KALENDÁRIUM–IN 20. 7. 2005

Prostředek týdne je tu a s ním i datum 20. července 2005. Svátek dnes slaví Ilja, kočka Kelly a fenky Carmen a Sáva. Přejeme všem hezký den a oslavencům také vše nejlepší!!!

Narozeniny:

77. Pavel KOHOUT

- český prozaik, dramatik, básník, scenárista a publicista
(* 20. 7. 1928 Praha)

Životní a umělecký osud Pavla Kohouta byl od začátku velmi výrazný a neortodoxní. Už v jedenadvaceti byl kulturním atašé v Moskvě, v letech 1950-52 šéfredaktorem Dikobrazu - to vše ještě před dokončením studií na pražské filosofické fakultě v roce 1952. V té době už se také věnuje literární a básnické tvorbě: básnické sbírky Verše a písně, Čas lásky a boje, scénář filmu Zítra se bude tančit všude, veršovaná komedii Dobrá píseň…
Již v roce 1955 však získává pověst "společenského kritika" díky své hře Zářijové noci, zasazené do vojenského prostředí a pojednávající o "rozporu mezi teorií a praxí". Divadlo se pak Kohoutovi, jenž se od roku 1957 věnoval výhradně psaní, stalo na dlouhá léta doménou: adaptace Verneovy Cesty kolem světa za 80 dní, Dvanáct, adaptace Čapkovy Války s mloky, August August, august…
Hry vzniklé po roce 1968 však mohly být uváděny pouze v zahraničí, kde se Kohout stal spolu s V. Havlem nejhranějším českým dramatikem.
Romány: Kde je zakopán pes, Bílá kniha o cause Adam Juráček, Nápady svaté Kláry, Katyně, Hodina tance a lásky, Konec velkých prázdnin, Sněžím, Hvězdná hodina vrahů.

59.

narozeniny slaví Vladimír MERTA - český hudebník a režisér 
(* 20. 7. 1946)

Merta je člověkem mnoha zájmů a talentů, nejvíc se prosadil jako folkový písničkář. Vystudoval architekturu na ČVUT (absolvoval 1970) a režii na FAMU (absolvoval 1976). Koncertovat začal ve druhé polovině 60. let ve folkových klubech, během svého pobytu ve Francii roku 1968 natočil svou první desku Ballades de Prague. Píše písně i pro jiné interprety (V. Mišík, Martha Elefteriadu, M. Prokop), spolupracoval s jazzmany (J. Stivín), se skupinou Čundrgrunt a řadou příležitostných seskupení.
Hrál ve filmu Pavilon č. 6 (1970), natočil film Smrt krásných srnců (1976, absolventský film FAMU), je autorem scénáře filmu J. Jireše Opera ve vinici (1981). Režíruje dokumentární filmy (Mišpacha je rodina, Chci být černý, Tajná řeč těla, Veselý starobinec Sváti Karáska). Je autorem divadelní a filmové hudby (Lakomá Barka, Nebojsa, večerníčky). V 90. letech měl vlastní televizní pořady (například Dírou v kytaře). Napsal knihu Zpívaná poezie (1990), kompletní soubor textů Narozen v Čechách mu vyšel roku 1992. Merta je jednou z největších osobností českého folku, obrací se především k intelektuálnímu publiku. Oceňována je jeho hra na kytaru, překračující folkové stereotypy. Vystupoval ve Skandinávii, Francii, Kanadě, USA a Japonsku.

Narodili se 20. července:

83.

výročí narození - Karel KRAUTGARTNER - český hudebník - jazzman
(* 20. 7. 1922 Mikulov, + 20. 9. 1982 Kolín nad Rýnem v Německu)

64.

výročí narození - Jiří GROSSMANN - český herec, zpěvák, textař a instrumentalista
(* 20. 7. 1941 Praha, + 5. 12. 1971 Praha)

Již v době studií na stavební fakultě ČVUT byl J. Grossmann autorem, zpěvákem a hercem pořadů amatérské skupiny Karkulka (Karlínský kulturní kabaret), s níž vystupoval v klubu Olympic v Praze. Po úspěchu svého pořadu Hoj Štěchovice, který přihlásil do soutěže, byl v roce 1962 angažován do divadla Alfa v Plzni, odkud téhož roku odešel do Armádního uměleckého souboru. Zde vytvořil s Miloslavem Šimkem autorskou a hereckou komickou dvojici. S pořadem Neočekávejte beat se dostali zpět na scénu klubu Olympic. Po úspěšných “textappealech” (Besídka zvláštní školy) byli Grossmann se Šimkem angažováni do divadla Semafor. Humor společně psaných textů spočíval v předimenzování studentské recese do hry s absurditami a spoluvytvářela jej i záměrná nevzrušenost přednesu. Pořady doprovázely písničkami tehdy populární zpěvačky Naďa Urbánková, Věra Křesadlová, Miluše Voborníková a další.
Grossmannův život předčasně ukončila zákeřná choroba a připravila nás o PANA BAVIČE s inteligentním humorem, o němž se současným bavičům může jen zdát.

Opustili nás 20. července:

31. výročí úmrtí - Emil RANSDORF - český představitel vysokoškolského studentstva
(* 12. 9. 1920 Nové Zámky, + 20. 7. 1974 New York)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!! 

Reklama