Nadcházející léto a s ním neodmyslitelná doba dovolených a prázdnin je ideálním obdobím pro zahájení nových aktivit. Pokud se vás ještě netknul boom jógy, jenž vkráčel před pár lety do naší středoevropské kotliny, stálo by za to se o tomto cvičení dovědět něco víc.
Mezinárodní den jógy nám připomíná, co je důležité
V józe totiž nejde jen o krkolomné pozice, které známe z obrázků a jež kolikrát vypadají jako by si dotyčný chtěl ulomit hlavu. Jóga je především způsob, jak změnit svůj život k lepšímu, jak se naučit být tady a teď. A užít si čas, který máme. Mnohdy stačí k pokroku jen to, že se naučíme správně dýchat.
 
A jelikož to vypadá, že nás nějakou dobu ještě budou „trápit“ vysoké teploty, kdy lékaři varují, že není úplně nejrozumnější podávat extra fyzické výkony při běhu či jiných akčnějších sportech (a ani na to v podstatě není chuť), zpomalení prospěje nejen duši, ale i tělu.   

Pod pojmem jóga si můžeme představit desítky věcí, které nám dělají dobře. Já bych zdůraznila jednu z hlavních - zaposlouchání se do svého těla a okolí. Kdy jindy než teď můžeme zpomalit, prodýchat a uvolnit všechno to napětí, které jsme od ledna nasbírali. Na letní měsíce doporučuji opustit studio a začít si užívat voňavého vzduchu a měkké trávy přímo pod vaší jógamatkou . Oslavte nejen den jógy tím, že si dopřejete klidné cvičení v přírodě jen tak pro sebe, abyste si udělali radost a užili si krásu okolo i uvnitř vás,“ říká lektorka jógy z Brna Kajča Jarošová, jež se mimo jiné zabývá tím, že se snaží rozpohybovat nás, kancelářské krysy, které se celé dny krční za svými počítači.

foto: archiv Kajči Jarošové, kontakt: www.myfitnesslife.cz

Nebojte se jógy

Dobrý lektor vás provede cestou od samého začátku, kdy budete vyrovnávat vaše „nedostatky“, až ke klasickým jógovým cvikům. Nemusíte se obávat, že po vás někdo bude chtít dát si nohu za hlavu. Na většině lekcí pro širokou veřejnost jde o to, abyste se příjemně protáhli a načerpali blahodárnou energii tak, jak to vidíte na videu s instruktorkou Kajčou: Pokud ovládáte aspoň trochu angličtinu, vřele doporučuji také lektorku Adriene, jež má na youtube řadu opravdu skvělých a velmi dobře zpracovaných návodů na snadné rozpohybování těla. I když je budete jen pozorovat, zjistíte, že jde vlastně jen o promyšlené sestavy cviků na protažení ztuhlého těla. Ano, i to je jóga.  Máte raději voňavý papír a pocit, že si můžete listovat knihou a snít o tom, že cviky, které vidíte na fotografiích, předvádíte se stejnou bravůrností jako dívka na obrázku? Pak určitě v knihkupectví sáhněte po krásně barevné knížce Jóga nejen pro holky. Její autorka na svém Instagramu inspiruje více než milion lidí po celém světě. Stačí se zkrátka připojit. Útlá knížka Jóga pro tebe je sice určena mládeži, ale díky její srozumitelné formě a kouzelným ilustracím je vhodným průvodcem i pro dospělé začátečníky.

Populární instruktor jógy Václav Krejčík pak připravil pro všechny zájemce o tento druh cvičení unikátní CD Žijte jógu. Stačí zavřít unavené oči a zaposlouchat se do jeho hlasu. Nevtíravým způsobem se tak dovíte o teoretických i praktických postupech, jak vpustit cvičení, zdraví prospěšné rituály a klid do svého života. Balíček dvou cédéček obsahuje navíc plakátek s několika základními cviky.
Kde se dovědět více o józe?
Pěkný první letní den všem. Ať se nové začátky vydaří. 

Přečtěte si také:

Reklama