shutterstock-1382444321.jpg

Foto: Shutterstock

Nevhodná obuv a nesprávná technika stříhání

Příliš úzká obuv a nesprávná technika stříhání nehtů, jsou nejčastějšími důvody jejich poměrně bolestivého zarůstání. „Prsty jsou díky uzavřené a těsné obuvi blízko u sebe a tím pádem nemají dostatečný prostor pro zdravý růst,“ vysvětluje Hana Hubená, pedikérka Bis Bis. Svoji roli hrají i genetické faktory, některé změny růstu mohou být vyvolané traumaticky úrazem či infekcí nehtů např. plísní neboli mykózou. Mezi další příčiny patří také nadměrné pocení nohou, sportovní aktivity, nošení kompresivních punčoch, ale také ortopedické abnormality v podobě plochonoží, změn v klenbě nohou, postavení prstů a držení těla.

U mužů pocení, u žen podpatky

Zarostlé nehty bohužel postihují populaci plošně bez ohledu na pohlaví a věk. U mužů je častější příčinou potivá noha, u žen úzká obuv na podpatcích. Problému nejsou ušetřeny ani malé děti, u kterých je kromě nevhodné obuvi největším problémem špatné zastřižení nehtů či zlozvyk v podobě jejich loupání. „Navíc v období dospívání, kdy tělo prochází výraznějšími tělesnými změnami, souvisí tento problém se zvýšenou potivostí nohou a následnou neochotou plnit doporučené postupy, zejména hygienu rány,“ doplňuje Hubená. Obecně lze říci, že příčiny se často kombinují a je potřeba je řešit jako celek.

První projevy

Pokud vám nehtové lůžko zarudne či dokonce lehce oteče, měli byste zpozornět a problém začít okamžitě řešit. „Častým projevem je počáteční nepohodlí projevující se v těsných ponožkách, úzkých botách, při chůzi nebo při kontaktu s tvrdým povrchem. To následně přerůstá do tepavé bolesti, či dokonce zánětu s hnisavou sekrecí,“ upozorňuje pedikérka.

Pokud už je tedy problém na světě, záleží na tom, zda znáte příčinu a dokážete ji odstranit a vyřešit v domácích podmínkách, což je v určitých případech možné. Můžete se pokusit uvolnit a podložit roh nehtu a místo zárůstu dezinfikovat. Ovšem nejlepším řešením je návštěva pedikúry a konzultace s odborníkem, který nejenže problém vyřeší, ale zejména identifikuje příčinu a zjistí anamnézu včetně zdravotního stavu. 

shutterstock-2102217973.jpg

Foto: Shutterstock

Když se problém neřeší

Je ovšem potřeba zmínit i situace, kdy se problémy s nehty neřeší důsledně, včas a správnou metodou. V takových případech je nekomplikované hojení téměř vyloučeno. Změní se struktura nehtů, které se stávají křehkými a snáze se deformují. Vznikají abscesy, dochází ke vzniku zánětu měkkých tkání, které se následně zjizví a vedou například k tvorbě kuřích ok. Následují opětovné bolesti, mnohdy již ale bez zjevného zarůstání nebo zánětu. Vzniká tedy bludný kruh stále se opakujících potíží a nepohody v oblasti nohy.

Pedikúra versus chirurgie

Řešení problémů se zarůstajícími nehty je několik. Z pohledu chirurgického může dojít k částečnému vystřižení zarostlého nehtu ze zanícené tkáně, plastice nehtu, či dnes již velmi ojedinělému stržení celého nehtu. Co který postup znamená a jaká má rizika?

Při částečném vystřižení tzv. parciální ablaci, nehet opět dorůstá a tlačí na mnohdy nedohojený postranní val, kde dochází k obnovení původního problému a nehet tedy bolí a může opětovně zarůst. Plastika nehtu vede k jeho zúžení a postranní valy pak mají tendenci zaujmout jeho místo a nehet opět zarůstá. Nehet se navíc může rozdvojit a vyrůstá v podobě obtěžujícího trnu vedle plastovaného nehtu. Stržení celého nehtu může vést k poškození nehtového lůžka nebo zárodečné tkáně, rozšíření infekce na vzniklé rané ploše a následně k deformaci nově narostlého nehtu, která nezřídka bývá trvalá. 

Jednoduché a zdánlivě rychlé chirurgické postupy často nevedou v dlouhodobém horizontu k vyřešení obtíží. Ty se pak opakují, a následná terapie je dlouhodobější a nákladnější. Ideálním řešením je proto pravidelná návštěva pedikérského salonu, kde takovým problémům snadno předejdete. „Obecně je potřeba u laické, ale i odborné veřejnosti zvýšit povědomí o tom, že pedikúra není jen o krásných nohách. Díky pravidelné péči je možné předejít nemocem a nepříjemnostem včetně zarostlých nehtů,“ dodává Hana Hubená.

shutterstock-1196470126.jpg

Foto: Shutterstock

Nehtová rovnátka

Při výrazu rovnátka se vám asi pravděpodobně vybaví zuby. „Rovnat“ ale můžete i jiné části těla včetně nehtů na noze. Nehtová rovnátka se používají při špatném růstu či zarůstání nehtu. Jako korekční pomůcka byla tzv. špona uznána v roce 1974. V orthonyxii, jak se obor rovnání nehtů odborně nazývá, patří mezi nejčastěji používané materiály ocelové nebo titanové drátky v různé síle, či plastové proužky a jejich kombinace. Každý typ má svá specifika a právě profesionální pedikérka sama rozpozná, jaký typ je pro vás vhodný a jak rovnátka na nehet správně aplikovat. „Špona vlastně vyvíjí tlak na správné místo a postupem času, v řádu týdnů či měsíců, dojde ke zlepšení stavu nehtu. Úleva od bolesti je však okamžitá,“ uzavírá pedikérka Hana Hubená.

A co ruce?

Zarůstání nehtu na rukou bývá poměrně vzácné, i v takovém případě je ale potřeba zjistit příčinu vzniku a následně nastavit vhodnou léčbu. Pokud se s takovým problémem setkáte, příznivý je fakt, že nehty na rukou rostou mnohem rychleji a terapie je tak výrazně kratší.

Zdroj: Hana Hubená, pedikérka Bis Bis