Událost jako z černé komedie se odehrála už na konci září v jižním Afganistanu. Až teď však armáda odtajnila závěry vyšetřování.

V provincii Helmand při cvičení jednotek NATO došlo k tragické události. Dva dánští vojáci, Thorbjorn Ole Reese a Mikkel Keil Sorensen, byli zastřeleni. Vyšetřování ukázalo, že zemřeli po zásahu britskými střelami. Později vyšlo najevo, že se Britové domnívali, že útočí na základnu Talibanu. Po dvouhodinové přestřelce se obě jednotky stáhly. Pro oba Dány však už bylo pozdě.

Nejedná se přitom o jedinou nehodu podobného typu. V Iráku dokonce útočili Britové na Brity a dva z vojáků zaplatili za osudný omyl životem.

Otázkou zůstává, jak pak máme věřit tvrzení vojáků, že neútočí na civilisty, když občas útočí i na spojence. Chtě nechtě zde vyvstává jistá podobnost mezi armádou a některými myslivci – střílí na všechno, co se hne.

Zdroj: Times Online

Co myslíte, jde o neschopnost velení a o nedostatečnou koordinaci operací? Nebo je hlavní problém v přílišné agresivitě vojáků a jejich touze „zastřílet si“? Většina zemí posílá na podobná místa dobrovolníky... A nebo jde o nehodu, se kterou se prostě při vojenské operaci musí počítat, a to navzdory moderní komunikační technice?

Reklama