Dobrý den ztrémovaným čtenářkám na Ženě-in!

Byla jsem ve škole velká trémistka, a proto mám do dnešního dne nepříjemný pocit v žaludku, postupující svíravým tempem až do krku, když moje dcera dělá nějakou zkoušku.

Kolik probdělých nocí a mdlob na mě při zkouškách šlo, bych nespočítala, ale jednu velice důležitou za mě vyřešila originálním způsobem za dobrovolného zúčastnění mého jednovaječného dvojčete moje maminka.

Končily jsme devátou třídu, a dostat na střední školu se zvučným jménem dvojčata z jedné rodiny nebylo vůbec jednoduché. Nakonec šla k přijímacím zkouškám moje sestra, já šla na jinou střední školu s tím, že se za rok budu hlásit s ročním zpožděním. To se také stalo. Během roku jsme za sebe se sestrou zaskakovaly na hodiny a bavily jsme tak sebe i spolužáky.

Zkoušky jsem udělala na výbornou, leč tím, že jsem už měla místo na jiné škole, jsem přijata nebyla. Takto mi bylo sděleno ředitelstvím školy, proč mě nepřijímají. Jedinou verzi, kterou mi tehdy ředitel nabídnul, byla ta, že bych ze všech předmětů prvního ročníku udělala o prázdninách rozdílové zkoušky, a na to by mě vzal přímo do druhého ročníku k sestře. Lákavá nabídka.

I kdybych sebevíc chtěla, naučit se za dva měsíce vše, co oni za rok, nebylo možné. Maminka na to kývla s tím, že nám doma řekla bojový plán. Učit se budu já a zkoušky půjde udělat moje dvojče. Rodina byla zděšena. Prý by o dobré místo mohla přijít i sestra, a co potom. Mamka trvala na svém. Od toho jsme prý dvojčata, máme stejnou tvář, abychom si, když přijde zle, pomohly. A kdy jindy si pomoct, než když té druhé teče do bot.

Sestra, přestože byla klidnější, a trémou toliko netrpěla, byla nečekanou situací  byla nadlouho ztrémovaná, a  nejen ona, ale i celá rodina. Zkoušky se dělaly dva dny. Máma dala doma instrukce, že nesmím vycházet na ulici, aby mě nikdo neviděl, a spolu se sestrou se vydaly do školy. Máma měla za mě trémou zpocené nejen ruce, čelo a celé oblečení, ale chudák seděla na chodbě školy a čekala před místností, ne, jak její dcera zkoušky udělá, ale zda se neprovalí, že její dcera není ona, ale ta druhá.

Sestra měla poprvé v životě trému a i v předmětech, které jí šly, mnohé popletla, neboť více než na podstatu samou se soustředila, zda ona je vůbec ještě ona či já.

A já doma si mnula zpocené ruce, zda vůbec všechno dobře dopadne.
Dopadlo!!! Dostala od mamky velkou dvouposchoďovou bonboniéru a já, která byla na sladké, na ní každý večer chodila škemrat bonbónek. Dala mi nejen bonbóny, ale hlavně krásný vstup na školu, na kterou já bych se tehdy nemohla dostat.

Je to už opravdu hodně dávno, ale nakonec jsme úspěšně odmaturovaly, opustily společně rodný dům a vydaly se do světa. Celý další život se držíme toho, co v nás naši rodiče probouzeli. Pomáhat si v důležitých věcech jedna druhé. Zvlášť, když nám k tomu svým podobenstvím dala sama příroda požehnání.

Tréma se nám tehdy vyplatila, neboť díky ní Vás můžu pozdravit společně se sestrou. Naše životy se totiž mohly díky vzdělání ubírat stejným směrem.

Pivunka a moje dvojče


Tak tohle je zatím vůbec nejhezčí trémová historka, co jsem kdy slyšel.:) O dvojčatech, která úspěšně zvládala studia díky nerozlišitelnosti (zvláště na VŠ je to skutečné požehnání) jsem slyšel, ale tohle je snad ještě vypečenější.:)

Blahopřeju k sestře i k zabíjení trémy originálním způsobem!:)

Také máte historku o trémě? Pošlete nám ji na adresu: redakce@zena-in.cz!

Reklama