Lidé, kteří milují džíny, by dnes měli slavit. Nenarodit se 26. února 1829 malý Löb, asi by nosili jen tesilky nebo manšestráky. Ten totiž jako přistěhovalec v USA vymyslel proslulé montérky pro zlatokopy.

Löb (v 18 se přejmenoval na Levi) Strauss se narodil v bavorské obci Buttenheim v židovské rodině podomního prodavače oděvů. Chudoba po úmrtí manžela donutila jeho matku sbalit své tři děti a v roce 1847 s nimi emigrovat do USA, konkrétně do New Yorku.

Mladý Strauss se usadil o šest let později v San Francisku, kde si otevřel velkoobchod s textilním zbožím. Prodával v něm zlatokopům potřebné náčiní, látky, stany a plachty na vozy. Ti si často stěžovali na nepevné kalhoty. A jeden z pravidelných Straussových zákazníků, krejčí Jacob Davis, přišel v té době na zajímavý nápad. Zpevnil kapsy nýty, které se do té doby používaly k připevnění řemenu na koňské houně…

Původní materiál, hnědé stanové plátno, nahradil bavlnářským drilichem v barvě janovské modři, který se dovážel z Francie. Odsud pochází i název džíny - barvivo, které se k jejich barvení používalo, se nazývalo bleu de Génes, tedy janovská modř.

Strauss proslul také jako filantrop. Na Kalifornské univerzitě založil celkem 28 stipendijních nadací pro chudé studenty z židovských, katolických a protestantských rodin, kteří vyrůstali jako sirotci.

Zemřel 26. září 1902 ve věku 73 let v San Francisku.

Nosíte ráda džíny?