Agentura Reuters dnes informovala o první oběti epidemie eboly. V Madridu zemřel španělský duchovní Miguel Pajares, a stal se tak první evropskou obětí tohoto smrtícího viru.

ccccc

K léčení Pajarese, který se nakazil v Libérii, použili lékaři i nadějný experimentální lék ZMapp, který podle všeho pomohl ke zotavení dvojice Američanů, u pětasedmdesátiletého španělského misionáře kýžené výsledky nepřinesl. Rozhodujícím faktorem v jeho případě ovšem mohl být také poměrně vysoký věk, kdy riziko představují i běžně rozšířená onemocnění, natož ebola.

ZMapp, jenž se při dosavadních testech na opicích jevil jako nadějný lék proti ebole, dostali také dva Američané, kteří se virem krvácivé horečky nakazili rovněž v Libérii, když pomáhali v neziskové organizaci. Světovými médii následně prolétly zprávy o jejich až téměř zázračném uzdravení. Stav obou se podle lékařů i nadále zlepšuje, jsou však stále hospitalizováni. Z nemoci se třiatřicetiletý lékař Kent Brantley i devětapadesátiletá zdravotnice Nancy Writebolová zotavují v Atlantě, kam byli z Afriky transportováni speciálně upraveným letounem.

Nynější epidemie eboly je vůbec nejhorší, s jakou se lidstvo od objevu tohoto smrtícího viru setkalo.

Bojíte se jejího dalšího šíření mezi evropské státy?

Reklama