Je mu dvanáct a čeká na popravu, stejně jako řada dalších dětí a mladistvých v zemích, kde se žije podle pravidla „oko za oko, zub za zub", za mrtvé se platí cena krve a dospělý je každý, kdo dokáže uzvednout zbraň. Tenhle chlapec je z Rijádu a v hádce zabil svého vrstevníka. Na rozdíl od řady jiných odsouzených (například dívky, který zabila v sebeobraně násilníka, který ji přepadl) o jeho vině nikdo nepochybuje. Přesto se většina Evropanů zděsí – vždyť je to ještě dítě!

Je ale dvanáctiletý kluk v zemi, jako je Saúdská Arábie, skutečně ještě dítě? Většina semitských národů tradičně považuje chlapce za dospělé od deseti až dvanácti let. Jsou tak vychováváni. V řadě zemí Afriky se pro změnu podobně staré děti sdružují do bojových jednotek, zabíjejí se navzájem, unášejí zahraniční turisty nebo pozorovatele OSN – zkrátka účastní se války stejně jako jejich starší vrstevníci. A podle výpovědí těch, kteří setkání s nimi přežili, bývají mnohdy ještě krutější a bezohlednější.

Můžeme protestovat proti trestu smrti jako takovému. Můžeme mít výhrady proti případům, kde je vina nejasná – a mezinárodní organizace Stop Child Executions jich eviduje celou řadu. Ale většinu Evropanů dojal případ dvanáctiletého vraha...

Chlapec má šanci přežít – pokud jeho matka zaplatí pozůstalým oběti cenu krve – tři miliony rijálů, což je zhruba 16 milionů korun. Na shromáždění peněz má chudá vdova, která musí živit další děti, tři roky. A tak organizuje sbírku...

Zdroj: aktuálně.cz, www.stopchildexecutions.com

Co si o případu myslíte Vy, ženy-in? Přispěly byste na vyplacení chlapce? Je podle Vás „ještě dítě“, nebo „vrah“? Má vůbec Evropa zasahovat do zvyků a tradic zemí, jako je Saúdská Arábie? A co čeští -náctiletí vrazi – měli by být trestáni stejně jako dospělí?

Reklama