Jednatřicetiletá Jolana při slově zubař omdlévá. Její vzpomínky na školního zubaře, necitlivého to muže, založily pevné základy fóbie ze zubařského křesla. Svého synka odvedla k zubařce až poté, kdy se mu v pusince začaly objevovat podivné černé útvary. Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři a jak se o zuby starat? Na to najdete odpovědi u pražské zubařky MUDr. Olgy Bisové.

 

Jako maminku malého dítěte mne zajímá, jak vybrat zubaře pro své dítě a kdy nejdříve, případně nejpozději zajít k zubaři?

Naše ordinace  se opravdu zabývá v první řadě prevencí dětského i dospělého chrupu. To znamená, že se snažíme působit na naše klienty ve směru ne následné léčby důsledků nesprávné hygieny a životosprávy, ale zvláště u dětí začít v bodu A, což znamená v době začátku prořezávání prvních zoubků miminka.To bývá v průměru kolem šestého měsíce po narození dítěte. Maminka by měla přijít kolem čtvrtého nebo pátého měsíce dítěte. Já spolupracuji s dětskou lékařkou, která doporučuje maminkám novorozenců též včasnou návštěvu zubního lékaře.

 

 

Co se na první schůzce bude dít?

Na první schůzce jde hlavně o instruktáž maminky ohledně péče o zoubky dítěte a o vysvětlení správné životosprávy ve vztahu ke chrupu dítěte. Povíme mamince jak to u nás chodí, co se bude dít na dalších schůzkách a jak často budou vhodné pro její dítě.

 

Jaká doporučení pro rodiče máte?

Výborné je chodí-li rodiče i děti k jednomu tzv. rodinnému lékaři. Rodiče si u nás mohou brát děti sebou i na svoje ošetření. Děti si u nás hrají a tím k nám získávají přátelský vztah. Těší se k nám a dobře s námi spolupracují. Jinak všechny děti si sami zveme dvakrát ročně na preventivní prohlídky, aby si zvykly na pravidelnost. Každému se individuálně věnujeme a snažíme se i při ošetření postupovat tak, aby dítě nic nebolelo a ono nezískalo fobii z ošetření. Dítě se kolikrát dívá, jak ošetřujeme maminku nebo sourozence a dokonce ošetření i závidí.

 

 

Jaké mýty v prevenci a péči o zuby existují?

Myslím, že rodiče stále mají představu, že zubní lékař se navštěvuje až tak po čtvrtém roce dítěte i později. Zvláště najdou-li rodiče již viditelný kaz. Stejně tak dospělí mají ve zvyku chodit k lékaři až při problémech. V těchto případech již u nás většinou musí dojít k nějakému zákroku, kterému by se dalo prevencí předejít.

 

Ve vaší ordinaci působí i hygienistka. Kdy se s ní pacient setká?

S hygienistkou se u nás klient setká okamžitě při první návštěvě. Je nutné, aby lékař prohlížel čistý chrup bez zánětu dásní a zubního kamene. Jinak nelze ošetřovat lege artis. Děti se poprvé setkají na hygienické instruktáži kolem pátého až šestého roku. Další její péče o klienta je individuální. Určujeme klientovi tzv. recally, což jsou opakované návštěvy v časových intervalech. Hygienistka se v podstatě stará o čistotu zubů nad dásní, ale také pod dásní. O práci hygienistky a její spolupráci s ordinací by se dalo hovořit samostatně. Je toho více k povídání.

 

A na závěr jsem požádala o několik zásad v péči o chrup u malých dětí.


Kdy čistit je jednoduché, ráno po snídani a večer po večeři je to nejmenší, co pro zoubky dětí můžete udělat. U náročnějších nebo složitějších případů učíme čistit po každém jídle, a hlavně nic sladkého během noci.
Čím čistit je malinko složitější. Doporučujeme kartáčky podle věku dítěte, jeho zručnosti a typu chrupu. U starších dětí potom přidáváme flosování a případně jednosvazkové kartáčky atd.
Vše přísně individuálně podle potřeby klienta, ať už malého, nebo dospělého.
Jak čistit je asi nejsložitější a nedá se dobře vysvětlit bez názorné ukázky. Naše hygienistka učí každého klienta čistit jeho vlastní chrup, až ho dovede k dokonalosti.

 

Nejde o to, čistit si zuby v koupelně dlouho. Jde o to, být tam nezbytně dlouho a mít dokonale čistý chrup.

 

 

 

Reklama