S mou sestrou Ditou už jste se na našich stránkách seznámily. Jak jsem psala, Dita poznala hodně zajímavých míst, jedním z nich byl také kanadský Vancouver. A tak si dneska můžete přečíst o tom, jaké byly její dva roky v Kanadě. Samozřejmě fotky nemohou chybět!

Vancouver je nádherné město v kanadské Britské Kolumbii, které je obklopené horami severního pobřeží (North Shore Mountains) a úžinou Strait of Georgia, vlévající se do Tichého oceánu. Celá oblast Metro Vancouver má více než 2 miliony obyvatel (z toho jsou z poloviny Asiaté) a rozkládá se na ploše 2 800 km2.

kan

Přístav ve Vancouveru.

Do Vancouveru jsem odletěla na Pracovní prázdniny v březnu 2010. Je to program pro mladé lidi od 18 do 35 let, kteří chtějí v Kanadě rok pracovat. První bydlení jsem si zařídila již z Čech přes internet a práci v kavárně jsem našla rychle, asi po třech týdnech. Jednou jsem se pak ještě stěhovala, protože dojíždět každý den 30 kilometrů do práce bylo náročné.

Celý rok jsem poznávala krásy města, navštěvovala místní parky, botanické zahrady, okolní ostrovy a okolí Vancouveru. Většinou jsem cestovala autobusem nebo místním vlakem (skytrain). Doprava je tu velmi drahá, ale já naštěstí měla měsíční jízdenku.

Nádherná příroda

Mých oblíbených míst je spousta: Stanley park, který má obrovskou rozlohu a husté lesy, můžete ho celý obejít nebo objet na kole kolem pobřeží; moderní promenáda kolem přístavu až k místu zvaném Canada place; historický Gastown s restauracemi a obchody se suvenýry; Granville Island, kde si můžete nakoupit ovoce, zeleninu, pečivo a maso na tržnici, oběd si dáte v restauraci s výhledem na mrakodrapy, lodě a odtud půjdete procházkou podél pobřeží až do Kitsilana, kde si lehnete na písečnou pláž a budete pozorovat lodě, surfaře a užívat si neuvěřitelné výhledy na místní lesy, hory a ostrovy. Výhledy jsou pro Vancouver typické, ať se ocitnete na jakékoliv straně města. Nezapomenu na cestování ve skytrainu do práce, kdy jsem byla nalepená na skle vlaku a nemohla spustit oči z těch obrovských zasněžených velehor.

kan

Grouse Mountain

Velmi populární místem ve Vancouveru je kopec Grouse Mountain, kam se dostanete lanovkou nebo po příkrém schodišti. Já zvolila tu první variantu. Pozorovala jsem tam orly, sovy a medvědy a měla krásný výhled na celé město. Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět horu Mount Baker ve státě Washington. Velkou zajímavostí jsou také zavěšené mosty. Jeden si můžete prohlédnout v Lynn Valley, ten je zdarma a má krásné okolí s jezerem a lesy. Ke druhému, nazvanému Capilano, se dostanete za poplatek. Byla jsem se podívat na obou, ale celkově se mi víc líbilo v Lynn Valley.

Oáza pro vaše nervy

Velkým zážitkem byl pro mě výlet trajektem z přístavu Horseshoe bay na Slunečné pobřeží. Během chvíle se ocitnete na kanadském venkově, slunce svítí, pláž je posetá kamínky, moře se nádherně leskne a vy tu toužíte zůstat v jednom z domů na pobřeží, už se nechcete vracet do ruchu velkoměsta. Hodně nabízí také Vancouver Island, jeho Butchartovy zahrady jsou oázou pro vaše nervy, tolik květů už nikdy pohromadě neuvidíte. Druhá strana ostrova je oblíbeným místem surfařů. Strávila jsem víkend poblíž městečka Tofino v pronajaté chatě kousek od pláže. Procházky po dlouhé pláži byly velmi romantické a krásné. Jediné, co narušuje váš klid, jsou nápisy „Pozor na tsunami“, kterých tu potkáte hodně. Jela jsem také pozorovat velryby na moře, viděli jsme kosatky a tuleně. Úžasný zážitek!

kan

Krásný barevný park - Butchartovy zahrady.

Na výlety jsem jezdila každou volnou chvíli. Když se sešlo víc dnů (a peněz), zajela jsem i do Whistleru, do Stawamus Chief parku, k jezeru Garibaldi nebo k dalším nádherným místům a přírodním rezervacím.

Zpátky do Čech

Po roce jsem Kanadu musela opustit a byla jsem hodně nešťastná. Vrátila jsem se zpět do Čech a hledala způsoby, jak se do Kanady vrátit. Mohla jsem si vyřídit studentské, nebo turistické vízum. Ale já jsem chtěla v Kanadě pracovat. Naštěstí se mi podařilo najít program Zažijte Kanadu - profesní rozvoj. Požádala jsem tedy kanadského zaměstnavatele o oficiální nabídku práce, podala jsem si žádost o pracovní povolení na ambasádě v Praze a za pár týdnů jsem letěla zpět do Kanady. Opět mě čekalo hledání bydlení a vyřizování sociálního pojištění. Druhý rok byl pro mě hlavně pracovní. První volno jsem si udělala až v létě, to jsem jela navštívit kamarádku do Oregonu v USA.

Podruhé jsem se s Kanadou loučila docela ráda. Tenhle rok byl pro mě dost náročný, nedařilo se mi najít vhodné ubytování, často jsem marodila a stalo se hodně událostí, které změnily můj pohled na život a otevřely mi oči. Uvědomila jsem si, že Vancouver je daleko od mé vlasti a zůstat tam natrvalo by znamenalo vidět své blízké maximálně jednou do roka. Taková návštěva by ani nestála za to loučení, které by nás čekalo. Udržovat vztahy na velkou dálku je nemožné. A to nemluvím o celkových nákladech na letenku, pojištění atd.

FOTOGALERIE (23 snímků):

Nakonec mám tedy smíšené pocity: Kanadu mám ráda a ráda se tam někdy vrátím, ale je to jiný svět. Nádherné místo, velké zkušenosti, krásná nedotčená divoká příroda, medvěd za domem, mývalové na ulici, skunk na každém kroku, puma v lese, obrovské prostory, sportovní vyžití, cestování... ale naproti tomu velké finanční náklady, hodně přejíždění a loučení, stesk, častá samota a hlavně ztráta rodiny. Ze začátku vás to úplně ohromí, cítíte se jako v lepším světě, kde chcete žít. Postupem času si uvědomíte, že krása, velkolepost a bohatství nemůžou nahradit skutečné lidské hodnoty, jako jsou láska, upřímnost, důvěra a přátelství.

I proto jsem se teď usadila blíž, v anglickém Bristolu. Ale o tom třeba příště.