„Vzhůru na palubu, dálky volají, příhodný vítr už vane nám, tajemné příběhy nás teď čekají, tvým domovem bude oceán.“  Tuto melodii zná každý z nás.
Možná si tuto písničku zpíval před „pár“ lety.
A taky dva roky prázdnin, no to by bylo něco!

Když jsem byla ve druhé třídě, moc jsem si to přála.
Kromě jiného i kouzelný prsten z Arabely, kterým bych se přenesla na tajemný ostrov a teprve, až by mě to tam přestalo bavit, tak bych se zase vrátila zpátky domů.

Jsme už sice dospělí, ale můžeme, nebo lépe musíme, mít svá přání i teď.
Asi mnohokrát každý z nás si říkal „přál-a bych si …“, nebo "Až spadne hvězda, budu si přát …" nebo…
Zkusme se teď společně vrátit do dětských let.

Když jsme byli malí, chtěli jsme strašně rychle dospět, ale teď v dospělosti bychom se chtěli vrátit do dětství.
Ale ono to není vůbec složité. Jen se na chvíli pokusme zavřít oči a představit si, že jsme tam, kde chceme být a s kým chceme být.
Na VŠ jsme každá praktika z psychologie cvičili autogenní trénink. Není to vůbec špatná věc. Položili jsme se na koberec, či žíněnky, a pan profesor nám začal říkat: „Zavřete oči, dýchejte pravidelně, uvolněte všechny svaly v těle, ruce i nohy vám těžknou, až je přestanete úplně cítit. Tělo se vám zdá lehké, jakoby se odpoutávalo od naší mysli. A vaše mysl se přenese, na velice, pro vás příjemné místo. Může to být místo, které znáte z dětství , nebo úplně neznámé místo, kde je vám moc hezky. Zde načerpáte novou energii jen tím, že zde jste. Ještě chvíli zde zůstaňte a nasávejte klid a teplo. Teď se z tohoto místa začněte pomalu vzdalovat. Vznášíte se v oblacích jako pták a místo pozorujete z ptačí perspektivy. Vracejte se pomalu na zem. Pomalu se vám vrací i energie do vašeho těla. Začínáte cítit prsty na rukách i nohou, hrudník při dýchání, celé tělo. Pomalu otevírejte oči a probuďte se."

Vyzkoušejte si to taky a třeba právě to místo vás vrátí do dětství, do období klidu a pokoje. Člověk se občas musí vrátit do dětství, ale úplně nejlepší na tom je, že v každém z nás kus dítěte zůstane po celý život. Jen se to někomu podaří více či méně z jakýkoliv důvodů potlačit.
Třeba se naše mysl společně ocitne na stejném místě, potkáme se tam. A třeba na opuštěném tajemném ostrově, kde na nás číhá řada dobrodružství.
Kde je azurové moře. Vlnky jemně omývají písečný břeh. Sluníčko nás příjemně pálí a vánek chladí naši tvář. Cítíme se uvolněně a odpočatě. Občas v dáli z vln vyskakují delfíni a vyplouvají velryby. Slyšíme jen jemný šum moře a křik racků. Jsme tam sami, ale víme, že někde kousek od nás je člověk, který nám dodává pocit jistoty a bezpečí, a když zavoláme jeho jméno, on se objeví.
A kdykoliv se budeme chtít vrátit, nebo si něco přát, jen to vyslovíme a bude to.

A to nemusí být prázdniny, nemusí to být ani dovolená, ani dva roky prázdnin.
Stejně jako děti, i my dospělí si musíme odpočinout, zapomenout na všechny strasti.

Já jsem člověk, který neumí relaxovat. Pořád musím něco dělat, musím být v pohybu. Ovšem už si občas sahám na dno svých možností a odpočívat se musím učit.
Lidská energie je jako doly. Člověk z ní čerpá a čerpá a najednou je konec. Proto si musíme energii doplňovat.
Musíme umět naslouchat druhým, ale k tomu musíme umět naslouchat sami sobě. Umět poslouchat ticho.
Vyzkoušejte si to, není to vůbec jednoduchá věc. Na nic nemyslet, myšlenky nechat jen volně plynout. Umět brát energii ze stromů, z přírody.
A taky mít svá přání a snít!     

      
Reklama