NEW YORK - Podle výzkumu amerických vědců je dyslexie porucha, která se týká osmi až deseti procent dětí.
Tyto děti mají zcela normální intelekt, ale přitom jim činí potíže naučit se číst.
"Dyslektické děti jsou stejně inteligentní jako jejich vrstevníci, jejich potíže pramení ze špatné koordinace mezi tím, co vidí, a tím, co slyší," uvedl doktor Mark Wallace z univerzity Wake Forest v Severní Karolíně.
"Přesný důvod vzniku této anomálie není zatím znám, ale týká se zhruba osmi až deseti procent dětí, přitom postižených chlapců je asi třikrát více než děvčat. Dnes se všechno svádí na genetiku, ale je docela dobře možné, že se jedná o rozdíly ve vývoji jednotlivých částí, případně i celé architektury mozku," upřesnil doktor Wallace, který se svými kolegy publikoval na toto téma novátorskou studii.

Výsledky pokusů, jichž se účastnilo 36 dyslektických a 29 "normálních" dobrovolníků, prokázaly, že dyslektici vnímají optické a zvukové signály s větším časovým odstupem.
Jedná se o rozdíly v milisekundách, přesto tento rozdíl ztěžuje asociaci mezi viděným a slyšeným, prakticky mezi jednotlivými slabikami.
Studie také nepřímo podpořila takzvanou Orton-Gillighamovu metodu léčení dyslexie, která spočívá v upřednostnění sluchových signálů před optickými.
"Bohužel se na dyslexii v dětství nedělají žádné testy, a tak se na poruchu přijde většinou až okolo šestého roku, kdy se začnou projevovat potíže se čtením. Na léčbu sice není pozdě nikdy, ale v ranném dětství by se dyslexie dala odstranit daleko snáz," konstatoval doktor Wallace.  

       
Reklama