Konzervační látky prodlužují trvanlivost potravin a jsou nezbytnou součástí celé řady potravinářských výrobků. Setkáváme se s nimi každý den v masných výrobcích, sýrech, cukrovinkách, pečivu, nealkoholických nápojích. V současné době existuje poměrně velké množství přídatných látek, které jsou v Evropské unii povoleny, ale existuje u nich podezření z negativního vlivu na lidské zdraví. Řada z nich je proto v České republice zcela zakázána.

Testy nezávadnosti konzervantů

Evropská unie tyto látky povoluje na základě výsledků testů jejich škodlivosti a dopadu na lidské zdraví. Jedná se například o Sorban sodný, Octan sodný, Siřičitan draselný, Mravenčan sodný a mnoho dalších. Jejich testování zastřešuje Spojený výbor expertů pro potravinářská aditiva, který je orgánem OSN.

U každé přídatné látky se sleduje tzv. hodnota NOAEL (No Observable Adverse Effect Level), tedy množství dané látky, u kterého nejsou pozorovány žádné nepříznivé vlivy na organismus. Stanovuje se také tzv. hodnota ADI, tedy množství látky, které může být konzumováno denně po celý život bez negativního dopadu na zdraví,“ uvedl Ing. Vladimír Klescht, spoluautor knihy Éčka v potravinách.

O reálném dopadu konzumace těchto látek se ale přesto stále diskutuje. Je to způsobeno tím, že jednotlivé konzervanty jsou sice zdraví nezávadné, ale není známo ani vědecky testováno, jak působí ve vzájemné kombinaci.

Pozor hlavně u dětí

Obecně platí, že příjem konzervačních látek bychom měli sledovat hlavně u dětí. „S éčky se setkáváme například u oblíbených dětských pitíček. Ty obsahují barviva, konzervanty, sladidla a další. Ačkoli jsou všechny ingredience označené jako bezpečné v určitém použitém množství, nebyly provedeny experimenty, ve kterých by se hodnotilo, jak spolu reagují navzájem,“ uvedla Jitka Palatová z projektu CEFF, který uděluje certifikát potravinám, jež neobsahují nejvíce sledovaná éčka.

V EU ano, v ČR ne

Podezření z nepříznivého vlivu na lidské zdraví čelí hlavně tyto konzervační látky:

Číslo E Látka
E 201 Sorban sodný
E 209 Heptyl p-hydroxybenzoát
E 225 Siřičitan draselný
E 236 Kyselina mravenčí
E 237 Mravenčan sodný
E 238 Mravenčan vápenatý
E 240 Formaldehyd
E 264 Octan amonný
E 265 Kyselina octová bezvodá (anhydrid k. octové)
E 266 Octan sodný, bezvodý

Jak se vyhnout konzervantům

CeffPokud chcete mít jistotu, že nekonzumujete potraviny, které by tyto či další potenciálně nebezpečné konzervanty mohly obsahovat, kupujte potraviny s logem CEFF na obalech. Naleznete ho pouze na potravinách, které neobsahují nejvíce sledovaná Éčka, jako jsou konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamát, které lidské tělo nepotřebuje a neumí je zpracovat. Logo je udělováno nezávislou institucí, je jednotné pro všechny výrobce a tudíž lehce zapamatovatelné pro spotřebitele.

Více informací naleznete na http://www.ceff.info/.

TIPY NA BEZÉČKOVÉ POTRAVINY

CeffTři chutě v jedné lahvi
Pitný režim je základem zdravého životního stylu. Inovativní nápoje ISOLINE dodávají potřebnou energii a zároveň neobsahují škodlivé konzervanty a dochucovadla. Díky svému složení nesou ochranné logo CEFF. Speciální 3d TOP uzávěr umožňují namíchat si nápoj dle vlastní chuti, navíc láhev je opětovně naplnitelná. Produkty ISOLINE jsou k zakoupení například v síti Makro.

Chléb NEGRILL - kypřen živým kvasem!
CeffTanvaldský chléb je vyhlášený svou chutí i svou kvalitou a díky tomu hrdým držitelem loga nechemických potravin CEFF. Chléb NEGRILL je lahůdkou, kterou si milovníci českého pečiva vychutnají až do posledního drobečku. Žitnopšeničký chlebový základ je doplněn o slunečnicové a lněné semínko, trochu cibule a pražený ječmen. K dostání je na více než 250 místech v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Mladá Boleslav a Praha, seženete ho například v řetězcích TESCO za cenu kolem 30 Kč.

Svlékací Hurvínkovy dětské párky
CeffVyvážená skladba hovězího a vepřového masa s jemným přídavkem přírodního koření dodává párkům skvělou chuť, kterou si vy i vaše děti zamilujete. Jsou bezlekové, maximální obsah soli je 2,3 %, neobsahují „Éčkové“ zvýrazňovače chuti a barviva, díky čemuž získaly logo bezpečných potravin CEFF. K dostání jsou v prodejnách Makovec při Penny Marketech po celé ČR.

Chytrá vejce do každé domácnosti
CeffUž žádné rozbité skořápky, předpřipravená vejce nejsou pouze vymožeností pekáren a restaurací, ale nově i pomocníkem ve vaší kuchyni. Tekutá pasterizovaná vejce jsou k dostání v praktickém obalu a díky absenci škodlivých konzervantů nesou logo CEFF. Zakoupit se dají jako naprostá novinka v pražských obchodech Globus.

Reklama