Zdálo se, že nemají šanci. Že je pro ně evropský trh moc daleko a vysoko. Že mají sakra špatně rozdané karty. Prostě, že jsou cvoci... Přesto to zkusili a dokázali, že s dobrým podnikatelským instinktem a zdravou „zabejčeností“ se dají i dnes dokázat fantastické věci.

Tuto sobotu se na televizní obrazovky vrací - už počtvrté - série dokumentů Dvanáct odvážných, která představuje úspěšné české podnikatele z nejrůznějších oborů. Seriál, jehož producentem je Vodafone, natočilo Studio Febio a vysílat se bude na Primě vždy v sobotu od 15:15. Dvanáct finalistů vybírali tvůrci z téměř tří stovek tipů, které na webové stránky projektu zaslala veřejnost.

Prvním, kterého uvidíme už zítra, je bývalý reprezentant Vladislav Galuška, výrobce závodních kajaků pro světovou kanoistickou špičku. V bývalém statku v malé vesnici Tedražice vzniká ročně okolo 1200 závodních „plavidel“, která putují do celého světa, včetně Japonska, USA nebo Taiwanu. Během dalších sobot budou následovat další lahůdky: příběh arménského emigranta Gevorga Avetisyana, který během tří let vybudoval jeden z největších závodů na výrobu medových dortů v Evropě. Osudy Aleše Zemánka, propuštěného strojaře ze zbrojovky, dnes úspěšně konkurujícího holandským a německým firmám ve výrobě lehokol (že nevíte, co to je? Dívejte se! :-)). Vyprávění Claudie Marčekové, která jako holka utekla z domova a procestovala svět, aby se vrátila jako první česká profesionální tvůrkyně image. A další a další. Co osud, to silný příběh s dobrým koncem.

„Dvanáct odvážných je můj srdeční projekt,“ říká ředitel Febia Fero Fenič. „Žijeme ve světě, kde nás obklopuje strašně moc negativních podnětů. Hrdinou prvních stránek se nestane ten, kdo udělal něco dobrého, ale ten, kdo spáchal něco špatného – a čím brutálněji, tím lépe.“ Podobně jako předchozí úspěšný projekt GEN, jehož cílem bylo podpořit národní hrdost, má i Dvanáct odvážných dávat prostor právě těm dobrým, pozitivním příkladům. Lidem, kteří něco rozumného dokázali, na místo politiků a (jiných) zločinců.

Bližší informace o vybraných podnikatelích i o celém projektu najdete na www.dvanactodvaznych.cz. Zde je možné i stáhnout nebo přehrát všechny odvysílané epizody předchozích ročníků (2004, 2004, 2006). A pokud víte ve svém okolí o někom, kdo by si podle vás zasloužil objevit se v příští sérii, můžete ho na této webové stránce přímo nominovat.

Reklama