5bc44d4986b4dobrazek.png
Obavy z používání bezpečnostních pásů v autě má během těhotenství řada budoucích maminek. Přitom právě správné připoutání výrazně redukuje riziko zranění matky i plodu během dopravní nehody. Velmi důležité je řádné vedení tříbodového bezpečnostního pásu. Musí být veden nízko přes pánev, nikoliv přes vrchol dělohy. K zafixování pásu na správné místo slouží pomůcka značky BeSafe - BeSafe Pregnant, která jednoduchým způsobem přidrží pás na místě bezpečném pro těhotnou ženu i plod, a to i při prudším zabrzdění. Na výběr jsou dvě varianty instalace, buď pomocí popruhu kolem sedadla, nebo pomocí systému ISOfix (i tato varianta má popruh). Pomůcku BeSafe Pregnant je vhodné používat od začátku těhotenství během jakékoliv jízdy autem.

Více informací na www.babypoint.cz  a www.autosedacky-besafe.cz .

5bc44d6b34591obrazek.pngK důležitosti správného připoutání těhotných řidiček i spolujezdkyň nabádá také celostátní projekt gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně – Chraňte sebe i své dítě, vždy se připoutejte. „Velká část těžkých úrazů během těhotenství (až 70 %) vzniká při dopravních nehodách. Přesto je u nás stále ještě význam prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňován. Dle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučena o důležitosti a správném způsobu 5bc44d82ef0fdobrazek.pngpoutání na sedačce řidiče i spolujezdce,„ vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc. a dodává: „Dokonce i zdánlivě malý náraz může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Právě tyto nehody jsou nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách.“¨

Jeden pás, dvojitá ochrana
Přesně tak lze charakterizovat pomůcku pro těhotné ženy - BeSafe Pregnant, která slouží k uchycení spodního dílu tříbodového pásu co nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod, což ženě zajišťuje bezpečné a pohodlnější cestování bez pocitu tlaku na břicho zejména ve vyšším stádiu těhotenství. Zároveň pomůcka jednoduchým způsobem předchází komplikacím, ke kterým by mohlo dojít při autonehodě či prudkém brzdění. Vybírat lze mezi dvěma modely, původní se instaluje pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, druhá varianta BeSafe Pregnant iZi FIX je uzpůsobena na ISOFIXové úchyty, lze ji však také připevnit pomocí popruhů, například v případě, že si pás bereme do vozidla, které nemá systém ISOFIX. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče anebo spolujezdce (vpředu i vzadu) a přichytí jedním z popsaných způsobů. Následně se žena posadí, připoutá se pásy a spodní díl automobilového pásu zapne do úchytu na pomůcce BeSafe Pregnant. Pás je ideální používat od začátku těhotenství.
5bc44da7dee47obrazek.png
Ukázka správného vedení bezpečnostních pásů v autě – u těhotné řidičky a těhotné spolujezdkyně podle gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně

Nejen připoutání, ale také airbagy jsou bezpečné i pro těhotné ženy

Časté obavy těhotných řidiček (i spolujezdkyň) jsou rovněž z používání airbagu. Airbagy jsou při těžkých dopravních nehodách jednou z hlavních ochranných složek, ovšem pouze při správném použití bezpečnostních pásů. „Síla airbagu je ohromná, exploduje silou větší než 400 kg a rychlostí, která může přesáhnout 300 km/h. Airbagové systémy byly vyvinuty pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg a byly testovány tak, aby vyhověly jejich potřebám. Pro ženy - řidičky airbag vytvoří ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 - 60 km/hod. Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem stoupá. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle základem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím se břichem je vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu.
5bc44e0845d97obrazek.png

Více informací o BeSafe Pregnant najdete na www.babypoint.cz  a www.autosedacky-besafe.cz .

Reklama