dyne

Když jsem na jaře dostala malou sazeničku dýně, netušila jsem, co z ní vyroste. Dosud jsem s dýněmi neměla žádné zkušenosti, a tak mě těšilo, že se navzdory horkému a suchému létu vůbec ujala. Teď nevím, co si počnu s takovou úrodou.

A takovou mi dělala radost. Bylo potěšením sledovat krásně tvarované listy pokrývající holý záhon a jeho okolí, sytě žluté květy podobné kalichům plné včel a čmeláků, o hladkých, žluťoučkých šištičkách rostoucích doslova před očima ani nemluvě.

Ale rychlost, s jakou se jediná sazenička dýně rozpínala, mi doslova brala dech. Když největší exemplář dospěl do velikosti menšího prasátka, a ostatní se ho snažily dohnat, začala jsem mít oprávněné obavy.

dyne

Proboha, co s tou úrodou budu dělat!

Představa, jak všechny podzimní večery trávím krájením dýně a vyráběním kompotů mě zvláštním optimismem nenaplňovala. Nehledě na to, že dýňové kompoty patřily k těm nejméně oblíbených a jedly se jako poslední. Nevím, proč, když byly tak skvělé, maminko.

Dobře, pár mladých dýní zavařím, abych alespoň část úrody zužitkovala, ale zbývá mi jich ještě několik, tu obrovskou nevyjímaje.

Můžu udělat dýňovou polévku, je fakt skvělá! Mé nadšení z dobrého nápadu v zápětí zchladil zoufalý výraz mé drahé polovičky. Pravda, dokud jsem ji loni neochutnala, nevěřila bych, že to může být delikatesa, ale pro sebe si ji teda vařit nebudu…

Neuspěla jsem ani s báječným receptem na dušenou dýni se zeleninou, podle receptu své známé, která si libuje v podobně zdravých pokrmech.

A co dýňový džem? To bude podobné jako s těmi kompoty. Ladem leží i lákavější marmelády, které jsem vyrobila s nadšením sobě vlastním.

Škoda, že se letos nepořádá zahrádkářská výstava. Tam by určitě našla uplatnění naše „obrdýně“, ale pro neúrodu prý není co vystavovat. To je k zlosti, konečně jsem mohla ukázat, že i holka z města umí něco vypěstovat.

Zbývá už jen halloweenská „drštička“. S vyřezáváním už nějaké zkušenosti mám, ale není to v našem věku už trochu infantilní zábava? Zkusím vymyslet jiný dekor a vyřezat třeba krajkovou lampičku, která se bude na zápraží naší chaloupky báječně vyjímat.

Ale stále nevím, co s ostatními dýněmi. Nemáte zájem? Daruji za odvoz.

Čtěte také:

Reklama