Ekzém v létě je naše velké téma. Obrátili jsme se na několik žen, které mají ve svém blízkém okolí někoho, kdo atopickým ekzémem trpí a má s ním v létě problémy, nebo jím trpí samy. Pokud se tento problém týká i vás, napište nám svůj příběh na uvedený e-mail, autory tří příběhů odměníme. Uzávěrka zasílání je 15. 8. 2015. Z redakčního e-mailu jsme vybrali k publikaci první dva příběhy.

Atopický příběh se šťastným koncem

ekzem

Tento kožní problém jsem u nás v rodině měla jako první já. Široko daleko nikdo, kdo by se s takovým problémem potýkal. Objevil se v pubertě. Za ušima, na kloubech prstů, v kolenních a loketních jamkách, prostě klasika. Dokud jsem bydlela doma, nebyl s tím žádný větší problém, samozřejmě krom toho nepohodlí, svědění a tak podobně.

Horší to bylo, když jsem v patnácti letech odešla na střední školu a také bydlet na internát. V tu chvíli bylo rázem všechno jinak. Znáte to. Holka, parádnice, toužící se líbit a nevyčnívat z kolektivu a hlavně rázem mezi cizími lidmi s obavami, jak to přijmou. Celé prázdniny mě to trápilo. Jak budu prožívat společné sprchy, převlékání a tak podobně. Bála jsem se těch pověstných letních brigád, chmelů a podobně, protože léto u mě bývalo z celého roku nejkritičtější. Výrazné léze, svědivé a citlivé. Řešila jsem, jak budu vypadat se svými tubičkami z lékárny vedle voňavých barevných kosmetických přípravků ostatních slečen. Ale byly to zbytečné obavy. Měla jsem velké štěstí. Bydlely jsme spolu celkem čtyři, z toho jedna holčina bojovala s lupénkou, takže se pozornost rozhodně nesoustředila na mě. Navíc, ostatní byly hrozně fajn. Taktní, hodné, chápavé. Tak moc se mi tam líbilo, tak moc bylo všechno báječné, že se mi ekzém po letech opravdu výrazně zlepšil, protože ona ta psýché je opravdu s tělem provázaná.

To už je ale mnoho let. Vdala jsem se, porodila a choroba poměrně hodně ustoupila. Prý se to po porodu občas stává. Mám sem tam drobné skvrnky na kritických místech a to ještě ne po celý rok. Krom všech pilulek, mastiček a krémů se nejvíc osvědčilo být v pohodě. Veselá mysl je prý půl zdraví a mně k tomu všemu pomohli zejména skvělí lidé, na které jsem měla štěstí. Vím, že co člověk, to jiný průběh, co člověk, to jiné reakce na léčbu, a tak bych všem podobně postiženým přála lepší a lepší časy.

Renicek

Soňa nesnáší svůj ekzém

Atopický ekzém mě trápí od dětství. Často se mi natolik rozleze, že mám popraskanou kůži do krve, hlavně v záhybech loktů a pod koleny. Léto je pro mne utrpením. Zkoušela jsem i pobyt u moře, ale bohužel mé tělo reaguje na moře negativně, ekzém se mi solí ještě zhoršil. Jediná moje rada je stále pokožku promazávat a dodržovat nějaký režim, který si nastavím. Musím si dávat pozor na ostrá jídla, na čokoládu. Velmi reaguju na stres – když mám náročné období, ekzém se zhoršuje. Když jsem v pohodě, je to daleko lepší. Nesnáším svůj ekzém, často smlouvám se svým tělem, ať se ekzém už neobjeví, takový samorituál… zatím ale moc nefunguje. :)

Soňa M.

Léto je pro ekzematiky náročným obdobím. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Je léto pro ekzematiky náročným obdobím?
Letní období bývá obecně pro většinu atopiků „požehnaným“ obdobím. V letním období u většiny z nich nastává zklidnění atopického ekzému. Jedná se o komplexní mechanismus zklidnění projevů ekzému: psychohygiena (relaxace dětí na prázdninách a dospělých na dovolené), vliv slunce, moře, horského prostředí (tedy trávením dovolené mimo domov, který je pro ně zdroj roztočů, plísní, pylů a prachu).

