Jen málokterá rodina si může dovolit takový luxus, aby dopřála každému potomkovi vlastní pokoj. Ve většině případů se sourozenci dělí o několik metrů čtverečních, na které je nutné umístit nejen dvě postele, ale také pracovní stoly, skříně, úložné prostory a nezbytný je především dostatek volného prostoru na hraní. Řešení je na první pohled jednoduché - stačí koupit palandu a hned vám zůstanou volné dva metry čtvereční místa, které by jinak zabrala postel.


Palandy jsou však nejméně vhodným řešením, jak uložit dvě děti. Trpí zvlášť potomek na horní posteli, který zpravidla spí v přehřátém prostředí s vydýchaným vzduchem. Pokud nežijete právě v činžáku s výškou stropu nejméně čtyři metry, hrozí u větších dětí, že se tady budou bouchat do hlavy. Vysoká postel samozřejmě láká ke skákání a padání z postele, což může brzy skončit úrazem. Palandy také neodpovídají nárokům na zdravé spaní. Například pro čtení se nedoporučuje různé kroucení na boku a polehávání na břiše. Správný je rošt s polohovatelnou hlavovou částí, a takové palandy se neprodávají.
Palandy jsou také velmi nepraktické na použití. Poznáte to při prvním povlékání a převlékání postele. Donutit děti, aby po sobě stlaly, když si u toho nemohou ani stoupnout, bude také dost těžké.
Komplikace nastanou i při nemoci dítěte, kdy za ním budete muset šplhat každé dvě hodiny s čajem, léky a teploměrem v ruce.


Jak tedy uložit dva potomky do jedné místnosti, aby se pokoj neproměnil ve skladiště nábytku? Řešení nabízejí takzvané výsuvné postele. Opět sice máte dvě lůžka nad sebou, ale horní se nachází ve výšce pouze kolem 110 cm. Postel pod ním je opatřená kolečky. Večer ji tak snadno vysunete do prostoru a dvě děti uložíte na dvě postele. Ráno postel zasunete na své místo a v pokoji se uvolní místo na hraní a řádění. Toto řešení má oproti klasickým palandám několik výhod - splňuje nároky na zdravé spaní a také údržba postele je mnohem jednodušší. Dětem však zůstává zachován prostor pro skákání, lezení a další hry, které jsou - vzhledem k nižší výšce horní postele - bezpečnější. Pokud si chce dítě přes den číst nebo se jen tak povalovat, může si lůžko samo vytáhnout.   


Výsuvné postele už nabízí několik firem, a to samostatně nebo jako součást celých dětských pokojů. Důvod, proč však palandy v dětských pokojích stále převažují, je jednoduchý. Tyto systémy jsou mnohem dražší, jejich cena se zpravidla pohybuje od deseti tisíc korun výš. 

ilustrační foto Alax
2.bohyně plodnosti, země a rolnictvíReklama