Z průzkumu Českomoravské stavební spořitelny vyplývá, že 51 % českých domácností má více než jedno dítě. Až čtvrtina dětí navíc musí sdílet pokoj s dalším sourozencem. Jejich soužití v jednom pokoji může být buď plné pohody, nebo procházkou peklem. Někdy jsou sourozenci stejné povahy, a tak pro ně není žádný problém spolu vycházet, rádi si spolu hrají a v noci se jim lépe usíná, protože cítí blízkost toho druhého, což jim navozuje pocit bezpečí. Někdy je však každý z nich úplně jiný, má jiné nároky na uklízení, vstávání i usínání či si rád hraje jinak. Pokud je navíc mezi dětmi větší věkový rozdíl, problémů může ještě přibýt. Jak jim rodič může aktivně předcházet?

pokojPokud spolu mají sourozenci bydlet, je na rodiči, aby zvážil mnoho faktorů. Společný prostor je nutno podřídit tomu, jaké vztahy spolu děti mají a také jaké jsou individuality. Výhodami společného bydlení může být například možnost sdílení hraček, společná blízkost při spaní, což prospívá zejména mladším dětem předškolního věku, a zejména rozvoj sociálních dovedností. Vnímavé děti spolubydlení naučí vyjednávání, řešení konfliktů, společné tvořivosti i společnému hraní. Pokud jsou však děti velmi rozdílné povahy nebo je mezi nimi větší věkový rozdíl, mohou se mezi nimi vyskytnout neshody, které se jim samotným nebude dařit zdárně řešit, hádky a bitky, v nichž si neumí sami pomoci, nebo i ohrožování ze strany jednoho sourozence.

pokoj

Slabší děti pak během případných konfliktů mohou snadno zažívat pocit bezmoci. Tento stav pak velmi ohrožuje jejich vzájemný vztah i zdravý vývoj jednotlivých dětí. Je tedy nutné myslet na to, aby každé dítě mělo svůj vlastní vyhrazený prostor, kam se bude moci v případě sváru stáhnout a zklidnit. Nechte si dítě tento prostor zařídit po svém. Bude tak mít větší pocit soukromí a může se sem schovat, když bude potřebovat mít svůj klid a učit se nebo si číst a odpočívat.

pokojDětská psycholožka Alena Vávrová k problematice soužití sourozenců v jednom pokoji dodává: „Kritéria, která by měl vzít rodič v potaz ve chvíli, kdy se rozhodne dát děti do jednoho pokoje, jsou hlavně věk dětí (cca od 8 let věku již děti začínají toužit po vlastním soukromí, prostoru jen pro ně) a jejich individuální povahové rysy a zvláštnosti. Pokud má rodič na výběr, doporučuji oddělit prostor ve chvíli, kdy je jedno dítě výrazně nepřizpůsobivé, dominantní, s postižením, neklidné nebo se specifickými potřebami. Naopak doporučuji spolužití u dětí úzkostnějších, závislejších a mladších.“

Ve chvíli, kdy se rodiče rozhodnou, že momentální uspořádání dětského pokoje dětem ani jim nevyhovuje, je načase začít přemýšlet nad jeho modernizací či rekonstrukcí. A pokud se navíc rodiče rozhodnou pokojíček zařídit od podlahy, nutně se budou muset zamyslet i nad způsobem financování. V případě, že se rozhodnou pro úvěr, měli by se informovat o možnostech, které nabízejí stavební spořitelny. Lidé úvěry od stavebních spořitelen nejčastěji využívají právě pro modernizace a rekonstrukce. Jsou totiž výrazně levnější než spotřebitelské úvěry a například v ČMSS získáte nezajištěný úvěr se sazbou pod 4 %. Stavební spořitelny na rekonstrukci koupelny, kuchyně či dětského pokojíčku půjčí i bez nutnosti zajištění.

pokoj

Nezapomeňte taky s dětmi o uspořádání jejich vlastního pokojíčku debatovat, pokud to jejich věk dovolí. Naslouchejte nejen tomu, co říkají, ale také tomu, jak to říkají. Nemusíte plnit a s největší pravděpodobností ani nevyplníte jejich přání do posledního puntíku, je však důležité, aby děti měly pocit, že se na utváření svého vlastního prostoru aktivně podílely. Budou se pak ve svém království cítit mnohem jistěji, uvolněněji a příjemněji, což již samo o sobě pomáhá případným konfliktům předcházet.