Tak jsem se do těch našich britských přírůstků tak zamilovala, že jsem se vrhla na odborné knihy a začala se pídit po informacích a zkušenostech. Studuji a chtěla bych se chovu britek věnovat ve větším. Právě se zabývám genetikou…

Jistě si ještě pamatujete, když jsem se vám svěřila, že si pořizuji dvě britská koťátka. To vy jsme mi tehdy pomohli je sehnat - ZDE.

Obě jsou kočičky a oběma bude v květnu rok. Uplynulo dost času a „holky“ jsou skutečně báječné natolik, že mi přestaly jen dvě stačit. Doslova mě tohle plemeno okouzlilo a zatoužila jsem věnovat se chovu britských koček na co nejprofesionálnější úrovni.

Freya a Selena nejsou pokrevní sestry, což je pro mě zajímavé nejen z pohledu novopečené chovatelky, ale také se mi nabízí možnost sledovat, jak mají každá úplně odlišnou povahu.

Co jsem věděla předtím

Jako majitel kočky jsem nováčkem rozhodně nebyla. Vždycky mě obklopovalo střídavě tři až pět těchto svébytných šelem. V noci jsem pravidelně měla jednu až dvě omotané kokem krku, případně jsem měla její zadnici vraženou v obličeji. Kočky vůbec s oblibou strkají své pozadí do našich obličejů. Buď jde o projev přízně, nebo mají podobná úsloví jako my.
Rovněž je zvláštní, jak je kočka učenlivé zvíře.

Například zvuk otevírané lednice je schopna mezi ostatními tisíci rozeznat již po několika hodinách v nové domácnosti.
Zásadně nežere všechno, co se jí předloží, ale pokaždé s chutí sežere, co ukradla. I když je to to samé, co před chvílí s opovržením opustila v misce.
Kočka nenávidí fotografování a je v těchto případech neobyčejně zlomyslná.
Kočka se domnívá, že je v některých chvílích neviditelná. Tento omyl jen velmi těžko pobírá. Sedí-li nehybně vedle prkénka s naklepanými řízky a tváří se jako květináč, naprosto nechápe, že slova „Táhni dolů, já tě vidím,“ jsou určena jí. Dokud se člověk nepohne na židli.

Co jsem nevěděla

Že britská kočka je podstatně komunikativnější než její obecná kolegyně. Skoro bych řekla, že britská kočka je ukecaná. Cokoli dělá, to komentuje.
Že britská kočka si myslí, že sežrala všechnu moudrost světa a je přesvědčena, že je hezčí než vy.
Miluje technické novinky. Velice rychle rozezná indukční plotýnku od obyčejné a tento poznatek dokáže v praxi výtečně využít. Krade se stejným zápalem jako jiné kočky, jen ještě sleduje, jak u toho výborně vypadá. Miluje mouchy, ale nikoli ve své misce z vaší ruky.
Britská kočka pokládá za nedůstojné hrát si s hračkami ze zverexu.
Pokud si brousí drápky, dělá to zásadně na místech, kde je to dobře vidět, kde je dobře viděna a odkud bude moci jedním skokem zmizet na druhé straně místnosti. Ve chvíli, kdy ji za to káráte, ohluchne a svalí se na zem.

Co ještě nevím

Prozatím tápu v genetice barev. Studuji, jak co nejefektivněji křížit barevné varianty, abych se dočkala co nejkvalitnějších a nejkrásnějších koťátek. Prozatím jsem vyhodnotila, že si pořídím ještě jednu kočičku v plné barvě, asi bílou, a také kocourka, nejspíš čokoládového nebo modrého. Zde se mi bude hodit jakákoli rada zkušenějších.

Měla bych tedy jednu kočku ticket tabby, jednu černou, jednu bílou a čokoládového kocourka. Jestli se nepletu, mohla bych tak odchovávat koťátka bílá, lila, tabby, černá, čokoládová a možná krémová, ale teprve se učím.

S oběma kočičími dámami jsem svůj záměr probrala a nejsou proti :-)

Selena je neuvěřitelný mazlíček. Velice dobře ví, co na nás platí. Dokáže být ve svých lumpárnách tak vynalézavá, že je vlastně mnohem nebezpečnější záškodník než Freya. Pokud něco provede, nezdrhne. Naopak s výrazem neposkvrněného početí se udiveně dívá, kde se u jejích nohou vzal můj chleba s máslem. Vypadá jako nevinnost sama, ale není. Je to promyšlená strategie. Neustále žvatlá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Freya je svá a jedná vždy přímo. Zásadně nechodí na zavolání, vyjma situace, kdy je naše volání spojeno se zvukem otevírané lednice. Pokud něco provede, je ve chvíli, kdy na to přijdeme, dávno v tahu. Vydrží nehybně pozorovat a fotografovat, kam ukládám maso na večeři, a pak je odvléci pod linku v několika vteřinách. Se Selenou se dělí. Mluví méně než Selena, ale také mluví hodně. Jsem přesvědčená, že velká část lumpáren, které provede Selena, je právě z její neobyčejně chytré hlavičky. Je to gepard v menším vydání.

 

 

 

 

 

 

 

Kdybyste měli sami teď na jaře k dispozici britská koťátka, například bílá nebo čokoládová, tak bych byla jedním z vážných zájemců.