Za tu dobu poslalo přihlášku do E.ON Energy Globe více než 3 600 projektů, z nichž vzešlo 197 finalistů, pro které hlasovalo téměř 300 000 lidí, jež rozhodli o patnácti celkových vítězích. Letošní jubilejní ročník pak ovládla ostravská společnost NIL Textile zabývající se výrobou textilu a oblečení, která recykluje obnošené šatstvo a vytváří z něj nové látky a textilie.
„V soutěži jsme za 15 let viděli velké i malé projekty a inovace v oblasti životního prostředí a úspor energie. Všechny mají jedno společné: pozitivně ovlivňují naši planetu a přispívají k udržitelnějšímu světu, což může být zase přínosem pro celou naši společnost,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která dodává, že se každoročně pořadatelé snaží soutěž inovovat, zviditelnit a zatraktivnit v očích veřejnosti.
Foto: Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, předává cenu pro vítěze MIkuláši Hurtovi, jednateli společnosti NIL Textile.
PRVNÍ EKOFESTIVAL
I proto letos E.ON uspořádal první ročník Ekofestivalu, který na podzim navštívilo v pražských Kasárnách Karlín téměř pět tisíc návštěvníků. Od odpoledne do pozdního večera je čekaly více než tři desítky workshopů, koncertů nebo rozhovorů se zajímavými a inspirativními osobnostmi. Vrcholem večera pak bylo vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe.
Celý program pořadatelé koncipovali tak, aby se na festivalu o ekologii nejen mluvilo, ale také aby akce sama splňovala principy udržitelnosti. „A proto jsme hrdí na to, že můžeme říct, že naše akce byla vyhodnocena jako letošní nejudržitelnější festival v Praze,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z marketingu společnosti E.ON.
Tuzemská soutěž je národním kolem mezinárodní ceny Energy Globe. V současnosti se uděluje ve 187 zemích světa. Původně vznikla v roce 1999 v Rakousku na popud rakouského inženýra a environmentalisty Wolfganga Neumanna. Její zakladatel pak předsedá porotě mezinárodního finále, v němž mají možnost zazářit vítězové národních kol.
OTEVŘENÉ DVEŘE K DALŠÍMU BYZNYSU
A české projekty zaujaly mezinárodní porotu už v pěti případech. Naposledy získal vloni čestné uznání start-up MYCO, vítěz E.ON Energy Globe 2022, který vyrábí rozložitelné obaly nahrazující pěnový polystyren. „Účastí nejen v mezinárodním finále, ale celkově v soutěži E.ON Energy Globe jsme získali spoustu zajímavých kontaktů. Také se nám snáze otevírají dveře k větším firmám, protože jsme pro ně důvěryhodnější,“ vysvětluje David Minařík, jednatel společnosti MYCO. To potvrzuje i Mikuláš
Hurta, jednatel společnosti NIL Textile, která vyhrála letošní ročník E.ON Energy Globe. „Je to skvělá příležitost dát o sobě vědět, ale i ověřit si správnost naší cesty,“ přiznává Mikuláš Hurta.
O tom, že účast v E.ON Energy Globe pomáhá projektům růst, svědčí i příběh dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Ta se zaměřuje na mapování a úklid černých skládek. „Bylo to pro nás vcelku zásadní a nakoplo nás to organizovat uklízecí akce i nadále, a ve větším měřítku, než byl první ročník, za který jsme ocenění obdrželi. Přes 200 000 lidí, kteří uklízeli Česko při letošním desátém ročníku, to myslím jen potvrzuje,“ říká za vítěze E.ON Energy Globe 2014 Radek Janoušek.
Přihlášené projekty posuzuje a finálovou skupinu vybírá odborná porota složená ze zástupců Akademie věd České republiky. Její dlouholetý člen, profesor Bedřich Moldan, vyzdvihuje širokou škálu environmentálních projektů, které mají reálný dopad na společnost. „Byla jich celá řada, zvláště v oblasti staveb. Dobře si pamatuji využití bioplynu pro autobusy v Brně a měl jsem opravdu radost, když vyhrál. A samozřejmě mě potěšilo nejvyšší ocenění z roku 2015 pro nevládní organizaci Tereza, která pracuje s učiteli, ale hlavně s mládeží a s dětmi a už velmi dlouhou dobu odvádí skutečně kvalitní práci,“ uzavírá Bedřich Moldan. Vítěz E.ON Energy Globe získává finanční odměnu na svůj další rozvoj. Zbývající finalisté pak obdrží hodnotné dary od partnerů soutěže.
Nový komentář