Moderátorka Lejla Abbasová, zakladatelka nadačního fondu Asante Kenya, oslovila známé české osobnosti, aby podpořily dobrou věc. Díky tomu tak vznikly originální dvojportréty, na kterých je zachycen například Karel Schwarzenberg, Vilma Cibulková, Jitka Čvančarová nebo Tomáš Hanák. Jste zvědavé? Prohlédněte si naši fotogalerii!

Osobnosti českého kulturního a politického života si stouply před objektiv fotografa Tomáš Durňáka a podpořily tak projekt Lejly Abbasové s názvem Komunikuj. „Chtěli jsme vytvořit kontrast, postavit proti sobě odlišné osobnosti, zachytit jejich emoce při vzájemné komunikaci,“ říká Lejla Abbasová. A jestli všichni kývli na její nabídku spolupracovat hned?

„Musím přiznat, že jsem byla až dojatá, jak pozitivně všichni oslovení reagovali, i ti, kteří ve finále neměli čas. Všechny osobnosti jsem znala osobně, některé už s námi spolupracovaly opakovaně, jako například Ester Janečková, Vilma Cibulková, Tomáš Hanák, Beata Rajská. Přesto mám pokaždé ostych, když všem volám, protože vím, jak jsou vytížení, a také vím, že určite nejsem jediná, která je prosí o takovou pomoc. O to víc si vážím třeba toho, že si například Karel Schwrzenberg našel čas nejen na focení, ale také že nás přišel podpořit v den aukce,“ řekla Ženě-in Lejla Abassová.

Vznikly tak originální černobílé dvojportréty a vybrat ty finální nebylo prý vůbec jednoduché. „Fotografie jsme vyskládali v bytě malířky, sklářky a především kolegyně Gizely Šabókové. A to proto, že těch fotek bylo skoro tisíc a ona má z nás největší byt. Všechny fotky jsme rozložili na zem, mezi nimi jsme udělali malé cestičky a začali jsme vybírat. Nedokážete si představit to vnitřní zoufalství, když jsme je viděli všechny vyskládané ve dvou padesátimetrových pokojích. Vedli jsme mnoho vášnivých diskuzí, ale také jsme si uvědomovali fakt, jak moc dobře jsme projekt pojmenovali. Komunikace mezi námi jen pryštila, co človek, to jiný názor na fotku, na emoce, které na nich viděl. Proste paráda!“ uzavírá spokojeně Lejla.

Dražba dvojportrétů se konala v hotelu Golden Tulip Savoy Prague na Pražském hradě, kde se sešlo téměř 150 hostů. Největší aukční bitva se svedla o fotografii Karla Schwarzenberga a Vilmy Cibulkové, která se nakonec vydražila za 25 000 korun. Celkový výtěžek aukce se vyšplhal na 138 000 korun.

Projekt Komunikuj má poukázat na jeden z hlavních problémů neporozumění mezi kulturami - nesnadnou komunikaci. Výtěžek z aukce je určen pro výukové středisko Narok v keňském Nairobi. To poskytuje bezpečné útočiště, ubytování, stravu, zdravotní péči a vzdělání masajským dívkám, které utekly z domova před tradičním rituálem ženské obřízky.

A teď už slibovaná fotogalerie. Jak se vám líbí? Nejsympatičtější dvojici můžete „zvolit“ v anketě na konci článku!

FOTOGALERIE ZDE:

Reklama