Sotva zavedla Česká spořitelna lepší bezpečnostní opatření (zadávání kódu a autorizační sms při každé transakci přes internet), už si tu někdo zase snaží namastit kapsu a klienty ČS okrást. Pro nepozorné to může být problém, jak ostatně ze včerejší debaty pod naším prvním upozorněním v novinkách vyplynulo. Člověk nad tím ani nepřemýšlí, vyplní a odešle... ALE! Česká spořitelna nikdy nechce po klientech žádné osobní údaje přes e-mail!

Přišlo nám včera do redakce
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
text níže včetně internetové adresy je OSTROU ukázkou e-mailu, který, pokud uposlechnete jeho výzev, vám "provětrá" vaše konto u České spořitelny, možná i u jiného peněžního ústavu. Je ověřeno, že se jedná o podvod. Zasílám jej pro ilustraci, a to včetně "Předmětu" zprávy v záhlaví.
Skutečný e-mail je názornější než obecná upozornění.
Všimněte si:
- odborné terminologie, dovolávání se "uznávaných odborníků,"
- obdržitel e-mailu něco "musí" udělat, jinak mu hrozí škody - zablokování účtů,
- zábraně proti ověření pravosti celé akce: "nezasílejte popisy potíží,"
- je třeba jednat rychle - od listopadu už bude nový systém fungovat, je třeba na něj včas přejít atd. atd.

JUDr. Vlastimil Večerník
ved. odboru 303, ČNB Ústí n.L.

Takhle tedy vypadá skutečný, podvodný e-mail, podvod na klienty banky:
Předmět: Ceska sporitelna - Pozor! Nove bezpecnostni standardy.

Dobry den vazeni klienti!

Leto roku 2006 bylo pro Banku nejzavaznejsim z hlediska poctu nelegalnich operaci.
Cim dal vice maji podvodnici zajem o duvernou informaci nasich zakazniku.
Velke mnozstvi lidi se na nas obraci s zadosti zamezit vzniku nebezpeci ztraty peneznich prostredku z uctu.

S ohledem na soucasny stav vyhlasuje Banka nasledujici mesic za mesic boje s frodem.
Do 1.listopadu musi vsichni nasi klienti aktivovat novy system bezpecnosti vlastnich uctu.
Provedli jsme velkou praci pro zlepseni bezpecnosti. System byl zkontrolovan uznavanymi odborniky v oboru elektronickych plateb a vsichni nezavisli experti potvrdili ucinnost systemu proti frodu. Z duvodu nebezpeci mozneho zneuziti techto udaju podvodniky nejsou tyto data zverejnena v otevrenych zdrojich.

Vy jste byl(a) zvolen(a) jako jeden z ucastniku finalniho stadia testovani systemu.
V soucasne dobe Vam navrhujeme vyuzit odkaz https://www.servis24.cz/ebanking-s24/ a standardnim zpusobem prihlaseni do Internet bankingu aktivovat novy bezpecnostni system.
V aktualnim stadiu provozu jsou mozne nektere nesrovnalosti.
Pripoustime jejich existenci, a proto prosim nezasilejte dodatecne popisy vznikajicich potizi, prace na jejich odstraneni jiz probihaji.

Musime Vas informovat o bezpodminecnem pouziti noveho systemu od listopadu, v opacnem pripade budou Vase ucty zablokovany do okamziku uplne identifikace Vasi osoby. Proto doporucujeme v nejkratsi mozne dobe prejit na novy bezpecnostni standard.


S pozdravem, Oddeleni Banky pro ochranu pred frodem.


Vyjádření ombudsmana České spořitelny
Jedná se o podvodný e-mail, který nebyl v žádném případě zaslán z České spořitelny, a.s. O situaci víme a urgentně ji řešíme. V žádném případě na tento e-mail nereagujte a smažte jej, prosím, ze svojí pošty. Jestliže jste již na e-mail reagovali a požadovaná data vyplnili, kontaktujte Klientské centrum ČS na transakční lince služby SERVIS 24 na telefonních číslech dle Vašich možností (pevná linka 844 111 144, Eurotel/Telefónica O2  726 111 144, T-Mobile  605 661 144, Oskar/Vodafone  776 991 144, ze zahraničí +420 582 405 405). Pro Vaši informaci, na hlavní stránce služby SERVIS 24 Internetbanking pro tyto případy uveřejňujeme následující preventivní text:

Nesdělujte osobní údaje, hesla či kódy PIN formou e-mailu. Česká spořitelna od klientů nebude nikdy údaje touto formou požadovat! Nikdy nezasíláme nevyžádané e-maily s odkazy na internetové adresy.

V případě dalších otázek se na nás můžete kdykoli obrátit, popř. můžete kontaktovat informační linku 800 207 207.


Pro doplnění informací
Při přihlašování do služby internetbanking České spořitelny si klient přečte toto upozornění:
Dovolujeme si Vás upozornit, abyste se do aplikace SERVIS 24 Internetbanking vždy přihlašovali pouze zadáním internetové adresy www.servis24.cz nebo prostřednictvím Vašich oblíbených položek. Nereagujte na podvodný e-mail, který Vás odkazuje na webové stránky podobné stránkám České spořitelny a vyžaduje po Vás další zadání osobních údajů.

Česká spořitelna, a.s. od Vás nebude nikdy Vaše údaje touto formou požadovat! Nikdy nezasíláme nevyžádané e-maily s odkazy na internetové adresy. V případě, že obdržíte nevyžádaný e-mail, obsahující aktivní internetový odkaz na stránky České spořitelny, na e-mail nereagujte a na odkaz neklikejte.

Zdroj: redakční materiál, www.servis24.cz

Reklama