60ae08d80def0cl.jpg
Foto: Profimedia

Dnes třiačtyřicetiletý obchodník Michael Kutcher má dětskou mozkovou obrnu a jako chlapec musel podstoupit transplantaci srdce. Se zdravotnými omezeními se ale pere statečně a snaží se žít co nejplnohodnotnější život. Před sedmnácti lety jeho bratr Ashton promluvil o zdravotním stavu svého dvojčete v televizi a Michael z toho nebyl vůbec nadšený.

Magazínu Today se svěřil, že se většinu života snažil svá omezení, která ovlivňují zrak, sluch, řeč a pohyblivost pravé ruky, co nejvíce skrývat. A nikdy prý nestál o to, aby se stal veřejnou tváří mozkové obrny. Na bratra byl naštvaný, ale dlouho mu to nevydrželo, protože svou otevřeností  změnil Ashton jeho život k lepšímu.

„Udělal mi tu největší laskavost, protože mi dovolil být sám sebou,“ uvedl Michael pro Today. Konečně byl připravený vyprávět svůj příběh a uvědomil si, že když bude o nemoci veřejně mluvit, může někomu dodat odvahu a pomoci mu, aby se za své zdravotní problémy nestyděl.

Michael se narodil pět minut po Ashtonovi, vážil jen něco málo přes 1,8 kg a měl nevyvinuté plíce. Dětskou mozkovou obrnu mu lékaři diagnostikovali ve věku tří let. 

Dětská mozková obrna je porucha hybnosti doprovázenou svalovým napětím. Vzniká poškozením mozkové tkáně, ke kterému často dochází v důsledku nedostatečného okysličení mozkových buněk.

Zdroje: Today, Neurologie pro praxi

Reklama