Blíží se Vánoce, na náměstích tudíž svítí svátečně nazdobené stromy a ulice i náměstí jsou zaplaveny desítkami stánků s nejrůznějším (dárkovým) zbožím. Obvyklým stánkem s dárkovým zbožím je i ten se svíčkami.

Velké, malé, hranaté či do špičky, vícebarevné, různě zdobené... Svíčka je u řady lidí klasickým, ale stále milým dárkem. Což takhle si svíčku tentokrát vyrobit, ne ji kupovat? Není vůbec nic těžkého.

Stačí k tomu zbytky starých svíček (bez knotů) a odkapaný vosk, knot, starý hrnec a větší víčko. Knot prodávají např. ve výtvarných potřebách, cena za 1m obyčejného knotu je cca do 10 Kč. Můžete také koupit povoskovaný knot zakončený plíškem pro lepší usazení knotu. S takovýmto knotem se pracuje lépe, ale je výrazně dražší. Starý hrnec potřebujete k rozpouštění vosku. A víčko - to bude forma pro svíčku. Použít můžete v podstatě jakékoli tlustostěnné víčko, u kterého víte, že se při kontaktu s horkým voskem nerozpustí, například víčko od šlehačky ve spreji, od kosmetických přípravků (gel na holení, tužidlo...). Čím tvarově zajímavější víčko či jakoukoli nádobu seženete, tím originálnější bude vaše svíčka.

Postup práce je jednoduchý

candle

Připravíte si víčko a knot. Máte-li obyčejný knot, můžete ho za jeden konec přivázat na špejli (vařečku)... a tu položit přes víčko. Knot bude viset pěkně rovně a uprostřed. Nebo knot smočíte v tekutém vosku a takto podomácku jej povoskujete. Nebude sice sám stát, na to byste potřebovali ještě onen plíšek, ale alespoň se vám nebude kroutit tak jako nepovoskovaný knot.
Do hrnce dejte stejnobarevné zbytky svíček a vosku a ve vodní lázni pomalu zahřívejte, dokud se vše nerozpustí. Poté tekutý vosk nalijte do víčka a počkejte, dokud neztuhne.
Teď už stačí jen opatrně vyklopit a svíčka je na světě.

candle

Pozor ale na to, jaké svíčky k výrobě zvolíte. Některé barevné svíčky jsou totiž obarveny jen zvenku, uvnitř jsou bílé.

Krásné na takovéto výrobě je, že si můžete vymýšlet bezpočet nejrůznějších druhů svíček. Například můžete do víčka postupně nalít vosky různých barev a vyrobit duhovou svíčku. Jen je důležité počkat, až předchozí vrstva ztuhne, jinak se jednotlivé vrstvy smíchají.
Také můžete vosk nalít do různých starých vykrajovátek či formiček. Zvolením nízké vrstvy vosku získáte plovoucí svíčku.

candle
Do svíčky můžete na dno zalít nejrůznější předměty, ke stěnám přitisknout sušené květiny...
Ve specializovaných prodejnách lze sehnat i hotové směsi na výrobu svíček či barevné voskové pláty, ze kterých můžete vykrajovat nejrůznější tvary a na svíčkách s jejich pomocí vytvářet zajímavé obrazce.

candle

Jak bude výsledná svíčka vypadat, záleží jen na vás a na tom, pro koho svíčku vyrábíte.

Přeji vám příjemné adventní vyrábění!

Reklama