Jaký máte názor na léčbu ekzému?
Atopický ekzém je chronické onemocnění, a je proto nutné volit terapii dlouhodobou, která zkrotí ekzém a dostane jej pod dlouhodobou kontrolu. Dlouhodobá terapie atopického ekzému zahrnuje pravidelné promazávání kůže emolienciemi a dlouhodobé, preventivní, proaktivní používání masti s obsahem takrolimu, který je jediný určen k dlouhodobé, bezpečné léčbě atopického ekzému. V proaktivním, preventivním, režimu se aplikuje 2x týdně (např. pondělky a čtvrtky). Tato terapie vede k rychlému zkrocení ekzému a jeho dlouhodobé stabilizaci a kontrole, bez nežádoucích účinků lokálních kortikosteoridů.

Řada odborníků říká „Nebudeme zkoušet nic jiného, buďte ráda, že vám aktuální léčba zabírá aspoň částečně...“, co si o tom myslíte?
Myslím si, že k akutnímu i dlouhodobému zvládnutí atopického ekzému jsou již k dispozici moderní přípravky (lokální imunomodulátory), které mají lepší bezpečnostní profil a jsou účinnější než historicky používané lokální kortikosteoridy. Tato nová terapie by měla být pacientům nabídnuta, pokud není atopický ekzém lokálními kortikosteroidy zcela zvládán, pokud mají pacienti strach z používání lokálních kortikosteroidů (kortikofobie) nebo hrozí nežádoucí účinky lokální léčby atopického ekzému, např. v obličeji.

Dá se ekzametická pokožka léčit i jinými přípravky, než jsou kortikoidy?
Ano. K dispozici máme rychle účinné a velmi bezpečné lokální imunomodulátory (pimekrolimus, takrolimus). K akutnímu zvládnutí ekzému dětí i dospělých, tak k dlouhodobé proaktivní terapii atopického ekzému je určena mast s obsahem takrolimu. Druhý lokální imunomodulátor, pimekrolimus, je až 3x méně účinný než takrolimus. Oba lokální imunomodulátory jsou účinnou a bezpečnou alternativou léčby atopického ekzému lokálními kortikosteoridy.

Pokud ano, jakou máte zkušenost s tímto nekortikoidovým postupem?
Zkušenosti z našeho pracoviště (FN Ostrava) jsou vynikající. Máme lokálním takrolimem odléčeny kojence, batolata, předškolní děti, školáky i dospělé pacienty. Takrolimus používáme ve dvou režimech: v léčbě akutního vzplanutí 2x denně v kombinaci s emolienciemi, v proaktivním, dlouhodobém terapeutickém režimu pak 2x týdně. Výhodou je extrémně rychlý nástup účinku (okolo 3 dne), vynikající bezpečnost a excelentní účinnost. Léčba je dobře snášena a dlouhodobě kontroluje atopický ekzém, pacienti vykazují minimum dnů v roce s aktivním vzplanutím, prudce se jim zlepší kvalita života, mizí svědění a obnovuje se porušený spánek. Nezanedbatelnou předností je „nehomormonální“ chemická struktura takrolimu, tudíž takrolimus nevykazuje nežádoucí účinky lokálních kortikosteoridů. Nepůsobí tedy ztenčení kůže se známkami prokrvácení do kůže, se zvýšenou viditelností cév kůže a zvýšené fragilitě kůže.

Napište nám svůj příběh

Pokud se tento problém – atopický ekzém v létě, týká i vás, napište nám svůj příběh na e-mail klara.krizova@zena-in.cz  tři z příběhů odměníme vůní Avon Scent Essence blooming lotus.

Čtěte naše články

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin.

Reklama