w.jpg
Foto: Shutterstock

Zajímavosti o pocení:

Věk versus pot: Platí, že čím jsme starší, tím méně se potíme. Potní žlázy se totiž časem zmenšují a jsou méně citlivé.

Žádní dva lidé se nepotí stejně: Pot je jedinečný stejně jako otisk prstu. Jeho složení je kombinací sloučenin unikátních pro naše tělo a pach potu může ovlivňovat například druh snědeného jídla. Pot je ale sám o sobě bez zápachu – ten vytvářejí bakterie.

Rozmístění: Rozmístění potních žláz není rovnoměrné. Nejvíce je jich na spodní části nohou a nejméně na zádech.

Množství: Potíme se opravdu hodně. Průměrný člověk ročně vypotí kolem 1050 litrů.

Stresový pot versus klasický pot: Kromě toho, že tyto dva druhy pocení spouštějí různé příčiny, mají také odlišné složení. Klasický pot obsahuje vodu, sůl a draslík. V potu ze stresu najdeme mastné kyseliny a bílkoviny.

Rozdíl v pohlaví: Potní žlázy se u mužů a žen liší. Sice platí, že obecně jich mají více ženy, ale u mužů zase produkují více potu. Pravděpodobně se ale množství potu odvíjí od tělesné hmotnosti. Menší muž se tak může potit méně než větší žena. Množství potu ovlivňuje také genetika.

Přílišné pocení: Někteří lidé (asi 3 %) trpí hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, což má negativní vliv nejen na jejich sebevědomí, ale také způsobuje větší množení bakterií apod.

Čím je pot prospěšný?

Pot neexistuje jen proto, aby nám otravoval život. Pokud není nadměrný, ve skutečnosti nám pomáhá. Jeho základní funkcí je, že reguluje teplotu lidského těla a poskytuje mu ochlazení. Tím ale výčet výhod pocení nekončí.

Potní žlázy dále pomáhají pokožce filtrovat z těla toxiny, což je nápomocné pro náš imunitní systém. Podle dermatoložky Jodi Ganz napomáhá pot k tomu, že naše pokožka vypadá hydratovanější a je prozářenější. Dermatolog Corey L. Hartman ovšem pro magazín Real Simple také upozornil, že když se pokožka v potu koupe po příliš dlouhou dobu, může to na ni mít i negativní dopady. Zvlášť v kombinaci se zpoceným oblečením se podporuje tvorba bakterií, což může vést k infekci, tvorbě akné apod. Potu bychom proto neměli být vystaveni příliš dlouho a je třeba ho z těla pravidelně omývat.

V potu se zároveň také nachází antibiotický peptid jménem dermcidin, který reguluje růst bakterií na kůži a pomáhá bojovat proti některým infekcím.

Zdroje: My Carolina Life, Hyperhidrosiscumc, Piedmont, Healthline, Real Simple

Čtěte také:

Reklama