brodska.jpg

„Česká televize vyrobí za rok téměř osmnáct tisíc hodin vlastních pořadů. Z hlediska objemu původní tvorby i podílu premiér na celku vysílání dnes patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní televizní společnosti v Evropě a ve středoevropském regionu je dokonce jednou z mála, které fungují ne převážně jako vysílatelé obsahu, ale zejména jako jeho tvůrci. Tomu odpovídá i nová podzimní sezona. Divákům České televize nabídneme tři nové, žánrově odlišné projekty, jichž se ujalo pět výrazných režisérů. Sever Roberta Sedláčka, Princip slasti, který v režii Dariusze Jabłońskeho propojuje českou, polskou a ukrajinskou kinematografii, a po pěti letech se vracíme v projektu Jak si nepodělat život k ucelenému cyklu současných filmů. Těch se ujali Jan Hřebejk, Tereza Kopáčová a Vít Karas. Chystáme i řadu filmů, na nichž se Česká televize podílela jako koproducent. Už v září budou moci například v kinech zhlédnout Nabarvené ptáče Václava Marhoula, které se představí ve světové premiéře v hlavní soutěži na prestižním filmovém festivalu v Benátkách,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Po úspěšném filmu Jan Palach, který se loni stal vítězným snímkem Cen české filmové kritiky, se Robert Sedláček pustil do natáčení šestidílné minisérie Sever. Jiří Mádl a Štěpán Benoni v ní řeší lokální kriminální případy a zároveň bojují s institucí, se kterou uzavřeli zaměstnanecký poměr. „V případě seriálu Sever tvoří detektivka spíše kostru. To hlavní je psychologicky pojatý příběh muže, který se rozhodl být dobrým policistou. A narazil. Atraktivní prostředí policie slouží většinou jen jako pozadí pro vyšetřování zločinu. U nás je hlavním hracím polem,“ říká kreativní producent ČT Jan Lekeš. 

werwer.jpg
 
Česká televize na podzim představí i jedinečný česko-polsko-ukrajinský projekt Princip slasti, jehož režie se ujal významný polský tvůrce Dariusz Jabłoński, kterého české publikum zná spíše v roli koproducenta snímku Je třeba zabít Sekala. Hlavní role v seriálu připadla Karlu Rodenovi. Ten spolu se svými kolegy z Varšavy a Oděsy řeší případ lidských ostatků nalezených ve třech středoevropských zemích. „Princip slasti je seriál pro diváky, kteří rádi sledují příběhy s více ději. Líbí se mi, že může hádat, kdo je pachatelem a kam všechno povede, ale definitivně nic neodhadne. Všechno v tomto příběhu se mění, děj vede různými směry,” říká Karel Roden, kterého diváci České televize budou moci na podzim vidět i v britsko-americkém dramatickém seriálu McMafie.  

Karel-Roden-Princip-slasti.jpg
 
Čtyři psychologická dramata z cyklu Jak si nepodělat přinesou intimní příběhy, které by si člověk raději nechal pro sebe. Jenže se dotýkají důležitých, možná dokonce rozhodujících momentů v životě. „Dva z filmů mají zdánlivě spíše ženské téma, tak jsem si je vybrala k režii sama: ve filmu Můj bezvadnej život použila Alice Nellis ve scénáři motiv z mého vlastního života, Až budou krávy lítat je zase skoro taneční film, kterému jsem také neodolala. Zbylé dva filmy jsou spíše mužské, jejich režie se ujal Jan Hřebejk, který natočil něco mezi situační a art komedií Nonstop lahůdky, a Vítek Karas. Ten v českých chatových osadách stvořil téměř western Beze stopy. Každý film je úplně jiný,“ říká vedoucí projektu a režisérka Tereza Kopáčová.

ct.jpg
 
Od září Česká televize uvede také nový zábavní pořad To se ví, který bude reagovat na falešné zprávy, které se objevují ve veřejném prostoru. Pořadem provede Tomáš Měcháček a stálými kapitány týmů se stanou Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si budou zvát své hosty. V jednotlivých soutěžních kolech se budou věnovat textům, fotografiím, videím, bulvárním titulkům i jiným formátům a pokusí se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Cílem pořadu je zábavnou formou ukázat, jak komplikované je odlišit skutečnost od lži a pravdivou zprávu od té falešné. „Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti,“ vysvětluje kreativní producentka Lucie Kapounová.

zahalinanova.jpg

Foto: Česká televize 

Reklama