedna chilli paprička z pěti možných. V Edinburghu ale vaří skuteční Indové, kteří svou kuchyni evropských chutím nepřizpůsobují, a tak, po snědení asi pátého sousta, dostávám alergickou reakci, napuchá mi břicho a potím se jako snad ještě z jídla nikdy. Indický personál se baví, já ne.

Atmosféra skotské pohody

Edinburg

Přijedete-li do Edinburghu, začněte návštěvu města výšlapem na pahorek Calton Hill nebo horu Arthu's Seat, výhled z obou kopců na městské panorama je neopakovatelný, kromě toho se okamžitě v té spleti ulic a náměstí zorientujete. V podvečer se pak můžete přidat k místním, kteří se scházejí v parku Holyrood a společně běhají.

Edinburg

Na městě Edinburgh je sympatická jeho bláznivost, různorodost, a přece pohoda a klid. V muzeu za stálou expozici zaplatíte, kolik chcete, nezdá-li se vám káva, kterou vám právě naservírovali, řekněte si o jinou, hraje-li v baru příliš hlasitě hudba, na vaše přání ji ztlumí, reklamujete-li oblečení, prodavačka ani nehne koutkem. A stejně tak se můžete přidat do davů turistů, ale nikdo vás nenutí, město nepatří jenom jim, a jak ho prožijete a vstřebáte, je jen na vás.

Edinburg

Já bych vám jen doporučila, máte-li citlivější žaludek, mírněte se v konzumaci skotské speciality chips with vinegar – hranolky s octem, někdy jde skutečně o test možností vašeho zažívacího ústrojí.

Reklama