Jo Nesbø, Miloš Urban, Peter May, Irena Dousková nebo Alice Munroová, to je jen část autorů, jejichž novinky se 20. 3. 2014 objeví na pultech knihkupectví v rámci dalšího pokračování akce Velký knižní čtvrtek, kterou opět připravila knižní distribuce Kosmas ve spolupráci s předními nakladateli a knihkupci.  

Velký knižní čtvrtek – 20. 3. 2014

 • Jo Nesbø                            Červenka (Kniha Zlín)
 • Miloš Urban                      Přišla z moře (Argo)
 • Peter May                          Muž z ostrova Lewis (Host)
 • Alice Munroová               Drahý život (Paseka)
 • Irena Dousková               Medvědí tanec (Druhé město)
 • Juraj Červenák                                 Mrtvý na Pekelném vrchu (Argo)
 • Mark Lowery                    Jenom ponožky nestačí (Argo)
 • Lucie Lomová                    Na odstřel (Labyrint)
 • Jess Walter                        Nádherné trosky (Argo)
 • Chaim Cigan                      Altschulova metoda /Kde lišky dávají dobrou noc I. (Torst)
 • Ján Rozner                         Sedm dní do pohřbu (Prostor)
 • Frederic Lenormand      Případy soudce Ti: Smrt čínského kuchaře (Garamond)

Jo Nesbø: Červenka / Kniha Zlín

kniha1944: V ruských zákopech umírá norský voják Daniel Gudeson. Později se v jedné vídeňské nemocnici objeví muž, jenž tvrdí, že on je Daniel. 1999: Harry Hole se dopustí omylu s tragickými následky a je přeložen k případu pašování zbraní. Do Norska se dostala speciální puška šitá na míru atentátníkům. K čemu má být použita? Harry se pouští do pátrání a stopy vedou mezi norské válečné veterány a neonacisty. Vzápětí je jeden z veteránů zavražděn. 2000: Zatímco v ulicích Osla taje sníh, skládá se příběh dílek po dílku a vrah si připravuje scénu pro svůj závěrečný výstup.

Miloš Urban: Přišla z moře / Argo

knihaJednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře. Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje.  Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži má o dívce napsat reportáž.  Když dorazí do policejní cely, zdá se, jakoby ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná. Inteligentní román noir jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům.

Peter May: Muž z ostrova Lewis / Host

knihaMuž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy bodných ran. Policie se domnívá, že jde o oběť rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný Elvis na mladíkově pravé paži svědčí, že se vražda musela stát ve druhé polovině dvacátého století. Do případu se vloží bývalý detektivní inspektor Fin Macleod, který se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Finovi je jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal.

Alice Munroová: Drahý život / Paseka

knihaOsudy, které utváří touha, citová vzplanutí, náhlá hnutí mysli i náhodné události. To všechno ovlivňuje hrdiny, kteří zjišťují, že od určitého okamžiku se jejich život už nikdy nevrátí do původních kolejí. Nenápadná hloubka, nepředvídatelnost a průzračnost příběhů znovu dokládají sílu autorčina vypravěčského umění, schopného postihnout věčnou proměnlivost, bohatství a jedinečnost i toho nejobyčejnějšího života.

Irena Dousková: Medvědí tanec / Druhé město

knihaIrena Dousková napsala svůj nejlepší román o posledních měsících života enfant terrible české literatury Jaroslava Haška.  V roce 1922 se nemocný Hašek uchýlil do Lipnice.  Ještě v něm dřímá někdejší vtipálek a provokatér, který se uměl královsky bavit a trefně psát, avšak lipnická komunita je už jeho posledním protivníkem. Ještě píše pro přátele košilaté verše a pro místní ochotníky „skandální“ hru, ale za bezesných nocí mívá jeho tvář výraz vyděšeného dítěte. 

Juraj Červenák: Mrtvý na Pekelném vrchu /Detektivní příběh z rudolfínské doby / Argo

knihaHistorická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.

Mark Lowery – Jenom ponožky nestačí / Argo

knihaDojemně komický příběh o dospívání pro všechny, kdo přežili pubertu. Život Michaela Swarbricka je v troskách. Jeho kámoš ho zatáhl do skandálu s dívčí šatnou, starší bratr chodí s holkou jeho snů, a když se jednou Michael vrátí dřív domů, zjistí, že z jeho rodičů se stali vyznavači nudismu a máma kvůli tomu dokonce strávila noc v base! A víte, co je výsledek tohohle řetězce nešťastných příhod? Podle učitelů má Michael problémy a tak mu naordinují pravidelná sezení se školní poradkyní a rádobypohodovým“ psychoušem“. Tohle se prostě nedá přežít!

Lucie Lomová: Na odstřel (komiks) / Labyrint

knihaKomiksová detektivka z divadelního prostředí, kde není nouze o podezřelé. Na tuhle premiéru komisař Oulibský hned tak nezapomene. Jeden z herců umírá na jevišti a brzy je jasné, že to byla vražda. Detektiv se pouští na těžkou cestu bludištěm otazníků. Jak se vyznat ve složité síti vztahů divadelního zákulisí? Snad mu v tom pomůže jeho statečná žena, divadelní kritička Dita, která má tak trochu styl slečny Marplové.

Jess Walter: Nádherné trosky / Argo

knihaPočátkem 60. let připlouvá do ospalého italského městečka mladičká americká herečka.  Filmová hvězdička zcela učarovala plachému majiteli penzionu, ve kterém se ubytovala. Jenže pak údajně zemřela. Střihem takřka filmovým se z dávné italské idyly přenášíme na opačnou polokouli, do žhavé současnosti: V Los Angeles se objeví starý Ital pátrající po tajemné ženě, kterou naposled viděl ve svém penzionu o půl století dříve.  Fascinující příběh s mnoha dějovými liniemi o lidských snech a jejich střetu s realitou.

Chaim Cigan: Altschulova metoda / Torst

knihaPůvodní česká fantasy na pomezí politického a psychologického thrilleru. V bravurně napsaném příběhu, zasazeném mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy, konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly. Přes všechny fantazijní prvky jsou židovští hrdinové knihy nesmírně lidští, komičtí, věrohodní ve svém každodenním snažení a ve své obyčejnosti nám až důvěrně známí. Čtivá kniha plná humoru, hravosti i hloubky.

Ján Rozner: Sedm dní do pohřbu / Prostor

knihaVzpomínková próza překladatele a publicisty Jána Roznera vyšla na Slovensku v roce 2009 a hned se stala slovenskou Knihou roku. Formálním rámcem jsou vzpomínky na události v době od smrti do pohřbu jeho ženy Zory Jesenské roku 1972. Oba, Rozner i Jesenská, patřili po roce 1968 k zakázaným autorům. Husákovský režim se pohřbu Jesenské obával a uchýlil se k masivnímu zastrašování lidí i absurdním praktikám. Záběr je však širší, kniha s charakterem románu je autentickou zprávou o lidech, událostech a poměrech dané doby, o kulturních, společenských a politických poměrech na Slovensku na počátku normalizace.

Frederic Lenormand: Případy soudce Ti: Smrt čínského kuchaře / Garamond

knihaCísařův oblíbený kuchař je zavražděn v samém srdci Zakázaného města. Soudce Ti je povolán do císařských přípraven jídla a musí se mít na pozoru, aby ho nadšení pro dobré jídlo příliš neodvrátilo od vyšetřování případu. Pokud totiž soudce Ti rychle nevyřeší případ vraždy, bude sto císařových kuchařů brzy o hlavu kratší. A to nemůže dopustit.

Reklama