609beabd4a2c3cl.jpg
Foto: Shutterstock

Touto činností je meditace. Na souvislost mezi dvanáctiminutovou meditací a snížením rizika rozvoje Alzheimerovy choroby poukázala studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of Alzheimer’s Disease. Výzkumníci se zaměřili na skupinu lidí starších šedesáti let, jejíž členové se potýkali s problémy s pamětí. Ti byli následně rozděleni do dalších dvou skupin. Jedna měla za úkol každý den 12 minut poslouchat hudbu a druhá musela provádět meditační cvičení Kirtan Kriya.

Po třech měsících byly oběma skupinám odebrány krevní vzorky. Ty ukázaly, že riziko rozvoje Alzhemerovy choroby se u obou skupin snížilo. U lidí, kteří meditovali, to bylo ale o dost výraznější snížení. Došlo u nich také ke zlepšení nálady, spánku a paměti a snížila se míra pociťovaného stresu.

Kirtan Kriya je druhem meditace, kdy dochází ke kombinaci několika technik. Spolu s nahrávkou člověk opakuje slabiky sa ta na ma, využívá se schopnost vizualizace a také se střídají pozice prstů, a tím se stimulují nervová zakončení. Jak správně na to se můžete podívat ve videu.

Zdroj: Journal of Alzheimer’s Disease, Alzheimer Prevention

Reklama