6328db4122367seznam.jpg

Foto: Shutterstock

Dýňové pyré
Dýňové pyré je základ, ze kterého můžete připravit spoustu dalších pokrmů a využít ho tak dál. Udělejte ho ve větším množství, uložte do ledničky anebo zmrazte a vyndávejte dle potřeby, urychlí to čas. A jak takové pyré připravit? Jednoduše dýni umyjte, vydlabejte semínka a nakrájejte dýni na velké kostky. Ty buď uvařte ve vodě doměkka nebo upečte. Poté stačí rozmixovat do hladkého pyré a je hotovo. Perfektně poslouží i jako příkrmy pro děti a dá se skvěle kombinovat i s jinými druhy zeleniny.

Dýňová polévka
Dýňová krémová polévka je klasika, bez které si neumíme představit podzim. Zkuste exotickou s chilli nebo tu s červenou čočkou, na které jsme v minulosti psali recepty.

Pražená dýňová semínka
Jak už bylo zmíněno, žádná část dýně nepřijde vniveč. Dýňová semínka očistěte od zbytků dužiny, omyjte a osušte. Poté je hoďte na pánev, přidejte kapičku oleje a řádně osolte. Pak už stačí pražit a také dle libosti přidat oblíbené koření. Dýňová semínka pak můžete využít jako mlsání k televizi nebo jako posyp na různé pokrmy, například na polévku.

shutterstock-757140604.jpg

Foto: Shutterstock

Využijte i slupku dýně
I přesto, že se dýně hokaido nemusí loupat a vy tak spotřebujete celý plod, můžete vytvořit další mlsání k televizi právě ze slupky. Dýni tedy oloupejte a nakrájejte slupku na menší kousky, ty obalte ve směsi z oleje, koření a pro lepší chuť přidejte i uzenou papriku, bude to pak chuťově připomínat slaninu. Nechte v marinádě alespoň dvě hodiny, poté rozložte na pečicí papír a pečte při 180 stupních do křupava. Dobrou chuť.

Dýňová káva
Slavná káva s dýňovou příchutí se na podzim prodává na každém rohu a pokud si ji dopřejete jednou týdně, vaše peněženka možná zapláče. Dobrou zprávou je, že si ji můžete udělat v pohodlí domova levněji. Skvělé je, že dýňové pyré už máte hotové, takže stačí do kávy trochu přidat a doplnit oblíbeným kořením, jako je skořice nebo hřebíček a přidat pořádnou dávku šlehačky. Dýňový nápoj jako z kavárny je hotový.

shutterstock-505354150.jpg
Foto: Shutterstock

Dýňová pleťová maska
Nyní se přesuneme do koupelny. Stačí použít dýňové pyré nebo rozmačkat uvařenou dýni, smíchat se lžící medu a přidat trochu bílého jogurtu. Naneste na obličej a nechte 15 minut působit, smyjte a těšte se z krásně hydratované a sametové pleti. Dýně je plná vitamínů, které prospějí právě i naší pleti a pomáhá předcházet stárnutí. Pozor, počítejte s tím, že budete po sundání masky oranžové, dýně totiž barví. Neplánujte si tedy raději žádné akce.

Dýně jako dekorace
Nesmíme opomenout i dekorativní stránku. Dýni můžete využít jako dekoraci do interiéru i exteriéru, můžete ji nechat přirozenou nebo nastříkat sprejem na požadovanou barvu. Na Halloween ji nezapomeňte vyřezat a do výroby zapojit i děti. Jen s nožem opatrně.

Dýně jako servírovací nádobí
Čeká vás tematická večeře a chtěli byste vymyslet něco originálního a zároveň jednoduchého? Vydlabejte dýni a naplňte ji třeba dýňovou polévkou, kterou jste připravili a nezapomeňte přiklopit právě odříznutým vrškem dýně. Pro hosty to může být pořádné překvapení a fajn nápad na halloweenskou party.

Zdravotní benefity dýně hokaido

  • vysoký obsah vitamínu A
  • chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění
  • zvyšuje imunitu díky množství vitamínů a živin
  • velké množství luteinu, který zlepšuje zrak
  • obsahuje málo kalorií a pomáhá při hubnutí
  • obsahuje beta-karoten, který je důležitý pro zdravou pleť

Zdroj: autorka článku, Studie, Growjourney, Healthline, Medicalnewstoday, Klub zdraví

Reklama