Jitka

Před porodem byla třiatřicetiletá Jitka pracující v reklamní agentuře velmi aktivním a společenským člověkem, což jí vydrželo až do vysokého stupně těhotenství. S manželem se rozhodli, že udělají maximum proto, aby mohli být aktivní i s dítětem. A daří se jim to. Nutno ovšem podotknout, že půlroční Honzík jim to všemožně usnadňuje.

63fde8eb26cf6obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Prvních čtrnáct dnů bylo náročných, protože jsme se všichni sžívali, ale od té doby nemohu říct na mateřství křivého slova. Honzík je veselé, usměvavé miminko a podle mě i proto, že s ním od začátku děláme skoro všechno tak, jako jsme to dělali, když jsme ho neměli. Je zvyklý na společnost a na to, že se kolem něj pořád něco děje. Chodíme do restaurací, do kaváren, vídáme se s kamarády, byli jsme na horách, a dokonce se chystáme na měsíc do Itálie. Kojím na požádání, kdykoli a kdekoli, přebalit se dá taky všude. Nemyslím si, že by měly být matky zavřené doma a za celý den nesundat tepláky. I když jdu na procházku, hezky se učešu, namaluju a obleču, protože mi to dělá radost. Pro své dítě udělám všechno, ale zároveň se snažím svůj život žít tak, abych nebyla jeho otrokem a neztratila samu sebe,“ popisuje Jitka, která navíc začala po šestinedělí částečně pracovat z domova.

Alena

To devětadvacetiletá Alena si může nechat o podobném průběhu mateřství leda zdát. Jejímu synovi Eliášovi je šest měsíců a čtrnáct dnů a od narození s ním řeší jeden problém za druhým.

63fde8d9f01d4obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Každý den děkuju za to, že je můj syn zdravý, ale taky už jsem na pokraji sil. Jako malé miminko buď spal, nebo řval kvůli bolení břicha. Teď už je sice starší, takže s bříškem takové problémy nemá, ale většinu dne se jen vzteká, protože ho všechno baví jen chvilku. Přes den spí hodinu v kočárku a v noci se budí každé dvě hodiny. Někdy ho stačí znovu uspat, jindy musím nakojit. Večerní uspávání je u nás horor a trvá třeba od osmi do jedenácti. Během té doby zvládne dát 2x15 minut spánku a zase si chce hrát. Uspáváme nošením a pochodováním po bytě. Od tří měsíců mu taky trvá bojkot kojení, takže pokaždé, když pije, zmítá se u toho, odtahuje se a mlátí mě. Potom taky hodně blinká, takže skoro každý den peru nebo čistím skvrny. A je toho ještě mnohem víc,“ tvrdí Alena.

Zatímco Jitka žije skoro stejně jako před porodem, Aleně se život otočil o 360 stupňů. Kromě procházek s kočárkem půl roku nikde nebyla. Je stále zavřená v bytě.

„Manžel sice trochu pomáhá, ale chodí do práce, takže je to většinou na mně. Jsem chodící mrtvola. Když syn chvilku spí, jdu uklízet všudypřítomný nepořádek nebo jen tupě sedím na gauči a už ani nevím, jak jsem trávila volný čas, když jsem nějaký měla. Tohle jsem od mateřství teda nečekala,“ uzavírá Alena.

Zdroje: respondentky Jitka a Alena

Čtěte také: